Reklama

Panele fotowoltaiczne – jaka jest ich wytrzymałość?

Opublikowano:
Autor:

Panele fotowoltaiczne – jaka jest ich wytrzymałość? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiele się słyszy ostatnimi czasy o instalacjach fotowoltaicznych, ich zaletach i wadach. Coraz więcej osób interesuje się sposobami pozyskiwania własnej, zielonej energii dla swojego gospodarstwa domowego, czy to w kontekście zmieniającego się klimatu, czy też podwyższających się cen za prąd. Także Unia Europejska i wiele państw coraz bliżej przyglądają się takim rozwiązaniom, wspierając zainteresowanych dotacjami i ulgami podatkowymi. To wszystko składa się na fakt, że coraz chętniej w fotowoltaikę inwestujemy.

Wiele się słyszy ostatnimi czasy o instalacjach fotowoltaicznych, ich zaletach i wadach. Coraz więcej osób interesuje się sposobami pozyskiwania własnej, zielonej energii dla swojego gospodarstwa domowego, czy to w kontekście zmieniającego się klimatu, czy też podwyższających się cen za prąd. Także Unia Europejska i wiele państw coraz bliżej przyglądają się takim rozwiązaniom, wspierając zainteresowanych dotacjami i ulgami podatkowymi. To wszystko składa się na fakt, że coraz chętniej w fotowoltaikę inwestujemy.

Przy tym wszystkim słyszy się także głosy o kiepskiej trwałości czy wydajności paneli fotowoltaicznych, co może skłaniać niezdecydowanych do rezygnacji z takiej inwestycji. Dlatego, przygotowaliśmy artykuł, który przybliża nieco temat samych paneli oraz ich trwałości.

Wydajność paneli

Jest prawdą, że wydajność paneli fotowoltaicznych zmniejsza się stopniowo. Z reguły szacuje się, że spadek wydajności panelów powinien mieścić się w normie 0,5% na rok (jest to jednak wartość maksymalna, a obserwowane spadki w panelach dostępnych na rynku obecnie są z reguły dużo niższe). Na szczęście, w Polsce panuje klimat umiarkowany, co sprzyja zachowaniu ogniw fotowoltaicznych w dobrej kondycji. Normą jest, że wydajność instalacji fotowoltaicznej po 10 latach mieści się w granicach 80%, jednak należy także zauważyć, że spadek wydajności z czasem mocno zwalnia także wartości te nie osiągną nigdy „nieopłacalnych” poziomów.

Odporność na śnieg i grad

Panele najwyższej generacji radzą sobie świetnie także podczas miesięcy zimowych. Panele marki X-Energy są wysoce odporne na punktowe uderzenia i potrafią unieść duży ciężar (nawet 8100Pa), a dodatkowo posiadają specjalną powłokę hydrofobową, do której nie przywiera brud oraz woda.

Czas gwarancji

By móc cieszyć się z instalacji bez przeszkód przez całe dekady, warto postawić na panele fotowoltaiczne z czasem gwarancji 25 – 30 lat. Na rynku znajdziemy co prawda takie panele, których czas gwarancji wynosi 10 lat, jednak takie rozwiązanie nie zapewnia nam pełnego bezpieczeństwa. Szacuje się, że panele fotowoltaiczne mogą pracować nawet przez 60 lat, bez przeszkód i większych napraw. Wydłużony czas gwarancji to dla nas sygnał, że w razie, gdy pojawi się problem, zostanie on szybko rozwiązany. Co ważne, gdy trafimy na wadliwe ogniwa fotowoltaiczne, których wydajność jest niższa, niż zakładają przewidywane normy, możemy ubiegać się o wymianę takich paneli.

Podsumowując, panele fotowoltaiczne pracują wydajnie przez dekady, dostarczając nam tanią energię elektryczną. Warto zatem rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej na naszym dachu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE