Przedsiębiorcy w Polsce bardzo chętnie zlecają prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu, lecz nie wszyscy mają pełną świadomość w jakiej części odpowiada za błędy wykonawca, a czego musi dopilnować zlecający.
Korzystanie z usług biur rachunkowych w pewnych okolicznościach może okazać się znacznie tańsze, niż zatrudnienie księgowej i kadrowej. Jeżeli ilość faktur jest niewielka, prowadzenie ksiąg przez firmy zewnętrzne jest stosunkowo tanie. Jednakże przedsiębiorca nie jest zwolniony z odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenia, odprowadzone składki na ubezpieczenia i podatki.
Jak unikać kłopotów?
Przede wszystkim, dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem i zwrócić uwagę na ubezpieczenie OC i kwalifikacje biura, takie jak Licencja Ministra Finansów i odpowiednie szkolenia. Ważnie są także opinie wystawiane w sieci przez dotychczasowych klientów. Wiarygodnym źródłem informacji są rankingi. Tworzone tam zestawienia najlepszych firm, umożliwiają wybór uczciwego i kompetentnego księgowego lub biura rachunkowego. W plebiscycie „Orły Rachunkowości” zwycięzcy są wyłaniani raz w roku, spośród firm z najwyższymi ocenami na portalach branżowych. Brane są pod uwagę także „gwiazdki” przyznawane na Google Maps i Facebooku. Dodatkowo laureaci wybierani są z poszczególnych miast i powiatów, więc poszukując firmy w Krakowie, możemy zawęzić listę zwycięzców do jednej lokalizacji.
Odpowiedzialność wobec fiskusa
Najważniejsze przy podpisaniu umowy z biurem rachunkowym jest dokładne przeanalizowanie jej warunków. Za poprawną księgowość odpowiada płatnik, co wynika stąd, że wszelkie należności wobec urzędu skarbowego reguluje przedsiębiorca i tylko od niego fiskus może dochodzić spłaty ewentualnych zaległości. Natomiast samo biuro rachunkowe odpowiada za zobowiązania zarówno wobec klienta, jak i urzędu skarbowego. Na skutek błędów, firma może domagać się odszkodowania na drodze cywilnej, wobec usługodawcy prowadzącego księgi rachunkowe.
Czy tylko kodeks cywilny określa odpowiedzialność?
Zgodnie z przepisami prawa (art. 9 i 303 kodeksu karnego)– podmioty, które narażają na szkodę firmy, poprzez zaniechanie prowadzenia dokumentacji lub wykonywanie tych czynności nierzetelnie, szczególnie kiedy dochodzi do fałszowania lub usuwania dokumentów - podlegają karze pozbawienia wolności do lat 3.