Reklama

Reklama

Pamiętali o urodzinach bohaterki z Płocka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: WOT Płock

Pamiętali o urodzinach bohaterki z Płocka - Zdjęcie główne

foto WOT Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka dni temu 98. urodziny obchodziła mjr Katarzyna Rabińska-Nowakowska. Mieszkanka Płocka to uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Reklama

Katarzyna Rabińska-Nowakowska pseudonim „Kasia", urodziła się w Warszawie 30 kwietnia 1924 roku. Walczyła w Powstaniu Warszawskim na terenie Politechniki Warszawskiej, jej zgrupowanie to Zgrupowanie Pancerne „Golski", pluton 161. 

Gdy wybuchło powstanie, jako 20-letnia sanitariuszka stanęła do walki w rejonie Politechniki Warszawskiej. Tam straciła nogę rozerwaną kulą dum dum. Ale Niemcom nie udało się jej wyeliminować z powstania.

- To prawda. Oczywiście, nie było możliwe, żebym chodząc o kulach, mogła opatrywać rannych. Ale na kwaterze pomagałam w inny sposób - robiłam opatrunki, zajmowałam się sprawami administracyjnymi. Nigdy nie żałowałam, że straciłam nogę. Nie złamało mnie to. Pamiętam msze polowe na terenie szpitala. Oczywiście, po łacinie, w starej formie. Kapelan każde kazanie zaczynał od słów „Warszawianki”: „Kto przeżyje, wolnym będzie, Kto umiera, wolnym już!” - opowiadała nam pani Kasia.

Kilka lat temu w pałacu prezydenckim pani Kasia została odznaczona wysokim odznaczeniem państwowym - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

98-letnia obcnie major Kasia jest przyjacielem 64. batalionu lekkiej piechoty i 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

- Od początku formowania Wojsk Obrony Terytorialnej pewne było, że nasze tradycje lokowane będą w Armii Krajowej. AK była formacją ochotniczą o charakterze terytorialnym, podobnie jak dzisiejsze wojska OT – podkreśla st. kpr. Cezary Okraszewski. – WOT jako nowa formacja buduje swoją tożsamość, dlatego potrzebuje wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować. Cieszymy się, że ci, którzy tworzyli AK są jeszcze wśród nas i chcą przekazać swoją spuściznę młodemu pokoleniu żołnierzy WOT.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy