Reklama

Ostrzegają przed złą jakością powietrza

Opublikowano:
Autor:

Ostrzegają przed złą jakością powietrza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. - Na terenie całego województwa mazowieckiego utrzymują się podwyższone stężenia zanieczyszczeń powietrza – poinformował płocki Ratusz.

Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. - Na terenie całego województwa mazowieckiego utrzymują się podwyższone stężenia zanieczyszczeń powietrza – poinformował płocki Ratusz.

W związku z przekroczeniem w 2017 roku, poziomu III odnoszącego się do złej jakości powietrza (kolor żółty) dla pyłów zawieszonych PM10 i PM 2,5 w powietrzu, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło na obszarze województwa mazowieckiego ostrzeżenie pierwszego stopnia, które obowiązuje do dnia 23.11.2017 roku

Tego rodzaju ostrzeżenie o złej jakości powietrza jest najniższym w trójstopniowej skali. Ratusz wyjaśnia:

- Nowa uchwała nr 95/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 20 czerwca 2017 roku w sprawie programu ochrony jakości powietrza dla strefy miasto Płock, określa i jednocześnie zaostrza wcześniej obowiązujące warunki wymagane do ogłaszania powiadomień po przekroczeniu poziomów dopuszczalnych pyłów zawieszonych PM10 i PM 2,5 w powietrzu. Obecnie wystarczy, że 8-godzinna średnia krocząca pomiaru pyłu PM 10 (obliczana w godz. 6.00 – 22.00) na co najmniej dwóch stacjach pomiarowych przekroczy 80 μg/m³. Sytuacja z wydaniem ostrzeżenia ta ma na celu uświadomić od lat występujące problemy ze smogiem w mieście, który szczególnie się nasila w miesiącach jesienno – zimowych. Palenie w piecach oraz wtórne pylenie z ulic i emisja spalin, czyli tzw. niska emisja, przy dużej stabilności powietrza (brak wiatru, stabilne ciśnienie, zamglenia) są głównymi przyczynami podwyższonych stężeń pyłów PM10 i PM 2,5 w powietrzu.

Co ma na celu ostrzeżenie? Z pewnością nie to, aby od razu pozamykać okna i zmieniać harmonogram dnia. - Chodzi o uświadomienie, że problem istnieje i że sam się nie rozwiąże oraz że w dużej mierze zależy od nas czy często będzie się powtarzał czy też da się go ograniczyć – mówią w Urzędzie Miasta. - Przestrzegajmy więc zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych oraz odpadów biogennych (liści, gałęzi, traw) w ogrodach. Używajmy do palenia w piecach paliwa o lepszej jakości, a w okresie najbardziej narażonym na podwyższone wartości stężeń pyłów zawieszonych PM10 i PM 2,5 w powietrzu, korzystajmy z usług Komunikacji Miejskiej zamiast komunikacji indywidualnej. 

Proszę też, aby osoby bardziej wrażliwe, jak chociażby kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze szczególnie z chorobami dróg oddechowych, przed wyjściem sprawdzały jakość powietrza na stronie http://sojp.wios.warszawa.pl http://powietrze.gios.gov.pl.

[ZT]17156[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE