Reklama

Orlen inwestuje w energetykę. Pokazał nową elektrownię [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Orlen inwestuje w energetykę. Pokazał nową elektrownię [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen chwali się nowoczesnym, niskoemisyjnym blokiem gazowo-parowym. Dzięki tej inwestycji Orlen stał się piątym graczem na rynku energetyki w Polsce.

PKN Orlen chwali się nowoczesnym, niskoemisyjnym blokiem gazowo-parowym. Dzięki tej inwestycji Orlen stał się piątym graczem na rynku energetyki w Polsce. 

Budowa bloku gazowo-parowego trwała od 2015 roku. Płocczanie mogli być świadkiem postępujących prac, m.in. wtedy, kiedy przez miasto transportowano 470-tonową turbinę. Jak zapewnia koncern, turbina typu "H" to najnowocześniejsza technologia, dopiero trzecia tego typu w Europie. Gwarantuje spalanie gazu w wysokiej temperaturze i wysoką wydajność, a przy tym minimalny wpływ na środowisko. Powstały w Płocku blok to największa tego typu elektrociepłownia w Polsce - ma moc elektryczną 600 MWe i cieplną 520 MWt. Kosztował 1,7 mld złotych

- Orlen stał się piątą grupą energetyczną w Polsce - zapewniał Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen. - 1800 megawatów to znacząca wielkość w systemie elektro-energetyczny. Kilka lat temu mieliśmy braki energii w okresie letnim. Każdy megawat jest ważny dla bezpieczeństwa systemu. 

Jak zapewnił Dybowski, energetyka staje się III filarem działalności koncernu i będzie miała bardzo duże znaczenie w budowaniu przychodów firmy. Część energii wytworzonej w bloku koncern przeznaczy na własną działalność, reszta popłynie do krajowej sieci. 

- To najczystsza energia spośród paliw kopalnych - zapewniał Tomasz Jakubowski, dyrektor CCGT. - Średnia emisja dwutlenku węgla dwa-trzy razy mniejsza niż w przypadku bloków węglowych. 

Nowy blok obejmują dopuszczalne poziomy emisji tlenków azotów, azotu, siarki i pyłów. Najwięcej będzie tlenków azotu, choć jak zapewniał Jakubowski, elektrownia spokojnie mieści się w dopuszczalnych normach.

Kilka ciekawostek:

  • 20 000 metrów sześciennych betonu,
  • 5000 ton konstrukcji stalowej,
  • 26 kilometrów rurociągów,
  • 400 kilometrów kabli,
  • 450 ton ważył najcięższy element (turbina),
  • 7500 pracowników przewinęło się przez budowę,
  • 50 tysięcy dokumentów opisuje działalność elektrowni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE