Reklama

Osiedle będzie miało nową ulicę. Upamiętnią znanego lekarza

Opublikowano:
Autor:

Osiedle będzie miało nową ulicę. Upamiętnią znanego lekarza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na najbliższej sesji rady miasta pod głosowanie zostanie poddana uchwała, nadająca nazwę nowo powstałej ulicy na osiedlu Wyszogrodzka.

Na najbliższej sesji rady miasta pod głosowanie zostanie poddana uchwała nadająca nazwę nowo powstałej ulicy na osiedlu Wyszogrodzka. 

Mieszkańcy domagają się nadania nazwy ulicy z bardzo prostych względów - przejrzystości doręczania korespondencji czy dojazdu służb ratunkowych. Nowa uliczka umiejscowiona jest między ulicami Lenartowicza i Zdziarskiego.

Na kwietniowej sesji Rada Mieszkańców Osiedla "Wyszogrodzka" na patrona ulicy wybrała Ludwika Śmigielskiego, znanego w Płocku lekarza. Z wnioskiem o jego uhonorowanie wystąpił płocki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Do nazwania ulicy potrzeba jeszcze zgody radnych, ale to raczej tylko formalność. 

Ludwik Śmigielski urodził się w 1927 roku w Płocku. Był absolwentem Małachowianki, a po ukończeniu Akademii Medycznej w Gdańsku zdecydował się na powrót do rodzinnego miasta. W czasie swojej kariery był m.in. kierownikiem Wydziału Zdrowia w Ratuszu, dyrektorem pogotowia, a nawet dyrektorem szpitala miejskiego.

Aktywnie działał też w strukturach Polskiego Czerwonego Krzyża. W 1953 r. został wybrany do zarządu powiatowego struktur, których później został prezesem. Po reorganizacji w 1975 r. sprawował funkcję wiceprezesa zarządu wojewódzkiego, a kilka lat później awansował na prezesa. Do końca życia kierował płocką organizacją. Był także poetą, a jego wiersze można znaleźć np. w jednym z wydań "Płocka od A do Z". 

Za swoją działalność odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderem Polskim, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także odznakami Polskiego Czerwonego Krzyża I, II, III i IV stopnia czy Kryształowym Sercem - najwyższym odznaczeniem PCK. Zmarł w 2007 roku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE