Reklama

PiS przedstawił swoją drużynę w okręgu. Liczą na 10 mandatów

Opublikowano:
Autor:

PiS przedstawił swoją drużynę w okręgu. Liczą na 10 mandatów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wioletta Kulpa przedstawiła kandydatów do sejmu i senatu w okręgu płocko-ciechanowskim. Pytania o oczekiwania dotyczące liczby mandatów politycy Prawa i Sprawiedliwości odpowiadali pół żartem, pół serio: chcemy wszystkie.

Wioletta Kulpa przedstawiła kandydatów do sejmu i senatu w okręgu płocko-ciechanowskim. Pytania o oczekiwania dotyczące liczby mandatów politycy Prawa i Sprawiedliwości odpowiadali pół żartem, pół serio: chcemy wszystkie. 

Nazwiska 20 kandydatów listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 16 poznaliśmy już ponad dwa tygodnie temu. W porównaniu do wyborów parlamentarnych w 2015 roku, na szczycie listy zaszły kosmetyczne zmiany. Jedynką wyborczą został minister zdrowia Łukasz Szumowski, a o reelekcję do senatu starać się będą Marek Martynowski (Płock) i Jan Maria Jackowski (Ciechanów). Dziś wszyscy kandydaci przyjechali do Płocka i odpowiadali na pytania dziennikarzy. 

- Na liście Prawa i Sprawiedliwości znajdują się osoby doświadczone. Są parlamentarzyści, aktywni samorządowcy, należący również do Porozumienia i Solidarnej Polski, a także bezpartyjni. Ważnym aspektem tworzenia listy było zapewnienie przedstawicieli wszystkich powiatów z okręgu - mówiła Wioletta Kulpa, jedyna płocczanka na liście. 

- To naprawdę mocna lista. Kompetencje są od rolnictwa, poprzez ekonomię, prawo, działalność samorządową i służbę zdrowia. Przez cztery lata pracowaliśmy na rzecz Polski i Polaków, by każdemu żyło się lepiej. Jestem przekonany, że kontynuowanie tej pracy będzie dobrym czasem dla Polski - zapowiadał Łukasz Szumowski. 

Zapytany o oczekiwania dotyczące liczby mandatów politycy PiS się uśmiechali, ale odpowiadali zgodnie: chcemy komplet 10 mandatów. Główne punkty programu wypisali na autobusie, którym ruszyli w trasę. Wśród haseł znalazły się m.in. obietnice tzw. "piątki Kaczyńskiego", czyli przywrócenie połączeń autobusowych, likwidacja podatku PIT dla osób do 26. roku życia czy rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko. Choć nie tylko. 

A co z interesującymi Płock zagadnieniami, m.in. budową linii kolejowej z Płocka do Modlina i dalej do Warszawy? Cztery lata temu obietnice w tym obszarze złożyli poseł Maciej Wąsik i senator Marek Martynowski. Efektów na razie jednak nie ma.

[ZT]10781[/ZT]

Politycy PiS wskazują, że pomysłodawcą tego przedsięwzięcia kilka lat temu był marszałek Adam Struzik. Jak jeszcze tłumaczą się politycy PiS? 

- Samorząd województwa mazowieckiego przynajmniej od dwóch kadencji składa takie obietnice i od dwóch kadencji na obietnicach się kończy - odbijał piłeczkę Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. 

Wskazują też, że w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego plany trzeba zmienić. 

- Z początkiem kadencji sejmu lobbowaliśmy, aby do Krajowego Programu Kolejowego wpisać linię Płock-Modlin, ale szybko powstała koncepcja CPK. Jeśli to powstanie, ta linia robi się anachroniczna. Koncepcja została już zaprezentowana, połączenie kolejowe obejdzie centrum miasta - odpowiadał Maciej Wąsik, który cztery lata temu na konferencji prasowej obiecywał powstanie linii kolejowej. 

Powstanie CPK datowane jest na 2027 rok, choć jak wskazują politycy PiS, inwestycje będą etapowane. To nie tylko rozbudowa linii kolejowych, ale też inwestycje drogowe. 

- Naszą nadzieją jest urealnione CPK w Baranowie, które daje szanse na rozwój Płocka w infrastrukturze drogowej. Każdy inwestor, który chciałby przyjść od Płocka, na połączenie drogowe i kolejowe patrzy jako pierwsze. Drastycznie zmniejsza nam się też liczba mieszkańców, to także wina infrastruktury - wskazywała Wioletta Kulpa, która będzie się starała o zdobycie mandatu posła dopiero z 14. pozycji. 

Senator Marek Martynowski przyznał, że inaczej umiejscowiłby kandydatkę z Płocka.

- Jest jak jest i musimy to zaakceptować - mówił Martynowski. - Z całego serca będę wspierał kandydatkę, bo myślę, że mieszkańcom Płocka się to należy.

Na zadane pytanie Wioletta Kulpa się uśmiecha i przyznaje, że swoje miasto traktuje bardzo poważnie, a decyzja była dla niej bardzo trudna. 

- Jestem związana z samorządem płockim od lat, to dla mnie mała ojczyzna, o którą walczę od 2002 roku. Nabywałam doświadczenie i dojrzałam do tego, że może mogę zrobić coś więcej, mieć wpływ z parlamentu. Oczywiście, każdy region ma swoje problemy i inicjatywy, ale bardzo zależy mi na tym, żeby Płock był dostrzeżony. Żeby miasto nie miało problemów, o których mówimy od 10, 15 czy 20 lat. Żeby partnerzy dostrzegli te problemy, a dostrzegą je wyłącznie wtedy, kiedy będzie to przekazane sercem, oczami i umysłem osoby z tego miasta. Zawalczmy o Płock, niech Płock ma swojego reprezentanta. Zachęcam mieszkańców Płocka, którzy chcą mieć swojego przedstawiciela w parlamencie, choć uważam, że cała lista Prawa i Sprawiedliwości jest bardzo dobra - skomentowała Wioletta Kulpa. 

W przypadku polskiego parlamentaryzmu rzadko zdarza się, by osoby z odległych miejsc wywalczyły mandat, choć Martynowski przytacza przykład Macieja Małeckiego, który w 2011 roku zdobył mandat startując z 8. pozycji. 

Lista Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 16

 1. Łukasz Szumowski
 2. Maciej Małecki
 3. Maciej Wąsik
 4. Marek Opioła
 5. Anna Cicholska
 6. Waldemar Olejniczak
 7. Robert Kołakowski
 8. Rafał Romanowski
 9. Jacek Ozdoba
 10. Krzysztof Bieńkowski
 11. Marta Gajewska
 12. Marlena Mazurska
 13. Marek Kiełbiński
 14. Wioletta Kulpa
 15. Ewa Anna Leśniewska
 16. Łukasz Choiński
 17. Beata Marzęda-Przybysz
 18. Elżbieta Kuźniewska
 19. Jolanta Karpińska
 20. Waldemar Humięcki.

Kandydaci do senatu

Okręg 38 Marek Martynowski

Okręg 39 Jan Maria Jackowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE