Reklama

Parkowanie za darmo tylko raz dziennie

Opublikowano:
Autor:

Parkowanie za darmo tylko raz dziennie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli przyjedziemy na chwilę do centrum miasta, które będzie od sierpnia objęte strefą płatnego parkowania, już nie zostawimy samochodu bez skorzystania z parkomatu. A jeśli przyjedziemy ponownie do centrum tego samego dnia, tylko zaparkujemy to samo auto w innej części strefy, i tak drugie bezpłatne pół godziny na parkowanie nam się nie należy.

Jeśli przyjedziemy na chwilę do centrum miasta, które będzie od sierpnia objęte strefą płatnego parkowania, już nie zostawimy samochodu bez skorzystania z parkomatu. A jeśli przyjedziemy ponownie do centrum tego samego dnia, tylko zaparkujemy to samo auto w innej części strefy, i tak drugie bezpłatne pół godziny na parkowanie nam się nie należy.

Przy okazji dyskusji na temat ustanowienia strefy płatnego parkowania, długo zastanawiano się nad możliwością darmowego postoju. Ratusz podkreślał, że w innych miastach nie przyjęto takiego rozwiązania, jak darmowy czas na zaparkowanie samochodu, aby szybko załatwić jakąś sprawę w centrum miasta. Ostatecznie stanęło na 30 minutach bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat za parkowania w ramach SPP. Tymczasem okazało się, że jednak te pierwsze pół godziny nie odnosi się do tych parkingów, które od początku sierpnia staną się płatne. Przypomnijmy, chodzi o te parkingi, którymi administruje Agencja Rewitalizacji Starówki na samej starówce czy o ten przy ul. Kościuszki, za który odpowiada spółka Inwestycje Miejskie. Bezpłatne 30 minut dotyczy obszaru strefy za wyjątkiem parkingu przy ul. Sienkiewicza, naprzeciwko Płockiej Galerii Sztuki (najprawdopodobniej od września ten parking stanie się płatny).

Od 1 sierpnia zaczną działać parkomaty rozstawione na terenie strefy (w promieniu do 50 metrów od miejsca zaparkowania auta), co oznacza konieczność opłat według ustalonego cennika. Za pierwszą godzinę od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 17.00 zapłacimy 2 zł, za drugą 2,40 zł, trzecią – 2,80 zł, czwartą i każdą następną 2 zł. Przez pierwsze 30 minut opłata nie obowiązuje, ale i tak kierowca musi skorzystać z parkomatu, aby pobrać bezpłatny bilet parkingowy. Uwaga, można z tego skorzystać tylko raz dziennie! SPP to nie tylko wymalowane miejsca parkingowe i parkomaty, ale i centralna baza danych zawierająca numery rejestracyjne aut, które parkują na jej obszarze. System po prostu zapamięta numer rejestracyjny naszego samochodu, który trzeba będzie wpisać z pomocą klawiatury parkomatu. Przy drugim podejściu tego samego dnia parkomat odmówi wydania bezpłatnego biletu na ten sam numer rejestracyjny auta. No chyba, że mamy dwa samochody i tego samego dnia przyjedziemy już innym.

Na wyświetlaczu parkomatów powinno pojawić się pytanie, czy wykorzystano już darmowe 30 minut postoju. W przypadku odpowiedzi negatywnej zostanie przeprowadzona weryfikacja numeru rejestracyjnego samochodu pod kątem przyznania darmowych 30 minut.

Tzw. zerowa stawka opłat za parkowanie dotyczy:

- taksówek na oznaczonych miejscach znakami D-19 i D-20,

- jednośladów zaparkowanych na miejscach do tego oznaczonych,

- pojazdów osób niepełnosprawnych pod warunkiem posiadania karty parkingowej),

- pojazdów komunikacji zbiorowej, które zatrzymują się na ustalonych dla nich przystankach,

- pojazdów zaopatrzenia lokali użytkowych na czas dostawy towarów (do 30 minut),

- pojazdów wykonujących prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne na podstawie pisemnego zezwolenia wydanego przez Miejski Zarząd Dróg,

- pojazdów straży miejskiej.

Gdzie znajdziemy parkomaty?

Najwięcej parkomatów pojawi się na ul. Sienkiewicza (7 sztuk), po cztery wokół pl. Obrońców Warszawy (w tym kolejne dwa na ul. 1 Maja), na Kwiatka, trzy na Kolegialnej, dwa na ul. Kazimierza Wielkiego i Kościuszki. Na innych ulicach zdecydowano się tylko na jedno urządzenie: na Piekarskiej, Teatralnej, Małachowskiego, Zduńskiej, także przy sądzie na pl. Narutowicza. Parkomaty zobaczymy m. in. na Królewieckiej czy Bielskiej.  

Jak będzie z parkingami w SPP? Czytaj: 

Fot. Ul. Małachowskiego, w oznaczonym miejscu w tym tygodniu powinien stanąć parkomat. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE