Reklama

Oświetlenie do salonu – detal zmieniający charakter aranżacji

Opublikowano:
Autor:

Oświetlenie do salonu – detal zmieniający charakter aranżacji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Oświetlenie odgrywa ważną rolę w aranżacji salonu. Za jego sprawą można wyczarować luksusowe lub bardzo przytulne wnętrze. Na rynku jest dostępnych mnóstwo rodzajów lamp, dzięki czemu łatwo stworzyć pomieszczenie o unikalnym i indywidualnym charakterze odzwierciedlającym osobowość właściciela. Jakie lampy powinny znaleźć się w salonie?

Oświetlenie odgrywa ważną rolę w aranżacji salonu. Za jego sprawą można wyczarować luksusowe lub bardzo przytulne wnętrze. Na rynku jest dostępnych mnóstwo rodzajów lamp, dzięki czemu łatwo stworzyć pomieszczenie o unikalnym i indywidualnym charakterze odzwierciedlającym osobowość właściciela. Jakie lampy powinny znaleźć się w salonie?

Rodzaje lamp stosowanych w salonach

Salon jest miejscem przeznaczonym do relaksu i przyjmowania gości, dlatego powinien charakteryzować się elegancją, ale też typowo domowym klimatem. Wyjątkową atmosferę można uzyskać, instalując kilka źródeł światła. Modne są obecnie kinkiety i punktowe oświetlenie ledowe, a nawet listwy ledowe. Klasyczne lampy służące za centralne oświetlenie wnętrza również przybierają bardziej nowoczesne kształty, ale żyrandole do salonu nadal stanowią ciekawe rozwiązanie. Chociaż wyróżniają się przepychem i nie lubią konkurencji, w pomieszczeniu można zamontować równocześnie dodatkowe światła, które będą tworzyły z żyrandolem zgraną kompozycję, ale nie będą burzyły harmonii aranżacji.

Planowanie oświetlenia na etapie projektowania wnętrza

We wszystkich planach, jak urządzić salon trzeba brać pod uwagę światło, ponieważ żaden inny element wyposażenia wnętrza nie buduje nastroju w tak zdecydowany sposób. Światło trzeba wziąć pod uwagę już na etapie budowy domu lub w momencie szczegółowego projektowania wnętrza. Salon jest pomieszczeniem, w którym można wyszczególnić pewne strefy i każda z nich powinna być właściwie oświetlona. Dlatego należy dokładnie wyznaczyć, gdzie będzie stał stół, gdzie zostanie zorganizowany kącik do odpoczynku i czytania lub stolik kawowy do spotkań z przyjaciółmi. Ułatwi to określenie ilości potrzebnych gniazdek elektrycznych, lamp i ich rozmieszczenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lamp?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, w którym miejscu dana lampa ma zostać zamontowana. Na przykład lampa obok kącika wypoczynkowego powinna być wysoką lampą stojącą umożliwiającą bezproblemowe czytanie. Jeżeli fotel lub kanapa znajduje się pod ścianą, tę funkcję mogą spełniać odpowiednie kinkiety. Nad stołem zamiast jednej lampy warto zamontować szereg lamp kinkietowych, ale należy zwrócić uwagę na ich wysokość nad stołem. Wiszące zbyt nisko będą przeszkadzać, a za wysoko nie doświetlą dobrze stołu. Nie należy zapominać o oświetleniu o charakterze dekoracyjnym. W podświetleniu wszelkiego rodzaju wnęk, obrazów, a nawet podłóg warto wykorzystać lampy ledowe. Zamiast jednej lampy sufitowej można wykorzystać kilka mniejszych o różnych długościach sznurów, co zapewni interesujący efekt i sprawi, że pokój wypełni odpowiednia ilość światła. Inspiracji warto poszukać na stronie marki mo.design, która do niedawna była znana jako Cermag.

Kilka źródeł światła – jak dopasować pod względem designu?

Starannie dobrane oświetlenie salonu wcale nie musi tworzyć idealnego kompletu. Wszystkie wybrane rodzaje oświetlenia powinna jednak łączyć jakaś cecha. Może to być kształt, kolor lub materiał, z którego oświetlenie zostało wykonane.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE