reklama
reklama

Orlen inwestuje w norweskie złoża gazu. Daniel Obajtek: Własne wydobycie to stabilizacja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Orlen inwestuje w norweskie złoża gazu. Daniel Obajtek: Własne wydobycie to stabilizacja - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOrlen przejmie kontrolę nad całą działalnością spółki wydobywczej KUFPEC Norway i tym samym uzyska dostęp do pięciu eksploatowanych złóż. Koncern zwiększy swoje wydobycie w Norwegii do 4 mld metrów sześciennych gazu, który będzie przesyłany do Polski gazociągiem Batlic Pipe.
reklama

Norweska spółka Grupy ORLEN, w wyniku konkurencyjnej procedury akwizycyjnej, zawarła umowę kupna 100 procent udziałów w KUFPEC Norway, spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company.

- 70 miliardów w naszej strategii jest zagwarantowane na wydobycie. Wydobycie gazu czy ropy jest to nasze bezpieczeństwo. Widzimy jakie mamy czasy - bardzo zmienne. Czasy covidu, jednej, drugiej wojny. Świat nie jest stabilny i widzimy, że nie będzie stabilny. Nie możemy siedzieć i nic nie robić, tylko musimy podejmować odważne decyzje. Główne nasze wydobycie to Polska i Norwegia. Tu musimy się szczególnie rozwijać. Podpisaliśmy umowę, dzięki której zwiększamy wydobycie. Własne wydobycie to stabilizacja. Owszem, posiadamy kontrakty długoterminowe, ale kontrakty na koniec mogą nie być stabilne. Stabilne jest wydobycie. Oznacza to większą niezależność, lepszą pozycję negocjacyjną - mówił prezes Daniel Obajtek. 

reklama

Jak mówił prezes, Grupa Orlen uzyskała udział w 11 koncesjach i 5 złożach w Szelfie Norwewskim. Da to ponad miliard sześciennych gazu więcej. Dziś Grupa Orlen wydobywa ok. 3,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

- To wciąż za mało. Ta akwizycja, ponad miliard metrów sześciennych gazu, zapewnia nam wypełnienie gazociągu Batlic Pipe w następnym roku w 50% własnym wydobyciem. Kolejne 50% to kontrakty, które zawarliśmy. Chcemy wydobywać 6 mld metrów sześciennych gazu w Norwegii, czyli mieć 70% własnego gazu - mówił prezes Obajtek.

Koncern informuje, że umowna cena transakcji wynosi 445 mln dolarów na dzień 1 stycznia 2023 r. i obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych.

reklama

W wyniku przejęcia, w 2024 r. produkcja PGNiG Upstream Norway wzrośnie do ponad 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie. To poziom, który kwalifikuje Spółkę do grupy dużych producentów ropy i gazu w Norwegii.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama