Reklama

Panele słoneczne to oszczędność. W tym przypadku 16 tys. złotych

Opublikowano:
Autor:

Panele słoneczne to oszczędność. W tym przypadku 16 tys. złotych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 413 paneli fotowoltanicznych wartych prawie milion złotych stanęło na pięciu budynkach użyteczności publicznej. To nie tylko walka o czystsze powietrze w Płocku, ale też wymierne oszczędności w rachunkach.

413 paneli fotowoltanicznych wartych prawie milion złotych stanęło na pięciu budynkach użyteczności publicznej. To nie tylko walka o czystsze powietrze w Płocku, ale też wymierne oszczędności w rachunkach. 

Inwestycja polega na instalacji paneli fotowoltanicznych na pięciu budynkach należących do spółki Inwestycji Miejskiej. To Miejskie Przedszkola na nr 5, 29,34, Szkoła Specjalna nr 24 oraz Żłobek Miejsk nr 2. Na tym ostatnim odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano instalacje. 

Na dachach żłobka stanęły 72 panele fotowoltaniczne o łącznej mocy 24 kilowatów. Każdy panel ma 2 metry kwadratowe i moc 340 watów. Łącznie na pięciu budynkach stanęło ich 413 o łącznej mocy 140 kilowatów. Co ciekawe, panele pochodzą od polskiego producenta - firmy Bruk-Bet, znanej przede wszystkim z kostki brukowej. 

- To pokazuje, że polskie firmy też są zainteresowane odnawialnymi źródłami energii. Niekoniecznie musimy korzystać z rozwiązań niemieckich czy holenderskich - podkreślał Piotr Dyśkiewicz, zastępca prezydenta ds. komunalnych.  

- Wszystkie panele są przytwierdzone przy pomocy aerodynamicznych konstrukcji, bezinwazyjne przy mocowaniu na dachu - dodał Daniel Kaźmierczyk, prezes Inwestycji Miejskich. - Koszt tej inwestycji to 120 tys. złotych. 

Panele kosztowały łącznie 960 tys. złotych. 361 tys. złotych wyniosła dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, 245 tys. złotych dołożyła spółka, a reszta pieniędzy pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Jak mówił marszałek Adam Struzik, to jeden z elementów zastępowania tradycyjnych źródeł energii odnawialnymi. Taki obowiązek nakłada na nas Unia Europejska. Jak dodał, w Brukseli toczą się już rozmowy i wszystko wskazuje na to, że walka o obniżanie emisji gazów cieplarnianych w najbliższej przyszłości będzie bardzo istotna.  

- W 2020 roku 15 procent energii musi być pozyskiwane z odnawialnych źródeł - mówił Struzik. - Na Mazowszu jesteśmy blisko, mamy już około 10 procent. Pośrednio przyczynia się do poprawy stanu naszego środowiska. 

Pozyskiwanie energii z paneli to jednak nie tylko dbałość o środowisko, ale też wymierne oszczędności. Przykładowo roczne koszty energii w Miejskim Żłobku nr 3 to ok. 24 tys. złotych. Dzięki panelom zostaną zmniejszone o ok. 16 tys. złotych, czyli 2/3. Pięć instalacji wykonanych w ramach tego projektu ma zapewnić oszczędności rzędu 90-100 tys. złotych rocznie. 

- Na pewno warto, aby rozważyć powstanie takich instalacji na budynkach należących do innych spółek - zakończył prezydent Andrzej Nowakowski. 

Gwarancja paneli obejmuje 10 lat, ale ich trwałość szacowana jest na 25 lat. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE