Reklama

Orlen sprzedaje spółkę transportową

Opublikowano:
Autor:

Orlen sprzedaje spółkę transportową - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po spółkach medycznych przyszedł czas na kolejne - PKN ORlen sprzedaje Orlen Transport. Za 85 mln zł spółkę wraz z całą flotą kupuje Trans Polonia.

Po spółkach medycznych przyszedł czas na kolejne  - PKN ORlen sprzedaje Orlen Transport. Za 85 mln zł spółkę wraz z całą flotą kupuje Trans Polonia.

Ponad rok minął od sprzedaży spółek medycznych (Orlen Mediki, sanatorium w Ciechocinku i należącego do Anwilu Prof-Medu) na rzecz grupy kapitałowej PZU, a koncern powiadomił o kolejnej transakcji. Tym razem sprzedana zostaje spółka Orlen Transport. Kupi ją grupa Trans Polonia, która - jak przekonuje Orlen - świadczy specjalistyczne usługi w zakresie transportu i logistyki na terenie całej Europy związane z transportem płynnych surowców chemicznych i mas bitumicznych o transport paliw. Sprzedażą zostało objętych 100 proc. aktywów spółki.

Podobnie jak w przypadku spółek medycznych koncern tłumaczy ten ruch strategią na najbliższe lata zmierzającą do koncentracji na obszarach kluczowych dla działalności koncernu, czyli rozwoju segmentu Downstream, Detalu oraz Poszukiwań i Wydobycia.

- Transport samochodowy jest usługą, którą można dzisiaj kupić na rynku po konkurencyjnych cenach od wielu dostawców i dlatego z perspektywy producenta paliw i chemikaliów nie stanowi ona strategicznie istotnego ogniwa w łańcuchu wartości ani nie daje unikalnych przewag konkurencyjnych - wyjaśnia Marek Podstawa, członek zarządu ds. sprzedaży w PKN Orlen.

Finalizacja umowy sprzedaży zależy teraz od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Orlen zapewnia, że strony porozumiały się w kwestii gwarancji pracowniczych, które mogą zapewnić warunki kontynuacji zatrudnienia.
 
Orlen Transport jest dostawcą usług transportu drogowego paliw, w tym: benzyny, oleju napędowego, JET oraz LPG. Prowadzi operacje na terenie Polski, posiadając 23 lokalizacje rozmieszczone w całym kraju. Paliwa transportowane są za pomocą floty 223 zestawów przystosowanych do przewozu towarów niebezpiecznych ADR klasy II i III. Zatrudnia 582 osoby, w tym 485 kierowców. Przychody Orlen Transport w 2014 roku wyniosły 125,4 mln zł, EBITDA 20,0 mln zł, a zysk netto 13,6 mln zł.
 
Z kolei Grupa Kapitałowa Trans Polonia działa w obszarze transportu i logistyki płynnych surowców chemicznych, kooperując z ponad 100 producentami chemikaliów z całej Europy. 

Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE