Tak jak w prezydium, tak w komisjach - nie ma ani jednej osoby z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przynajmniej na razie karty zostały rozdane w taki sposób, że PiS na tym nie skorzystał.
Przypomnijmy, że wiceprzewodniczący płockiej Rady Miasta składają się z osób z koalicji utworzonej przed radnych z klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. W poprzedniej kadencji w gronie wiceprzewodniczących był z kolei Tomasz Korga z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Przedstawiciele klubu PiS byli również wśród przewodniczących i wiceprzewodniczących poszczególnych komisji. I tak wiceprzewodniczącą komisji rewizyjnej była Wioletta Kulpa, w komisji skarbu, budżetu i gospodarki finansowej wiceprzewodniczącym został Tomasz Kolczyński, w komisji gospodarki komunalnej funkcję wiceprzewodniczącego pełnił Leszek Brzeski, przewodniczącym komisji inwestycji, rozwoju i bezpieczeństwa miasta był z kolei Marcin Flakiewicz, natomiast w przypadku komisji edukacji, zdrowia i polityki społecznej prowadzenie obrad należało do Marka Krysztofiaka, ponadto wiceprzewodniczącym komisji doraźnej ds. organizacji pracy Rady Miasta Płocka był Andrzej Aleksandrowicz. PiS miał swoją reprezentację, na co na razie się nie zanosi w rozdaniu w kadencji 2018-2023. Chociaż PiS był zainteresowany głównie komisją rewizyjną, edukacji, zdrowia i polityki społecznej. Zapytaliśmy obie strony i każda nieco inaczej przedstawia sytuację z dzisiejszej sesji w auli ratusza. A dodajmy, że wcześniej złożyły ślubowanie dwie nowe radne: Marta Krasuska i Małgorzata Ogrodnik, które weszły do rady po rezygnacji z mandatów przez Jacka Terebusa i Romana Siemiątkowskiego (ponownie zostali wiceprezydentami, podobnie jak Piotr Dyśkiewicz).
Wioletta Kulpa: Powiedziano, że biorą wszystkich przewodniczących
Jeszcze w trakcie sesji, przed wyborem, przewodnicząca klubu PiS poprosiła o spotkanie w tej sprawie. - Poszłam wraz z Markiem Krysztofiakiem na to spotkanie - mówiła tuż po sesji radna Wioletta Kulpa. - Uczestniczyli w nim Iwona Krajewska i Tomasz Kominek. Zapytaliśmy, czy możemy porozmawiać o komisjach merytorycznych, ewentualnej kwestii podziału pomiędzy nasze kluby. Pani Krajewska powiedziała, że wszystko ustalone, oni biorą wszystkich przewodniczących i nie mamy o czym dalej rozmawiać. Nasza rozmowa trwała wyjątkowo krótko, minutę. Nie było woli do rozmowy, więc wyszliśmy. Reprezentujemy ponad 16 tys. wyborców, którzy na nas oddali głos w tych wyborach samorządowych. To jest 32,4 proc. ogółem oddanych głosów. To nie chodzi o to, że my jako radni PiS żądamy czegoś, chcemy, tylko dobry zwyczaj, dobra tradycja, że każdy reprezentowany klub był również w prezydium. A przypomnę, że w poprzedniej kadencji reprezentację miało nawet koło, bo pan Wojciech Hetkowski był przedstawicielem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. SLD klubu w radzie miasta nie miało. To jest jeden wielki skok na władzę, kasę? Sama nie wiem, ale w moim przekonaniu dają bardzo zły przykład.
Radna nawiązywała także do wydarzeń podczas pierwszej sesji Rady Miasta Płocka w tej kadencji, kiedy radni PiS zagłosowali za Arturem Jaroszewskim na funkcję przewodniczącego. - A teraz nie ma woli rozmowy ani po stronie Platformy Obywatelskiej, ani Polskiego Stronnictwa Ludowego. Popełniono, wydaje mi się, straszną decyzję w kontekście dobrego zwyczaju, tradycji, która funkcjonowała w radzie miasta. To już nawet nie kwestia braku szacunku do nas, jako radnych, ze strony radnych PO i PSL. Nie szanują wyborców, nie szanują mieszkańców, płocczan, którzy dokonali takiego wyboru. My, jako radni, również reprezentujemy mieszkańców.
A co z funkcjami wiceprzewodniczących? - Jeśli rozmawiamy o merytorycznej pracy w komisjach, to mamy osoby, które doskonale sobie radzą - odparła Wioletta Kulpa. - Są specjalistami w danej dziedzinie, jak Marek Krysztofiak w dziedzinie oświaty. Jesteśmy przygotowani do pracy czy chodzi o funkcję przewodniczącego, czy wiceprzewodniczącego. A te zapowiedzi, że pan prezydent będzie współpracował z każdym dla dobra miasta, okazały się pustymi słowami. Puste obietnice, co pokazało głosowanie. Uważam, że to precedens, iż powołano panią Martę Krasuską na funkcję przewodniczącej komisji rewizyjnej, bo tak naprawdę za chwilę będziemy prowadzić rozmowy w sprawie szkoleń prowadzonych przez firmę pani Krasuskiej w Komunikacji Miejskiej i jednostkach budżetowych miasta.
[ZT]21086[/ZT]
[ZT]20934[/ZT]
Tomasz Kominek: Liczę na wiceprzewodniczących z PiS
W przypadku głosowania na wiceprzewodniczącego komisji inwestycji, rozwoju i bezpieczeństwa miasta, w pewnym momencie zgłosił się Jerzy Seweryniak. Na ten fakt zwraca uwagę Tomasz Kominek. - Nie wiem, co się stało, że się wycofał, chociaż uzyskał głosy radnych. Po pierwsze, spotkanie z przewodniczącymi klubów odbyło się na wniosek Wioletty Kulpy. To ona spytała jaką mamy dla nich propozycje, na co usłyszała, że 6 wiceprzewodniczących. Z taką propozycją się nie zgodzili. Pytanie, czy byli zainteresowani wyłącznie przewodniczącymi... Osobiście mam nadzieję, że w komisji, której zostałem przewodniczącym, czyli komisji skarg, wniosków i petycji, wiceprzewodniczącym zostanie Piotr Kubera. Liczę także na wiceprzewodniczącego komisji inwestycji, rozwoju i bezpieczeństwa miasta z PiS. Warto jednocześnie przypomnieć, że w 2015 r. zabrakło wicemarszałka z PSL w Sejmie. Jednak jako klub PSL nie idziemy w tę samą retorykę. Nie z naszej też rekomendacji, jako klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, zabrakło Tomasz Korgi w prezydium płockiej rady miasta. Zadziałał tu jednak szerszy mechanizm w ramach koalicji. Ostatecznie dziś zrzuciliśmy z obrad wybór kilkorga wiceprzewodniczących. Poczekamy do kolejnej sesji - a tej jeszcze przed świętami z pewnością nie będzie.
Iwona Krajewska: Zostały złożone propozycje
Jakie dokładnie? Chodziło o komisje: skarg, wniosków i petycji, rewizyjną, skarbu, budżetu i gospodarki finansowej, gospodarki komunalnej, inwestycji, rozwoju i bezpieczeństwa miasta, doraźną komisję ds. organizacji pracy Rady Miasta Płocka.
Jak przedstawiają się składy poszczególnych komisji?
KOMISJA REWIZYJNA
przewodniczący: Marta Krasuska
wiceprzewodniczący: na razie bez propozycji
Anna Derlukiewicz, Jacek Jasion, Piotr Kubera, Wioletta Kulpa, Joanna Olejnik, Jerzy Seweryniak
KOMISJA SKARG, WNIOSKÓW I PETYCJI
przewodniczący: Tomasz Kominek
wiceprzewodniczący: na razie bez propozycji
Daria Domosławska, Piotr Kubera
KOMISJA SKARBU, BUDŻETU I GOSPODARKI FINANSOWEJ
przewodniczący: Joanna Olejnik
wiceprzewodniczący: na razie bez propozycji
Tomasz Kolczyński, Tomasz Korga, Iwona Krajewska, Marta Krasuska, Wioletta Kulpa, Małgorzata Struzik
KOMISJA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
przewodniczący: Anna Derlukiewicz
wiceprzewodniczący: na razie bez propozycji
Andrzej Aleksandrowicz, Artur Jaroszewski, Jacek Jasion, Tomasz Korga, Lech Latarski, Adam Modliborski
KOMISJA INWESTYCJI, ROZWOJU I BEZPIECZEŃSTWA MIASTA
przewodniczący: Tomasz Maliszewski
wiceprzewodniczący: na razie bez propozycji
Andrzej Aleksandrowicz, Artur Jaroszewski, Teresa Kijek, Tomasz Kolczyński, Tomasz Kominek, Lech Latarski, Jerzy Seweryniak
KOMISJA EDUKACJI, ZDROWIA I POLITYKI SPOŁECZNEJ
przewodniczący: Daria Domosławska
wiceprzewodniczący: Mariusz Pogonowski
Edward Bogdan, Leszek Brzeski, Łukasz Chrobot, Teresa Kijek, Marek Krysztofiak, Małgorzata Ogrodnik, Małgorzata Struzik
KOMISJA KULTURY, SPORTU I TURYSTYKI
przewodniczący: Iwona Krajewska
wiceprzewodniczący: Łukasz Chrobot
Edward Bogdan, Leszek Brzeski, Marek Krysztofiak, Tomasz Maliszewski, Adam Modliborski, Małgorzata Ogrodnik, Mariusz Pogonowski
KOMISJA DS. ORGANIZACJI PRACY RADY MIASTA PŁOCKA
przewodniczący: Lech Latarski
wiceprzewodniczący: na razie bez propozycji
Tomasz Korga
Wioletta Kulpa
Iwona Krajewska
Joanna Olejnik
DORAŹNA KOMISJA INWENTARYZACYJNA RADY MIASTA PŁOCKA
przewodniczący: Jacek Jasion
wiceprzewodniczący: Małgorzata Ogrodnik