Reklama

Orlen zwiększa swoją moc. Na te inwestycje przeznaczył 3,2 miliarda złotych

Opublikowano:
Autor:

Orlen zwiększa swoją moc. Na te inwestycje przeznaczył 3,2 miliarda złotych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Będzie więcej mocy od Orlenu. Koncern poinformował, że doda do krajowego systemu energetycznego kolejne 600 MW mocy. Po raz pierwszy uruchomiono i wprowadzono turbinę na nominalne obroty. Proces ten określa się także jako „first fire”.

Będzie więcej mocy od Orlenu. Koncern poinformował, że doda do krajowego systemu energetycznego kolejne 600 MW mocy. Po raz pierwszy uruchomiono i wprowadzono turbinę na nominalne obroty. Proces ten określa się także jako „first fire”.  

W Płocku powstała największa w Polsce elektrociepłownia gazowo-parowa o mocy elektrycznej blisko 600 MWe i cieplnej 520 MWt.

- Dzięki kolejnej realizowanej inwestycji do bilansu energetycznego kraju koncern wniesie dodatkowe 600 MW mocy – informuje biuro prasowe Orlenu. - Wcześniej, w czerwcu tego roku została zakończona inwestycja Bloku CCGT we Włocławku o mocy 463 MWe. Po oddaniu do użytku bloku w Płocku PKN ORLEN będzie produkował ok 7 TWh, co będzie stanowiło ok 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet inwestycji w bloki gazowo-parowe we Włocławku i w Płocku wynosi ok. 3,2 mld zł.

Płocki blok gazowo-parowy miałby zużywał około 0,8 mld m3 gazu rocznie, co odpowiada 0,4 % całkowitego zużycia tego surowca w kraju. W biurze prasowym twierdzą, że wprowadzenie go do eksploatacji sprawi, iż Grupa Orlen stanie się największym konsumentem gazu w Polsce na poziomie 2,5 mld m sześć. Kluczową kwestią dla tego typu inwestycji jest paliwo, którym jest gaz ziemny. W zakresie dostaw paliwa do 2021 roku koncern już wcześniej zabezpieczył swoje interesy, zawierając we wrześniu 2016 roku kontrakt z PGNiG.

- Praca bloku będzie oparta o najnowocześniejsze dostępne technologie w zakresie ochrony środowiska (BAT- best available technology, czyli najlepsza dostępna technologia), jak również najnowocześniejszą i najsprawniejszą tego typu na świecie turbinę gazową typu „H”, która będzie spalała gaz w wysokiej temperaturze przy bardzo niskich emisjach do otoczenia – opisują w koncernie. Nim jednak doszło do pierwszego uruchomienia turbiny i wprowadzenia jej na nominalne obroty, blok gazowo-parowy musiał przejść szereg czynności technicznych, intensywnych odbiorów i uruchomień. - Ich następstwem było wprowadzenie turbozespołu o masie prawie 1000 ton na nominalne obroty, które wyniosły 3000 na minutę. Ilość urządzeń, jakie należało uruchomić przed rozruchem, była ogromna. Skalę tą można przedstawić m.in. na przykładzie układu olejowego, którego pojemność to około 50 tysięcy litrów. Nim olej został wprowadzony do obrotu, musiał spełnić określone wymagania i to wyższe niż olej w silnikach samochodowych.

Zespół prasowy dalej informuje w przysłanym komunikacie: - Blok będzie wytwarzał w jednym procesie technologicznym ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną czyli kogeneracji, uważanej za najnowocześniejszą technologię opartą o gaz ziemny, czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji CO2. Obie jednostki, ta w Płocku, jak i już uruchomiona we Włocławku, cechują się wysoką sprawnością, niskim wpływem na środowisko oraz wysokim stopniem wykorzystania w ciągu roku. Wolumen energii elektrycznej, jaki zostanie wytworzony w Płocku w wielkości 3 TWh, zostanie skierowany do sprzedaży zewnętrznej na rynku krajowym. Wytworzona para będzie natomiast w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne Grupy Orlen oraz lokalnych odbiorców. 

Kontrakt na blok gazowo-parowy w Płocku, którego prace budowlane rozpoczęto w 2015 roku, Orlen zawarł z konsorcjum Siemens. Równocześnie z podpisaniem umowy na budowę, podpisano umowę na serwis głównych urządzeń bloku, która będzie obowiązywać około 12 lat od rozpoczęcia eksploatacji Elektrociepłowni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE