Reklama

Ostrzegają, że może pojawić się chmura ciemnego dymu

Opublikowano:
Autor:

Ostrzegają, że może pojawić się chmura ciemnego dymu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli w środę zobaczycie na ulicach miasta jadące jeden za drugim wozy strażackie

Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli w środę zobaczycie na ulicach miasta jadące jeden za drugim wozy strażackie. 

W najbliższa środę, 18 października między godz. 10.00 a 15.00 odbędą się manewry cykliczne ratowniczo-gaśnicze, które są organizowane na terenie Zakładu PKN Orlen oraz spółki Basell Orlen Polyolefins w Płocku co trzy lata. Jak informuje biuro prasowe koncernu, podstawowym celem ćwiczeń jest sprawdzenie funkcjonowania w zakładach, jak i poza ich strukturami Planów Operacyjno – Ratowniczych oraz doskonalenie współpracy służb i podmiotów ratowniczych.

W manewrach wezmą udział strażacy z jednostek Zakładowych z PKN Orlen, spółki Orlen Południe, ANWIL, PERN oraz Państwowej Straży Pożarnej. Do współpracy zostaną także włączone inne służby przewidziane do prowadzenia działań na terenie wymienionych zakładów. Według założeń w manewry będzie zaangażowanych około 80 strażaków z sześciu jednostek Zakładowych i Państwowych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, a także podkarpackiego.

- Zgodnie z naszymi priorytetami i hasłem „Po pierwsze bezpieczeństwo”, dokładamy wszelkich starań, aby ćwiczyć systematycznie oraz skutecznie zapobiegać wypadkom, awariom czy pożarom- powiedział Dariusz Loska Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w PKN Orlen. - Realizując powyższe założenia organizujemy cykliczne wewnętrzne manewry pożarnicze, ale także raz na trzy lata duże ćwiczenia wraz z jednostkami PSP znajdującymi się w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym 

Manewry odbędą się na instalacji Alkilacji należącej do PKN Orlen oraz instalacji Polietylenu III spółki Basell Orlen Polyolefins. Wezmą w nich udział strażacy z  Płocka, Włocławka oraz Trzebini. - Ćwiczenia zostaną zrealizowane w oparciu o wybrane potencjalne scenariusze przewidziane w obowiązujących Planach Operacyjno-Ratowniczych dla Zakładów Dużego Ryzyka – tłumaczą w Orlenie. - W celu sprawnej koordynacji działań ratowniczych utworzony zostanie sztab taktyczny i strategiczny, w skład którego wejdą przedstawiciele PKN Orlen, funkcjonariusze z Komendy Miejskiej PSP w Płocku oraz inne służby i podmioty, jak Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Na zakończenie manewrów będzie wystawa sprzętu ratowniczego oraz szkolenie dotyczące doskonalenia technik gaszenia. - Podpalone zostaną substancje palne umieszczone na betonowej, szczelnej tacy ćwiczebnej o powierzchni ponad 200 m kwadratowych, znajdującej się na terenie Zakładowej Straży Pożarnej – dodają w koncernie. - Ratownicy nie wykluczają, że w efekcie gaszenia i zaistniałych warunków meteorologicznych, jak np. wysoka wilgotność, wiatr i deszcz nad poligonem może być zauważalna chmura ciemnego dymu. Ćwiczenia zostaną przeprowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE