Reklama

Reklama

PiS: Mamy problem z zadłużeniem. Prezydent: wilczym prawem opozycji jest krytykować

Opublikowano: pt, 26 lut 2021 07:44
Autor: | Zdjęcie: Portal Płock

PiS: Mamy problem z zadłużeniem. Prezydent: wilczym prawem opozycji jest krytykować - Zdjęcie główne

foto Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostrą wymianę zdań pomiędzy przewodniczącą klubu Prawa i Sprawiedliwości Wiolettą Kulpą, a prezydentem, skarbnikiem i radnymi rządzącej w mieście koalicji PO-PSL wywołał podczas czwartkowych obrad temat zadłużenia Płocka. To wynosi obecnie blisko 518 mln zł i stanowi ponad 46 proc. rocznych dochodów.

Reklama

Dane dotyczące zadłużenia miasta oraz porównanie z innymi miastami o podobnej wielkości opisaliśmy wcześniej

Kto komu mówi jak ma głosować

Szefowa płockiego PiS Wioletta Kulpa przypomniała, że w 2016 roku zadłużenie wynosiło 479 mln zł. Ponadto do obecnego długu należy jeszcze dodać zobowiązania spółek w wysokości 150 mln zł.

- Istotne jest to, że dochody miasta, dzięki zaangażowaniu państwa wzrosły z tytułu podatków PIT, CIT i programu 500 plus w stosunku do 2016 roku o 353 mln zł. Dziś w odniesieniu do dochodów zadłużenie wynosi 46,25 proc. To dużo w porównaniu do innych miast. Np. w Dąbrowie Górniczej wynosi 33 proc. w Gorzowie Wielkopolskim 26 proc., a w Tychach 15,7 proc. – referowała Kulpa dodając, że co roku wzrasta też kwota spłaty zadłużenia. – W 2020 roku zaciągnęliście kolejny kredyt na 66 mln zł, który będziemy spłacać do 2044 roku! A przy tym wszystkim dość blado wypadają wydatki majątkowe, które w 2020 roku nie sięgnęły 168 mln zł. Za to w 2018 roku - roku wyborczym – wyniosły aż 318 mln zł. Żadne z wymienionych miast nie ma wydatków majątkowych na tak niskim poziomie. Wałbrzych, którego zadłużenie sięga 70 proc.,wydaje na inwestycje ponad 300 mln zł. Klubradnych PiS będzie głosował przeciwko temu materiałowi.

Zapowiedź zagłosowania „przeciw” radnych PiS chwilę później skrytykował przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski.

- Dziś na sesji omawiamy informację na temat zadłużenia. Jest to pisemne sprawozdanie zawierające konkretne dane. Głosując nad nim nie decydujemy czy zadłużenie ma być mniejsze czy większe. I jeśli ktoś chce głosować przeciw, to niech zgłosi zastrzeżenia co do konkretnych liczb. Wówczas skarbnik miasta na pewno będzie wyjaśniał wątpliwości – zwrócił się do Wioletty Kulpy Jaroszewski.

Radna nie pozostawiła tej uwagi bez odpowiedzi:

- To indywidualna decyzja każdego radnego jak będzie głosować. A uzasadnienie do tego z czym się nie zgadzamy jako radni PiS już wyartykułowałam. Mamy problem z zadłużeniem, ono wpływa na kondycję samorządu płockiego. Proszę pomijać stwierdzenia czy radny ma głosować „za” czy „przeciw”. Podejmiemy decyzje taką, jaką będziemy uważali za słuszną – ostro odpowiedziała Kulpa.

Dług publiczny rośnie

Sytuacji finansowej miasta bronił przewodniczący klubu radnych PSL Tomasz Kominek, podając dane dotyczące długu publicznego.

- Omawiając sytuację samorządu płockiego warto spojrzeć jak wygląda ten temat w kraju. Otóż zadłużenie państwa rośnie średnio ok. 3 mld zł na miesiąc. Dług publiczny jawny wynosi dziś 1 bilion 431 mld 531 mln zł, a ekonomiści szacują, że ukryty sięga nawet 4 bilionów. Specjaliści rokują, że zadłużenie Polski w 2021 roku może wzrosnąć od 53 do 65 proc. PKB. Warto mieć to na uwadze. A jeśli chodzi o płocki samorząd to myślę, że możemy być spokojni o finanse miasta.

Prezydent Andrzej Nowakowski przyznawał, że zadłużenie miasta nie jest małe, ale od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. A dochody na przestrzeni ostatnich lat rosły dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej na całym świecie. Wskazał też, że Płock jest dobrze oceniany przez agencje ratingowe.

- Choć niestety decyzje rządu w ostatnich latach sprawiały, że wpływy z podatku PIT do budżetu miasta były niższe. Środków ubyło, ale żadne zadanie nie zostało zdjęte z samorządu – mówił prezydent.

Nowakowski wskazał, że w 2018 roku było ponad 300 mln na inwestycje nie dlatego, że był to rok wyborczy, ale dlatego, że wtedy były wypłaty środków unijnych.

– Teraz pieniędzy jest mniej, bo czekamy na nową perspektywę unijną, a rząd, zamiast jak najszybciej ratyfikować unijne umowy, zajmuje się wewnętrznymi problemami partii - kontratakował prezydet. 

Z kolei skarbnik miasta Wojciech Ostrowski wskazywał, że zadłużenie spółek miejskich dziś wynosi ok. 150 mln zł, a w 2016 roku było na poziomie 200 mln zł.

Kto zbudował 300 mieszkań komunalnych?

Prezydent Nowakowski odnosząc się do sytuacji spółek przypomniał, że zadłużenie Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego bierze się m.in. ze 100 mln kredytu zaciągniętego na budowę 300 mieszkań komunalnych w kadencji poprzednika Mirosława Milewskiego z PiS.

– Ale wilczym prawem opozycji jest krytykować – podsumował włodarz miasta.

Artur Jaroszewski, który pracuje w MTBS, przygotował wykres za pomocą którego pokazał, że zadłużenie tej spółki od 2010 roku spada. W odpowiedzi radna Kulpa zarzuciła prezydentowi, że ma małą wiedzę na temat programu budowy 300 mieszkań komunalnych sprzed kilku lat.

- Mirosław Milewski był osobą, która realizowała ten program, ale zaczął go jego poprzednik Wojciech Hetkowski, to on był inicjatorem. A koniec końców powstało 276 mieszkań – przypomniała Kulpa.

Na to Andrzej Nowakowski ironicznie odpowiedział:

- Przepraszam, zapomniałem podziękować prezydentowi Wojciechowi Hetkowskiemu. I przy okazji też prezesowi MTBS Mirosławowi Kłobukowskiemu. Ale pamiętajmy jednak, że te mieszkania zostały wybudowane za pieniądze wypożyczone, które teraz spółka musi spłacać.

Na koniec przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski pokazał slajd ukazujący zadłużenie Płocka na przestrzeni ostatnich 15 lat. Przypomnijmy, że w 2010 roku prezydencką kadencję skończył Mirosław Milewski z PiS, a zaczął obecny prezydent.

- Zadłużenie nie tworzy się z dnia na dzień, ale jest procesem wieloletnim. Dynamicznie narastający proces zadłużania przypada szczególnie na lata 2005 – 2010. Potem mamy zmniejszenie trendu w latach 2010 – 2015 i stabilizację w ostatnich pięciu latach.

Z wykresu można odczytać zadłużenie: 

 • w 2005 roku - 134 mln zł,
 • w 2010 roku – 312 mln zł,
 • w2015 roku – 499 mln zł,
 • w2020 roku – 517 mln zł.

Głosami koalicji KO-PSL sprawozdanie zostało przyjęte. Radni PiS w większości głosowali przeciw - wyjątkiem jest Jerzy Seweryniak, który zagłosował "za". 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (32)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Monika.

  Cześć , jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym. panieonline.pl/monia89

 • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Znalazłam winnego

  Wiecie co łączy rządy Milewskiego (PiS) i Nowakowskiego (KO) ? Ten sam koalicjant czyli PSL. Czyżby to był klucz do płockich długów?

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  Na co

  66 mln w czasie pandemii ? Brawo wy.

 • 8 miesięcy temu | ocena +6 / -8

  gdzie jest stocznia ze Szczecina?

  gdzie te promy obiecane przez PIS? kłamczuchy?

 • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -6

  motto członka pis?

  zbliza sie wirusa 3cia fala, kto juz nakradł ten spie...?

 • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -8

  tak się kaszle!

  Jak pisze portal OKO.press, wiadomo, że w 2018 roku Obajtek zarobił w Orlenie 867 tys. zł plus 766 tys. zł potencjalnej, jeszcze niewypłaconej premii. Rok później natomiast 1,206 mln zł plus 913 tys. zł premii do wypłaty w 2020 roku lub później. Natomiast wcześniej w Enerdze były wójt Pcima zarobił kolejno 689 tys. zł w 2017 roku, 105 tys. zł w 2018 r. i już po odejściu ze spółki w 2018 r. 366 tys. zł premii za 2017 rok. Nie wiadomo natomiast, ile zarobił w latach 2016-18 w radach nadzorczych spółek Lotos Biopaliwa i Dalmor.

 • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -8

  dobra zmiana

  Czy wiecie dlaczego obecna bolszewicka pissowska władza nie ma za grosz uczciwości i przyzwoitości? Bo tego się nie da ukraść.

 • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -5

  Małach

  Totalniaki łapy precz od 500+ i matczynej emerytury babci!!!

 • 8 miesięcy temu | ocena +11 / -4

  Upadły Anioł

  Co na to wszystko powie Rafał Czajkowski?

 • 8 miesięcy temu | ocena +12 / -3

  Kutno

  Czy sami nieudacznicy rządzą Płockiem? To podobno bogate miasto ale tego bogactwa na ulicach nie widać.

 • 8 miesięcy temu | ocena +10 / -4

  Benzina

  Za PO i PSL mogliśmy kręcić lody na Vacie ale przyszedł ten j... PiS i się skończyło. Może jeszcze wrócą te czasy.

 • 8 miesięcy temu | ocena +9 / -4

  Gangrena

  Totalitarna opozycja ma bardzo słabe kadry w samorządach ale i w polityce krajowej. Kto te miernoty wybiera? Dobrze, że za Patologii Obywatelskiej nie zbankrutował ORLEN albo przynajmniej go nie sprzedali koncernom rosyjskim.

 • 8 miesięcy temu | ocena +6 / -8

  mistrz swiatła? Milewski z pis?

  za poudowanie mola wzdłuż wisły dostał złoty sedes...a teraz siedzi w PERN, koledzy z partii załatwili mu biurko w ramach programu rodzina pis na swoim?

 • 8 miesięcy temu | ocena +10 / -4

  Love and Rockets

  Tylko zadłużać miasto potrafią targowiczanie z totalnej opozycji PO-PSL. Podobno chcą rządzić Polską za 3 lata ale program wyborczy partii - TVN24 to trochę mało.

 • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -9

  może pora

  wyjasnic na co zgodził sie PINOKIO morawiecki w brukseli ostatnio? o co idzie w konflikcie ? otóz morawiecki zgodził się zebędziemy spłacać zadłużenie innych krajów...wiec zamiast POŻYCZONYCH 750 mln euro na "fundusz odbudowy" będziemy musieli zwrócić może nawet 2,1 mld euro? takie wam buty uszył drewniany facet? tak PINOKIO wstaje z kolan...ze leży teraz drewnianym nosem w mule?

 • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -7

  na taśmach

  Oprócz serii ewidentnych przestępstw tuszowanych przez przejętą przez reżim i sterowaną przez zero prokuraturę jest jeszcze jeden smaczek: w stenogramie 253 razy pojawia się słowo na k w różnych formach. No takie to elity posadziliśmy sobie na stołkach.

 • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -0

  A psik

  Ktoś tak brzydki powinien być politykiem ... moje dzieci się przestraszyły a najmłodsza zaczęła płakać ehh Ze względu na pandemie to raczej wszystkie miasta mają długi

 • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  no fakt

  taki był piękny, amerykanski

 • 8 miesięcy temu | ocena +6 / -10

  a tak niedawno:

  "Daniel Obajtek jest "nadzieją". - Nadzieją nie naszego obozu politycznego, nie jakiejś grupy partykularnej, tylko po prostu Polski. Wszystkich Polaków, którzy chcą po prostu dobra naszego narodu." "Ma ogromne możliwości, ma niezwykłą determinację i coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować. Aurę, która pozwala mu ludzi mobilizować, jednoczyć wokół jakiegoś celu"

  • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -2

   Ja to tylko czekam kiedy ludzie wyjdą na ulicę i zaczną strzelać

   Ziomek chyba nie wiesz jaki jest naprawdę :] Nadzieją kolejnych kradzieży i oby nie Nazistą

 • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -8

  Loki

  Czy P. Kulpa zapomniała że dzięki jej partii Płock nie dostał kasy na inwestycję z dotacji rządowych

 • 8 miesięcy temu | ocena +12 / -6

  Tak

  Rządzi się za PO PSL dla nas przy korycie musi starczyć. Firmy zadłużone sprywatyzujemy.

  • 8 miesięcy temu | ocena +18 / -6

   Prywatyzacje płockie

   Ostatnio sprywatyzowaną firmą komunalną w Płocku był PEC. Było to w roku 2005. Miastem rządził wówczas PiS (prezydent Milewski, przewodnicząca Kulpa).

 • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Nic to

  Nie damy się, my go i tak weźmiemy. Chu** trypla."

 • 8 miesięcy temu | ocena +9 / -10

  właśnie!!!

  Pan Prezes Obajtek jest najlepszym Prezesem oprócz Prezesa i to nieprawda, że jest łapówkarzem szczególnie że prawie nic nie wziął.

 • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -6

  ale że co?

  Że ten nieskazitelny, wspaniały, krystalicznie uczciwy człowiek roku to nieprawda? To musi być kolejna prowokacja Tuska, przecież prezes wszystkich prezesów nie mógłby się tak pomylić.

 • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -10

  A gdzie jest

  artykuł o taśmach bezmajtka ja się pytam, to nas płocczan interesuje.

 • 8 miesięcy temu | ocena +15 / -6

  Komisarz

  POtrzebny zrobić referendum nauczyciel do szkoły

 • 8 miesięcy temu | ocena +20 / -17

  Krótka pamięć

  Najczęściej o zadłużeniu Płocka mówi od kilku lat radna, która wspólnie z prezydentem Milewskim w latach 2003-2010 najszybciej w historii zadłużała miasto i spółki miejskie. Pewnie myśli, że ludzie o tym nie pamiętają.

 • 8 miesięcy temu | ocena +22 / -6

  Płocczanin

  Prezydent i nasz samorząd nie mają pojęcia o zarządzaniu funkcjonowaniem miasta!

  • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -3

   Mateusz

   Dlug MTBS spada bo czynsze są tak wysokie jak za mokre zboże !!!!

   • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -3

    do Mateuszka

    Jak jest za drogo to dlaczego nie wynajmiesz od kogo innego?