Reklama

Orlen stracił na tym przejęciu 300 mln zł? Sprawa w prokuraturze

Opublikowano:
Autor:

Orlen stracił na tym przejęciu 300 mln zł? Sprawa w prokuraturze - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Co najmniej 300 milionów złotych mógł stracić Orlen na zakupie amerykańskiej spółki paliwowej FX Energy - poinformowało RMF FM. Transakcja miała być nieopłacalna z uwagi na złą kondycję finansową wspomnianej spółki, wartość jej akcji spadała. Sprawą zajęła się prokuratura.

- Co najmniej 300 milionów złotych mógł stracić Orlen na zakupie amerykańskiej spółki paliwowej FX Energy - poinformowało RMF FM. Transakcja miała być nieopłacalna z uwagi na złą kondycję finansową wspomnianej spółki, wartość jej akcji spadała. Sprawą zajęła się prokuratura.

Amerykańska spółka FX Energy - jak podało RMF FM - miała potężne zadłużenie, wartość długów na koniec 2015 roku ponad dwuipółkrotnie przekraczała wartość jej aktywów. Mimo wszystko zdecydowano się za nią zapłacić 83 miliony dolarów (wówczas - w przeliczeniu - ponad 320 mln zł). Do transakcji miało dojść w grudniu 2015 r., 17 grudnia 2015 roku dotychczasowego prezesa Jacka Krawca zmienił na stanowisku nominowany przez PiS, Wojciech Jasiński. Dwa dni wcześniej rozliczono wezwanie na akcje FX Energy. Orlen Upstream nabył wówczas 67 proc. akcji amerykańskiej spółki za około 169 mln zł i ogłosił dodatkowy termin wykupu wszystkich pozostałych akcji. - Łączna wartość transakcji uwzględniająca spłatę zobowiązań kredytowych FX Energy wyniosła 125 mln USD (tj. 487,6 mln PLN) - podało wówczas biuro prasowe koncernu. Ponadto do zeszłego roku jeszcze ją dokapitalizowano na ponad 360 mln zł (chodzi m.in. o emisję obligacji), nie poprawiając sytuacji zadłużonej spółki.

Z wiadomości przekazanej przez RMF FM wynika, że gigantycznej niegospodarności miały się dopuścić poprzednie zarządy spółek Orlen oraz Orlen Upstream. Obecne władze koncernu zawiadomiły prokuraturę, z kolei prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia niegospodarności w spółce Orlen Upstream. Śledczy zwrócili się o dokumenty, aby zweryfikować przestawione fakty we wniosku Orlenu.

- Chodzi między innymi o przedstawioną przez spółkę interpretację celu zakupu nierentownej firmy. Te cele - według obecnych władz Orlenu - to np. spłata kredytu zabezpieczonego na majątku przejętej amerykańskiej firmy czy zwolnienie FX Energy z odpowiedzialności w zakresie niegospodarności wobec spółek zależnych i akcjonariuszy. To także wypłata wynagrodzeń i odszkodowań kadrze zarządzającej amerykańską firmą - powiadomiło RMF FM.

- W tej sprawie prowadzone jest postępowanie, współpracujemy z prokuraturą. Dla dobra prowadzonego śledztwa nie możemy udzielać jednak szczegółowych informacji na ten temat - oświadczono w PKN Orlen.

- Aktywa FX Energy w Polsce znajdują się na dwóch obszarach (Płotki i Edge) zlokalizowanych na terenach Niżu Polskiego. Spółka dysponuje również blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim, sąsiadującym z posiadanymi przez ORLEN Upstream koncesjami (Wołomin oraz Garwolin) oraz prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w USA na terenie stanów Montana i Nevada - opublikowano w informacji prasowej PKN Orlen z 13 października 2015 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE