Reklama

Reklama

Pierwsi uczniowie z Ukrainy zaczęli naukę w płockich szkołach

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Pierwsi uczniowie z Ukrainy zaczęli naukę w płockich szkołach - Zdjęcie główne

Pierwsi uczniowie z Ukrainy rozpoczęli naukę w płockich szkołach | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdego dnia do Polski napływają tysiące kolejnych uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. W Płocku przebywa ich już ok. 500, w tym 170 dzieci w wieku szkolnym. Pierwsi uczniowie z Ukrainy rozpoczęli już naukę w płockich szkołach.

Reklama

Setki tysięcy osób, przede wszystkim kobiet i dzieci, ucieka przed horrorem wojny. Szacunki wskazują, że od momentu wybuchu wojny swój kraj opuściło ok. 1,7 mln Ukraińców. Najwięcej z nich, ponad milion, trafiła do Polski, w tym ok. 500 do Płocka. 

Uchodźcy w pierwszej chwili potrzebują dachu nad głową, jedzenia, chwili odpoczynku. Dzieci muszą jednak kontynuować naukę i tak też się dzieje. Co prawda ustawy jeszcze nie ma, ale samorządy działają.

- Istnieje możliwość, żeby dzieci naszych gości z Ukrainy objąć nauczeniem. Jedyny warunek jest taki, że opiekun prawny zgłosi takie dziecko do szkoły. Dziecko oczywiście zostanie przyjęte i taką informację przekazujemy naszym gościom z Ukrainy już w momencie rejestracji w naszym punkcie. Podkreślam jednak, że opiekun musi wyrazić taką wolę - mówi prezydent Andrzej Nowakowski. - Opracowaliśmy wzór przyjęcia do szkoły w języku ukraińskim. Wytypowaliśmy pięć szkół podstawowych i dwie szkoły średnie, w których proponujemy naukę. Oczywiście można się zgłosić się do każdej innej. 

Dzieci mają zostać objęte dodatkową opieką psychologiczną, zorganizowaną przez szkoły i Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne. Będą mieć także dodatkowe lekcje języka polskiego. 

Miasto proponuje Szkoły Podstawowe nr 6, 12, 16, 17 i 23. 

- Braliśmy pod uwagę warunki organizacyjne w szkołach i umiejscowienie punktów pobytowych prowadzonych przez miasto - mówi prezydent. 

Dzieci są w bardzo różnym wieku i będą dołączane do istniejących klas - zgodnie z wiekiem. W normalnych warunkach potrzebne byłyby stosowne dokumenty, ale w tak ekstremalnej sytuacji, jaką jest rozpętana przez Rosję wojna, wystarczy oświadczenie ustne opiekuna. W poniedziałek 7 marca naukę w szkołach podstawowych rozpoczęło pierwszych 12 uczniów. 

Jak można pomóc dzieciom zaadaptować się w nowych warunkach? 

- Potrzebna jest otwartość, życzliwość równieśników, gotowość do objęcia ich opieką psychologiczną. Zakładam, że to będzie dobrze, żeby czuli się bezpiecznie w naszych szkołach i mieście - tłumaczy Andrzej Nowakowski, który jako nauczyciel przepracował wiele lat. - Rozmawialiśmy ze wszystkimi dyrektorami. Jestem przekonany, że dyrektorzy przekazali te informacje nauczycielom, rodzicom i dzieciom. 

7 marca w Płocku przebywało ok. 500 uchodźców z Ukrainy, w tym ok. 170 dzieci w wieku szkolnym. Należy się spodziewać, że w najbliższych dniach będzie ich coraz więcej. Prezydent zapewnia, że do płockich szkół zostanie przyjęte każde dziecko z Ukrainy - bez względu na liczbę. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy