Reklama

Piknik w szkole. Po co takie imprezy?[FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Piknik w szkole. Po co takie imprezy?[FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Gimnazjum nr 8 odbył się trzeci już piknik integracyjny. Jaka jest idea takich spotkań? Czy spełniając swoją rolę? Przeczytajcie nadesłaną do nas relację dwóch uczennic z kółka dziennikarskiego.

W Gimnazjum nr 8 odbył się trzeci już piknik integracyjny. Jaka jest idea takich spotkań? Czy spełniając swoją rolę? Przeczytajcie nadesłaną do nas relację dwóch uczennic z kółka dziennikarskiego.

W pikniku, który odbył się we wtorek  w Zespole Szkół nr 5 na Podolszycach, wzięły udział klasy integracyjne z Gimnazjum nr 8 oraz klasa szósta ze Szkoły Podstawowej nr 22. O godzinie 9.00 dyrektor gimnazjum, Mariusz Michalski, uroczyście rozpoczął wydarzenie, witając dzieci, gości, nauczycieli, a także rodziców. Następnie głos zabrał rzecznik osób niepełnosprawnych z Urzędu Miasta, Tomasz Gorczyca, który zachęcił wszystkich do wspólnej zabawy.

Festyn otworzył taniec uczniów – belgijka, pod kierunkiem pani Doroty Hondzyńskiej, nauczycielki w-fu. Kolejną atrakcją były ćwiczenia stretchingowe, czyli stopniowe i ostrożne rozciąganie mięśni poprowadzone przez panią Iwonę Ulicką. Młodzież chętnie uczestniczyła w tych zajęciach i miała szansę trochę się pogimnastykować.

Piknik urozmaicił też występ dwóch uczennic Gimnazjum nr 8, Adrianny Sylwestrzak i Martyny Dembkowskiej, które brawurowo zatańczyły do muzyki z gatunku modern jazz. Młode tancerki należą do płockiego klubu tanecznego ,,Impresja’’. Warto podkreślić, że są mistrzyniami Polski w duetach tanecznych, a w sierpniu wyjeżdżają do Londynu na Mistrzostwa Europy. , - Ten pokaz był naprawdę niesamowity. To nieprawdopodobne, że tak młode dziewczyny potrafią świetnie tańczyć. Sama chciałabym ruszać się tak jak one! Nic dziwnego, że osiągają takie sukcesy  – mówiła jedna z uczennic klasy pierwszej o występie Ady i Martyny.

Podczas pikniku nie zabrakło również rozmaitych konkursów. Pierwszy z nich poprowadziła pani pielęgniarka, Urszula Masiewicz. Dotyczył on zdrowego odżywiania. Mogliśmy się dowiedzieć np. ile litrów wody powinniśmy wypić dziennie. Okazało się, że wiedza młodzieży o zasadach zdrowego odżywiania jest imponująca. Uczniowie świetnie poradzili sobie z pytaniami.

Następnie przyszła pora na układanie piramidy zdrowego żywienia. Tę zabawę zorganizowała pani Anna Szarmach, nauczycielka Gimnazjum nr 8. Uczniowie wykazali się również w tej konkurencji i sprawnie przeszli do kolejnego zadania. Tym razem młodzież miała możliwość zaprezentowania swoich zdolności kulinarnych. Uczniowie mieli za zadanie przyrządzić zdrowe kanapki. ,- Najlepsze w tym było to, że później mogliśmy je zjeść! – zaznaczył z uśmiechem chłopiec z klasy szóstej.

Po smacznym posiłku nadszedł czas na zawody w rzucaniu do celu. Dzieciom szło naprawdę dobrze, prawdopodobnie za sprawą pełnych żołądków. Potem wszystkie klasy przeszły z powrotem na swoje stanowiska, a wicedyrektorka gimnazjum, Anna Sitek, ogłosiła wyniki i wręczyła zwycięskim klasom upominki. Pierwsze miejsce zajęła klasa 2i z Gimnazjum nr 8. Reprezentantka klasy z dumą odebrała zdobyty puchar. Na sam koniec można było jeszcze raz nacieszyć oczy widokiem pięknego tańca Ady i Martyny. Występ zebrał gromkie brawa. Wszyscy uczestnicy pikniku byli w doskonałych humorach.
 
- Było ciekawie. Chodzę do szóstej klasy i przede mną wybór gimnajum. Po dzisiejszym pikniku jestem zdecydowana uczyć się w tej szkole, w klasie integracyjnej - powiedziała z uśmiechem jedna z uczennic Szkoły Podstawowej nr 22.

Tuż po pikniku wywiadu udzieliła nam również pani Anna Sitek, wicedyrektorka Gimnazjum nr 8.

- Skąd wzięła się idea zorganizowania pikniku integracyjnego? Jakie są jego cele? Do kogo jest adresowany?

- Sama idea integracji uczniów niepełnosprawnych z uczniami pełnosprawnymi zakłada tworzenie środowiska szkolnego sprzyjającego optymalnemu, wszechstronnemu rozwojowi każdej z tych grup.  Mając świadomość i potrzebę tworzenia różnorodnych warunków sprzyjających kształtowaniu wśród uczniów właściwych postaw społecznych oraz zdobywaniu wiedzy, w środowisku najbliższym uczniom klas integracyjnych (wychowawcy, nauczyciele wspomagający, zespół psychologiczno-pedagogiczny) zrodził się pomysł na zorganizowanie pikniku integracyjnego. Adresowany jest do wszystkich uczniów klas integracyjnych naszego gimnazjum i ich rodziców. By rozpropagować szerzej ideę integracji od ubiegłego roku włączyliśmy w przedsięwzięcie uczniów klas VI, integracyjnych ze Szkoły Podstawowej nr 22 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 23.
Udział uczniów w pikniku integracyjnym to doskonała okazja do zacieśniania więzi, aktywizowania nieśmiałych, wycofanych, także bez sukcesów edukacyjnych uczniów, podniesienia ich samooceny, kształtowania umiejętności nauki poprzez zabawę, współpracy w grupie, współzawodnictwa opartego na zasadach fair play.

Piknik zorganizowany był po raz trzeci. Każdy z nich ma inny przebieg. Pierwszy miał charakter imprezy plenerowej, m.in. z zabawami ruchowymi, przejażdżką konną i przebiegał pod hasłem ,,Postaw na rodzinę”. Drugi, noszący nazwę ,,Doświadczanie świata”, odbył się na terenie szkoły, w stołówce szkolnej i sprzyjał uwrażliwieniu na otaczający go świat. Tegoroczny ,,Trzymaj formę” aktywizował młodzież do zdrowego stylu życia.
Obserwujemy, że młodzież bardzo chętnie angażuje się w przebieg, z pełną odpowiedzialnością przystępuje do form konkursowych, przeżywa ich wyniki, wspiera się grupowo. Niemalże 100 procentowa frekwencja uczniów na pikniku integracyjnym wskazuje na zainteresowanie i potrzebę kontynuacji.

- Organizacja pikniku wiąże się z mnóstwem przygotowań…

- Owszem. W przygotowanie tegorocznego pikniku integracyjnego zaangażowali się nauczyciele wspomagający, wychowawcy klas integracyjnych, nauczyciele wychowania fizycznego uczący w klasach integracyjnych, ale nie tylko, pielęgniarka szkolna, pedagog szkolny. Nie lada wyzwaniem była nauka tańca - belgijki. Zarówno przygotowanie sali, stanowisk jak i przebiegu tego spotkania wymagało od organizatorów przemyślanych działań.

- Jakie recenzje zebrał?

- Myślę, że wymowne były wypowiedzi samych uczniów biorących udział w pikniku integracyjnym, które niejednokrotnie sprowadzały się do zwięzłych sformułowań ,,było ok.; super; fajnie” . Słowa uznania i podziękowania padły ze strony zaproszonych gości – Rzecznika Osób Niepełnosprawnych, opiekuna uczniów klasy VI oraz rodziców.

Taki festyn to naprawdę świetny pomysł. Integruje młodzież i gwarantuje jej doskonałą rozrywkę. ,,Uważam, że imprezy tego typu są bardzo potrzebne, aby młodzież mogła się wykazać wiedzą na temat zdrowego odżywiania i sprawnością fizyczną"- potwierdziła pani Dorota Hondyńska, nauczycielka wychowania fizycznego w gimnazjum.


Artykuł i zdjęcia: Eliza Pomianowska oraz Weronika Ipatow z klasy Ic Gimnazjum nr 8 (Echo G8)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE