Reklama

Oto najważniejsze wydarzenia. Które wygra?

Opublikowano:
Autor:

Oto najważniejsze wydarzenia. Które wygra? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończył się pierwszy etap naszej corocznej zabawy - w głosowaniu na Facebooku wybraliśmy wspólnie 10 najważniejszych wydarzeń minionego roku. Na które głosowaliście najchętniej?

Zakończył się pierwszy etap naszej corocznej zabawy - w głosowaniu na Facebooku  wybraliśmy wspólnie 10 najważniejszych wydarzeń minionego roku. Na które głosowaliście najchętniej?

W zakończonym dziś w południe pierwszym etapie spośród aż 81 propozycji wybraliśmy wspólnie 10 wydarzeń, które przeszły do finału. W pierwszej siódemce są te, na które oddano najwięcej kliknięć "Lubię to" pod zdjęciami na naszym profilu na Facebooku, natomiast pozostałe trzy zgodnie z tradycją wytypowała ekipa Portalu Płock. 

Na co głosowaliśmy najchętniej? Zdaniem internautów, najlepiej w ubiegłym roku wyszła nam akcja „Razem dla Piotrka”, dzięki której znany wszystkim bywalcom płockich imprez kulturalnych i sportowych Piotr Nowak będzie mógł wyjechać na turnus rehabilitacyjny (wydarzenie zdobyło 440 głosów do godziny 12.00 w poniedziałek). Za bardzo udane wydarzenia internauci uznali również zwycięską rundę jesienną piłkarzy nożnych (361 głosów) i zakończenie sezonu motocyklowego (289 głosów).

W kilku punktach nas samych nieco zaskoczyły decyzje internautów. Przede wszystkim okazało się, że choć w minionym roku żyliśmy najpierw wyborami prezydenckimi, kilka miesięcy później parlamentarnymi, a skutki zmian władzy są szeroko komentowane non stop w mediach, portalach społecznościowych i zwykłych rozmowach Polaków, internautów w głosowaniu te wydarzenia mało obeszły. Być może mają już dość politycznych waśni, dlatego niemal na palcach jednej ręki można policzyć głosy oddane na wizyty czołowych polskich polityków Obie panie premier otrzymały łącznie 11 głosów  Beata Szydło - 6, Ewa Kopacz - 5), a prezydenci niewiele więcej - Andrzej Duda - 14, a Bronisław Komorowski - 6. 

W tegorocznej zabawie internautów nie interesowały również inwestycje, nawet te naprawdę spore, jak choćby rozdział kanalizacji ogólnospławnej na deszczową i sanitarną czy budowa promenady od Hotelu Starzyński do płockiej fary.

Do tej pory nie zdarzyło się również, by ani Audioriver, ani Reggaeland, ani tym bardziej studenckie Juwenalia nie znalazły się w czołówce najważniejszych wydarzeń minionego roku.

Do naszej zabawy przyłączyli się przedstawiciele władz miasta, radnych, płockich instytucji, a także organizatorzy wielu imprez, którzy zachęcali swoich znajomych do wsparcia ulubionych wydarzeń.  Jak głosowali znani płocczanie? Prezydent wsparł swym głosem m.in. odznaczenie tytułem Płocczanina Roku Aleksandry Podwójci, Jarmark Tumski, Zoonoc, a także... marsze przeciwko imigrantom. Jego głos otrzymały też wydarzenia sportowe: awans piłkarzy ręcznych do 1/8 finału Ligi Mistrzów, turniej piłki ręcznej plażowej przed ratuszem czy Półmaraton Dwóch Mostów. Z kolei posłanka Elżbieta Gapińska zagłosowała na m.in. ubiegłoroczny finał WOŚP i szopkę noworoczną. Z kolei radna PO Joanna Olejnik zachęcała do głosowania na zakończenie sezonu motocyklowego, kręcenie scen do filmu „Kochaj” w Płocku i Płockamp. Jej główna oponentka w radzie miasta, Wioletta Kulpa z PiS postawiła z kolei na marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych, wizytę Beaty Szydło i Andrzeja Dudy w Płocku, wygraną swojej partii w wyborach, koncert Lao Che, obchody 35-lecia Solidarności. Radny PSL Michał Sosnowski zagłosował za nową halą przy Siedemdziesiątce, antyimigranckim marszem, nową siedzibą Zespołu Szkół Specjalnych na Cholerce i festiwalem Disco Lotnisko. Sam Piotrek Nowak zagłosował na większość zamieszczonych wydarzeń.

Teraz przyszła pora na ostateczne rozstrzygnięcie - w specjalnej sondzie na stronie głównej Portalu Płock głosujemy na najważniejsze z najważniejszych wydarzeń 2015 r. Do wyboru mamy 10 wydarzeń - siedem z największą liczbą głosów na FB plus trzy wytypowane przez nas.

Klikamy do 31 stycznia w sondzie w zakładce "Zdaniem płocczan" na stronie głównej Portalu Płock. Żeby było łatwiej, przypomnijmy pokrótce całą finałową dziesiątkę:
 

1. Akcja charytatywna „Razem dla Piotrka” (440 głosów na Facebooku do godziny 12.00 w poniedziałek 11 stycznia)

Akcję charytatywną ponad podziałami zorganizowali płocczanie z Jackiem Strzeszewskim na czele. Celem było uciułanie 22 tys. zł na cztery turnusy rehabilitacyjne w 2016 roku, na które pojedzie Piotrek Nowak. Niepełnosprawny płocczanin razem ze swoim tatą, a niekiedy również mamą, jest stałym bywalcem większości płockich wydarzeń kulturalnych, sportowych, różnych debat, spotkań i dyskusji.  Choć koniec końców całej potrzebnej sumy nie udało się zebrać w trakcie zbiórki i licytacji, to akcja głęboko wryła się w pamięć płocczan jako wyraz solidarności i jedności.

2. Piłkarze nożni Wisły liderem I ligi po rundzie jesiennej (361 głosów)

Piłkarze Marcina Kaczmarka są liderami rozgrywek, podczas których imponowali wysoką i równą formą, ale pewności awansu do ekstaklasy nie może mieć jeszcze żaden zespół z pierwszoligowej czołówki. Nafciarze czują na plecach oddech Arki Gdynia i Zagłębia Sosnowiec, a i Dolcan Ząbki, Zawisza Bydgoszcz czy GKS Katowice nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Różnice punktowe pomiędzy kandydatami do awansu są niewielkie. Bez wątpienia runda wiosenna zapowiada się niezwykle ciekawie. W klubie przy Łukasiewicza 34 wszyscy bardzo liczą na wsparcie kibiców i wysoką frekwencję na trybunach stadionu Górskiego, bo bez tego trudno będzie już w czerwcu cieszyć się z wielkiego powrotu Wisły do piłkarskiej elity.

3. Zakończenie sezonu motocyklowego (289  głosów)

Jak co roku motocykliści z różnych stron Polski zjechali się do Płocka, by pożegnać lato i sezon na motocyklowe wyprawy.  Padł rekord - szacuje się, że na Stary Rynek i pod Orlen Arenę przyjechało ponad dwa tysiące motocykli, to o pół tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. Humory dopisywały, pogoda również, a kaskaderzy zachwycali fanów jednośladów widowiskowymi akrobacjami.

4. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych i koncert Panien Wyklętych (265 głosów)

Około trzech tysięcy osób przeszło ze Starego Rynku pod Stanisławówkę w czwartym już Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poza marszem i odsłonięciem tablicy poświęconej żołnierzom z 11. Grupy Operacyjnej NSZ, na starówce odbył się też koncert polskich wokalistek, m.in. Kasi Kowalskiej i Mariki, które razem z Dariuszem Malejonkiem i Maleo Reggae Rockers wzięły udział w projekcie muzycznym  „Panny Wyklęte”. W ten nietypowy sposób Płock uczcił 1 marca, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

5. Mistrzostwa Mazowsza Cheerleaders (241 głosów)

W Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku odbyły się VII Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Cheerleaders Grand Prix Polski 2015. Do Płocka przyjechało ponad 300 cheerleaderek z różnych polskich miast, m.in. Warszawy, Łochowa, Mszczonowa, Gdańska, Gdyni, Leszna i Garwolina. Zawodniczki zmierzyły się w dwóch dywizjach: pom dance i cheer dance.

6. Tumy zapłonęły na cześć Obrońców Płocka 1920 roku (233  głosy)

Płonące światłem rac i fajerwerków Wzgórze Tumskie było zwieńczeniem kibicowskich uroczystości związanych z 95. rocznicą obrony Płocka przed bolszewikami. Wcześniej, również z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Wisła Płock, w parku przy Domu Technika uroczyście zasadzono dąb pamięci, który nazwano „Antolkiem” na cześć Antolka Gradowskiego, a także pozostałych najmłodszych Obrońców Płocka i wszystkich poległych w walce o miasto podczas bolszewickiego najazdu w 1920 roku.

7. Marsze przeciwko imigrantom (215 głosów)

Kilkaset płocczan przeszło spod teatru na Stary rynek w dwóch marszach przeciwko przyjmowaniu przez Polskę imigrantów krajów muzułmańskich. Pierwszy pochód był kontrmanifestacją w odpowiedzi na happening „Uchodźcy mile widziani” , drugi - demonstracją sprzeciwu nie tylko wobec przyjmowania uchodźców, ale i tworzenia dla nich ośrodków w podpłockich miejscowościach.

8. Piłkarze ręczni Wisły w 1/8 finału Ligi Mistrzów (wybór Portalu Płock)

Nafciarze mają za sobą swój najlepszy sezon na europejskich parkietach. W rozgrywkach grupowych Ligi Mistrzów pokonali najpierw wielką Barcelonę, a później triumfatora poprzedniej edycji EHF Champions League niemiecki SG Flensburg-Handewitt, by zająć wysokie 3. miejsce w grupie. W 1/8 finału Wisła ograła faworyzowany Vardar Skopie 32:26, czym wprawiła w euforię wypełnioną po brzegi widownię w Orlen Arenie. Jednak w rewanżu Nafciarzom nie wystarczyła sześciobramkowa zaliczka z pierwszego meczu. Na trudnym bałkańskim terenie, paraliżowani momentami ogłuszającym dopingiem macedońskich kibiców, płocczanie popełniali mnóstwo błędów i przegrali w Skopje 31:20 odpadając z rozgrywek.

9. Prace historyków IPN w byłej katowni przy 1 Maja (wybór Portalu Płock)

W 2015 roku ruszyły prace związane z odkrywaniem mrocznych tajemnic byłej komendy gestapo, NKWD, UB i SB przy 1 Maja, dające nadzieję na rozwiązanie strasznych zagadek jednego z najtragiczniejszych momentów historii Płocka. Po badaniach georadarem i odgruzowywaniu starych cel w podziemiach budynku, przyszedł czas na prace ziemne zmierzające do okrycia miejsc pochówków bestialsko zamordowanych w latach 40. i 50.  przez bezpiekę żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Do tej pory zespołowi badaczy z Instytutu Pamięci Narodowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się odnaleźć na dziedzińcu byłej komendy kilkadziesiąt ludzkich kości, wśród nich czaszkę ułożoną twarzą do ziemi.

10. Płockamp (wybór Portalu Płock)

W zeszłym roku w Płocku odbyły się dwa Płockampy, czyli nieformalne spotkania ludzi związanych z branżą internetową, podczas których dyskutowano na temat pomysłów na własny biznes. Pierwsza edycja przyciągnęła do pubu Zachęta sporo osób, a prelegentów szczerze dzielących się swoimi doświadczeniami w handlu w sieci, słuchano z wielkim zainteresowaniem. Na drugą edycję nie trzeba było długo czekać - kolejny Płockamp odbył się w październiku. Można było się dowiedzieć o głównych błędach wpływających na negatywny odbiór marki i tych popełnianych w mediach społecznościowych, o sposobach pozyskania pieniędzy z zewnętrznych źródeł czy o tym, czym jest i jaką ma siłę tzw. real-time marketing i innych przydatnych dla prowadzenia biznesu internetowego ciekawostek.

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE