Na drodze do rozbudowy Urzędu Stanu Cywilnego w Płocku od początku stawało wiele przeszkód. Pierwszej firmie, która zaproponowała najkorzystniejszą dla miasta ofertę cenową zabrakło punktów za doświadczenie zawodowe kierownika budowy. Wobec takich okoliczności, miasto postanowiło wybrać do realizacji zadania spółkę Nafibud. Tutaj jednak zaczęły się kolejne problemy. W czerwcu 2021 r. na miejscu doszło do katastrofy budowlanej, wskutek której ranne zostały dwie osoby. Pomimo tego, że pierwszy wykonawca wrócił na plac budowy, termin oddania budynku wciąż się przedłużał, a prace stały w miejscu. W związku z tym Ratusz zadecydował o zakończeniu współpracy z Nafibudem i nałożeniu na spółkę kary umownej za odstąpienie od umowy z winy wykonawcy.
- Ze względu na niewywiązanie się z podpisanej umowy oraz niezapłacenie kary umownej, sprawa z poprzednim wykonawcą będzie rozwiązywana na drodze sądowej - wyjaśnił prezydent.
Powrót do remontu
W sierpniu 2023 roku drugi przetarg na dokończenie nowego skrzydła dla USC wygrała firma BIOŚ. Prace wznowiono, a budowę skrzydła ukończono we wrześniu 2024r. W nowopowstałym segmencie mieścić się będą pomieszczenia administracyjne, archiwa, biura urzędników oraz biuro obsługi interesantów. Użytkowe ma być również poddasze. Całość budynku zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- W tym momencie do wykonania pozostaje jeszcze stolarka drzwiowa, aluminiowa i drewniana oraz wszystkie roboty wewnętrzne, w tym głównie instalacyjne i montaż windy. Te prace powinny zakończyć się w grudniu tego roku - tłumaczył prezydent Andrzej Nowakowski.
Trzymiesięczne opóźnienie końca robót ma być związane ze zmianą przeznaczenia kilku pomieszczeń i wynikającą z tego koniecznością zarządzenia dodatkowych prac.
Co dalej?
Po całkowitym ukończeniu robót w nowym skrzydle, przyjdzie również czas na modernizacje głównego budynku "Pałacu Ślubów".
- Na czas trwania tych prac remontowych działalność urzędu zostanie przeniesiona do drugiego segmentu. To tutaj będą odbywać się przyjęcia klientów, a także, w około 80-metrowej sali na pierwszym piętrze będą udzielane śluby - poinformował wiceprezydent Artur Zieliński.
Wg. aktualnych planów powrót do korzystania z głównego gmachu przy ul. Kolegialnej planowany jest do końca 2027 r. Ten sam termin ma również obowiązywać zakończenie prac przy zewnętrznej części budynku. Przypomnijmy, że projekt zakłada postawienie altany ślubnej przeznaczonej do ceremonii w plenerze oraz zagospodarowania podwórka należącego do USC. Mają stanąć tam m.in. ławki i stojaki na rowery.
- Być może uda się altanę postawić wcześniej. Wszystko zależy od harmonogramu, który będzie ustalony z wykonawcą w trakcie remontu głównej części urzędu. Te trzy lata to termin maksymalny - przekonuje Artur Zieliński.
Szacunkowa kwota remontu ma wynieść ok. 16 milionów złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.