Reklama

Orlen pochwalił się nowymi planami. W Płocku powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe

Opublikowano:
Autor:

Orlen pochwalił się nowymi planami. W Płocku powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podpisano już umowę z generalnym wykonawcą. Centrum Badawczo-Rozwojowe miałoby przyspieszyć wdrażanie nowych pomysłów i technologii. Na 2 tys. metrów kwadratowych powstanie m.in. Hala Odwzorowań i Pilotaży wyposażona w szeroki wachlarz instalacji. Ponadto, jak zapowiedziano, istotnym elementem Centrum Badawczo-Rozwojowego będą nowoczesne, proekologiczne rozwiązania.

Podpisano już umowę z generalnym wykonawcą. Centrum Badawczo-Rozwojowe miałoby przyspieszyć wdrażanie nowych pomysłów i technologii. Na 2 tys. metrów kwadratowych powstanie m.in. Hala Odwzorowań i Pilotaży wyposażona w szeroki wachlarz instalacji. Ponadto, jak zapowiedziano, istotnym elementem Centrum Badawczo-Rozwojowego będą nowoczesne, proekologiczne rozwiązania.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, Centrum Badawczo-Rozwojowe to kluczowa inwestycja w ramach Programu Rozwoju Petrochemii - strategicznego projektu PKN ORLEN.

– Centrum Badawczo-Rozwojowe to jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych dla przyszłości Polskiego Koncernu Naftowego. Dzięki tej inwestycji będziemy w stanie opracowywać nowe technologie i uzyskiwać dla nich patenty, co przyczyni się do efektywnego wydłużenia łańcucha wartości. Budowa Centrum umożliwi nam także testowanie nowych rozwiązań i produktów technologicznych pojawiających się na rynku przed ich wprowadzeniem na instalacje. W ten sposób będziemy mogli jeszcze sprawniej wdrażać nowe pomysły i innowacje do działalności produkcyjnej, odpowiadając w szybko na zapotrzebowanie rynku i wzmacniając pozycję na konkurencyjnym europejskim rynku – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen. – CBR to także szansa na zintensyfikowanie współpracy ze światem nauki i biznesu przy jednoczesnym wykorzystaniu olbrzymiego potencjału pracowników Grupy Orlen. Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie więc stanowiło nowoczesną platformę wymiany wiedzy i doświadczenia pomiędzy kadrą Grupy Orlen, a uczelniami, instytutami czy start-up’ami – dodał prezes Obajtek.

Inwestycja w Płocku umożliwi rozwój i wdrażanie własnych technologii. Jak wyjaśniają w koncernie, w trakcie analizy potencjalnej lokalizacji CBR brano pod uwagę strukturę działalności badawczo-rozwojowej czołowych firm chemicznych w Europie. – Zdecydowana większość infrastruktury badawczej w Europie znajduje się w pobliżu jednostek produkcyjnych. Stąd decyzja o realizacji inwestycji w Płocku, co umożliwi wykorzystanie bliskości Zakładu Produkcyjnego oraz funkcji Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, w tym Laboratorium Centralnego.

[YT]https://youtu.be/o9ak_gfKd3c[/YT]

W CBR będą m.in. przeprowadzane testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty. Przyszłe Centrum ma się stać nowoczesną platformą współpracy pomiędzy PKN Orlen a światem nauki i biznesu. Podpisana umowa z generalnym wykonawcą, którym jest spółka Budimex S.A., zakłada zakończenie budowy do końca 2020 roku. Szacowany całkowity koszt inwestycji to ok. 184 mln złotych.

– Najważniejszą częścią CBR stanie się Hala Odwzorowań i Pilotaży. Blisko 2 tys. m2 zaawansowanej konstrukcyjnie i technologicznie powierzchni będzie wyposażone w szeroki wachlarz instalacji badawczych oraz pilotażowych. Do hali doprowadzone zostaną media i gazy techniczne niezbędne do prowadzenia zaawansowanych procesów badawczych. Temperatury procesów oraz ciśnienia odwzorowywać będą warunki na wielkotonażowych instalacjach produkcyjnych, sięgając nawet 1000 o C i 40 atm. Hala Odwzorowań i Pilotaży wykonana zostanie w najwyższej klasie bezpieczeństwa i pozwoli na sterowanie procesami z poziomu przeszklonej sterowni. Istotnym elementem Centrum Badawczo-Rozwojowego staną się nowoczesne, proekologiczne rozwiązania. Ośrodek zaopatrywany będzie w przyjazną środowisku energię elektryczną, wytworzoną przy użyciu własnych paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Nie zabraknie również rozwiązań w zakresie elektromobilności. Na terenie CBR powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych, umożliwiająca ładowanie do trzech samochodów w jednym momencie – opisują w biurze prasowym nową inwestycję.

CBR ma wpisać się w system infrastruktury badawczej Grupy ORLEN. Uzupełni m.in. możliwości ośrodka UniCRE, zlokalizowanego w czeskim Litvinovie. Umożliwi przetestowanie w realnych warunkach nowych technologii i rozwiązań wprost z fazy naukowych doświadczeń przed wdrożeniem na Zakładzie Produkcyjnym. Istotnym elementem obiektu będzie również zaplecze analityczno-techniczne, które w momencie oddania obiektu do eksploatacji powinno być już w pełni wyposażone w najwyższej klasy aparaturę badawczą. Umożliwi prowadzenie analiz dla różnych dziedzin, w tym biopaliwowej, petrochemicznej, asfaltów oraz olejów smarowych. Ośrodek zostanie również wyposażony w innowacyjną, jedną z kilku w kraju, hamownię silnikową przeznaczoną do prowadzenia testów i rozwoju najwyżej jakości paliw.

Orlen wiąże z tą inwestycją duże nadzieje i zamierza dążyć do tego, aby w przyszłości CBR stało się miejscem łączącym przemysł ze środowiskiem naukowym. Na terenie kompleksu powstanie ścieżka edukacyjna nawiązująca do nauk ścisłych i działalności Grupy Orlen. W ramach realizacji projektów badawczych, planowane jest zaangażowanie studentów i młodych naukowców, aby zdobywali doświadczenie i nabywali nowe kompetencje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE