Reklama

Pamiętali o bohaterach stanu wojennego [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Pamiętali o bohaterach stanu wojennego [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Wywalczona wolność nigdy nie miała koloru tęczy, tylko była biało-czerwona - powiedział w środę ksiądz Alojzy Gryszko w trakcie Mszy Świętej w intencji ofiar stanu wojennego oraz za wszystkich członków "Solidarności" Regionu Płockiego.

- Wywalczona wolność nigdy nie miała koloru tęczy, tylko była biało-czerwona - powiedział w środę ksiądz Alojzy Gryszko w trakcie Mszy Świętej w intencji ofiar stanu wojennego oraz za wszystkich członków "Solidarności" Regionu Płockiego.

- Nasza niepodległość była zawsze biało-czerwona, a nie tęczowa – mówił kapłan. - Biel symbolizuje czystość intencji, czerwień przelaną krew. Liczba ofiar represji w związku z wprowadzeniem stanu wojennego do dziś pozostaje nieznana. Walczyli, bo byli wierni najważniejszym wartościom w życiu człowieka. To Bóg, honor i ojczyzna. Niektórzy ponieśli najwyższą ofiarę. Zginęli, abyśmy żyli w wolnej Polsce. Dług wobec nich możemy spłacić modlitwą, patriotyzmem, uczciwym życiem zgodnie z tymi zasadami. Dziś stajemy na baczność przed tymi, którzy zdali egzamin wobec Boga i swojej ojczyzny. Ofiary ponoszone dla szlachetnych celów nie przemijają. Nie wolno przechodzić obojętnie obok cmentarzy, na których spoczywają bohaterzy.

Po Mszy Świętej, już przy pomniku Protestów Robotniczych i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, krótko przemawiał przewodniczący zarządu regionu NSZZ Solidarność, Jerzy Obrębski:

- 36 lat temu władza komunistyczna, której się wydawała, że ma władzę niepodzielną, której nikt nie odbierze, ogłosiła stan wojenny. Było to bezpośrednie uderzenie w nowo powstały ruch społeczny „Solidarności”. To na nas, ludziach z „Solidarności”, spoczywa obowiązek pamiętania o tej dacie i przekazywania prawdy młodszym pokoleniom, dzieciom, synom, wnukom. Chwała bohaterom stanu wojennego.

Hołd oddały poczty sztandarowe składające się ze związkowców Solidarności z płockich zakładów pracy, w tym CNH Industrial Polska, PKN Orlen, Mostostalu Płock. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wysłał delegację. W imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości kwiaty złożyła przewodnicząca Wioletta Kulpa. Towarzyszyły jej Mariusz Nosarzewski. Z kolei w imieniu Kukiz'15 kwiaty złożył prezes okręgu, Maciej Dąbrowski.  

Stowarzyszenie Wolne Miasto Płock zorganizowało własne obchody przy odwachu, aby upamiętnić "poświęcenie bohaterów w walce o Wolną Polskę, ich walkę o demokrację i sprzeciw wobec zagarniania pełni władzy przez jedną partię".

[ZT]17444[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE