reklama
reklama

Orlen przedstawił strategię do 2035 roku. Koncern chce wydać nawet 380 miliardów złotych

Opublikowano:
Autor:

Orlen przedstawił strategię do 2035 roku. Koncern chce wydać nawet 380 miliardów złotych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWładze Orlenu przedstawiły strategię funkcjonowania firmy na najbliższe 10 lat. Orlen do 2035 roku chce przejść transformację na kilku obszarach. Koncern stawia sobie ambitne cele redukcji emisji dwutlenku węgla.
reklama

O kierunku zmian koncernu i o strategii na najbliśzych 10 lat przez blisko godzinę mówili prezes Ireneusz Fąfara oraz Magdalena Bartoś, wiceprezes zarządu ds. finansowych. To wszstko zaś w Hali Wysokich Napięć Instytutu Energetyki w Warszawie/

Miejsce ogłoszenia strategii nie było przypadkowe. Energetyka ma stać się jedną z najważniejszych działalności koncernu. Orlen chce budować kolejne elektrownie gazowe, a także inestwować w małe reaktory jądrowe. 

- Wierzymy w tę technologię - zapewniał prezes Ireneusz Fąfara. 

Choć SMR-y Orlenu w 2035 roku mają dostarczać tylko 0,6 GW energii elektrycznej, znacznie ważniejsze są kolejne bloki gazowe i odnawialne źródła energii, m.in. farmy wiatrowe. Całościowe OZE ma dostarczać 12,8 GW. 

reklama

- Przygotowując strategię myśleliśmy o wartościach, które stosujemy w życiu codziennym w firmie. Sens chcieliśmy przelać w tej strategii. Te wartości to wiarygodność, rzetelność, odpowiedzialność i dla mnie najważniejszy - uczciwość. Przyświecały one nam przy formułowaniu strategii - tłumaczył prezes Ireneusz Fąfara. - "Bezpieczeństwo" to słowo, które przewija się w rozmowach. My też odpowiadamy za bezpieczeństwo energetyczne tego kraju. Jesteśmy częścią systemu, który za to odpowiada. To nam przyświecało przy strategii. Zrealizujemy największy program inwestycyjny i modernizacyjny w historii polskiej energii. Gdybyśmy mieli go zsumować, to powiemy że zwiększymy wydobycie gazu, zbudujemy 4 farmy wiatrowe morskie, wielkoskalowe magazyny energii, małe reaktory jądrowe i zmodernizujemy produkcję paliw. Taki jest nasz cel. 

reklama

Hasłem strategii Orlenu do 2035 roku jest "Energia jutra zaczyna się dziś".

Koncern chce zwiększyć wydobycie gazu ziemnego. Prezes Fąfara wskazywał, że zapotrzebowanie na gaz będzie rosło do 2030 roku, by od 2050 spokojnie opadać. Gaz ma być surowcem przejściowym w transformacji. Orlen ma dostarczać 27 mld metrów sześciennych tego surwoca - z wydobycia własnego w Polsce i Norwegii, a także kontraktów. Elektrownie gazowe Orlenu mają dostarczać 4,3 GW mocy. Maleć ma za to popyt na paliwa. 

- Ponad 25% udziału energii odnawialnych w koszyku naszych paliw do 2035 roku jest możliwe - zapewniał prezes.

Orlen chce też rozwinąć VITAY, który do 2035 roku ma mieć 10 mln klientów. Koncern chce w niej oferować wszystkie swoje produkty. 

reklama

Prezes zapewniał, że celem jest zdyscyplinowane podejście do inwestycji, a także integracja firm w ramach Grupy ORLEN. 

- Ład korporacyjny nie jest w takim stanie, w jakim być powinien - mówił prezes.

Orlen zobowiązał się także do wzrostu dywidendy o 15 gr/akcja rocznie. Wprowadzony ma zostać także nowy mechanizm.

- Zarząd będzie mógł zarekomendować wypłatę wyższej dywidendy, do poziomu 25 proc. przepływów z działalności operacyjnej w danym roku, pomniejszonych o koszty finansowania - tłumaczy koncern. 

Do 2035 roku emisyjność w o 25%, a w energetyce o 55%, a całościowe o 15%. Koncern zakłada osiągnięcie całkowitej zeroemisyjności do 2050 roku. Do 2030 roku Orlen ma przynosić zyski EBIDTA na pozomie 43-47 mld złotych. 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama