Reklama

Orlen ostrzega: możemy czuć rafinerię

Opublikowano:
Autor:

Orlen ostrzega: możemy czuć rafinerię - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Biuro prasowe PKN Orlen poinformowało, że w ciągu najbliższych kilku dni płocczanie mogą spodziewać się czasowej koncentracji niepożądanych zapachów, typowych dla procesów rafineryjnych. Powodem tych uciążliwości są niesprzyjające warunki atmosferyczne podczas trwającego właśnie postoju instalacji HOG – hydrosiarczana gudronu.

Biuro prasowe PKN Orlen poinformowało, że w ciągu najbliższych kilku dni płocczanie mogą spodziewać się czasowej koncentracji niepożądanych zapachów, typowych dla procesów rafineryjnych. Powodem tych uciążliwości są niesprzyjające warunki atmosferyczne podczas trwającego właśnie postoju instalacji HOG – hydrosiarczana gudronu.

Jak zapowiadają służby prasowe koncernu, aktualnie trwają prace nad zminimalizowaniem skutków postoju instalacji dostarczającej paliwo energetyczne dla zakładowej elektrociepłowni. Jej krótkotrwały postój zakończy się najprawdopodobniej w najbliższy wtorek. Wynika on z prowadzonych prac remontowych.

Tymczasowo elektrociepłownia wykorzystuje paliwo zastępcze o znacznie większym zasiarczeniu. Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych w rodzaju północnego kierunku wiatru, ciśnienia atmosferycznego i niskiego pułapu chmur przedsiębiorstwo liczy się z możliwością wystąpienia specyficznych zapachów w powietrzu.

Orlen zapewnia, że nie niosą one żadnych negatywnych skutków dla ludzi i środowiska. Aby żadna norma nie została przekroczona, nad pracami remontowymi czuwają wykwalifikowani technolodzy odpowiedzialni za ochronę środowiska. Prace przebiegają z zastosowaniem obowiązujących instrukcji i procedur, o czym został już powiadomiony Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Ponadto w komunikacie podano, że wykonane dotychczas analizy i pomiary stężeń zanieczyszczeń, które są prowadzone w sposób ciągły w automatycznej stacji monitoringowej ulokowanej na terenie zakładu, wciąż mieszczą się w pułapach określonych przez przepisy prawa i w uzyskanych przez firmę stosownych pozwoleniach.

Ratusz przypomina, że w PKN Orlen znajduje się całodobowy telefon interwencyjny do dyspozycji dla płocczan. Wystarczy zadzwonić pod numer 24 365 44 99 i zgłosić problem. Wówczas do rejonu, którego dotyczy interwencja, udadzą się odpowiednie służby celem pomiaru stężeń substancji za pomocą przenośnych analizatorów. Wykonają również ocenę warunków meteorologicznych. Przede wszystkim określą kierunek wiatru, aby ustalić źródło zapachu.

 

Fot. PKN Orlen

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE