Reklama

Orlen gotowy na awarię? Strażacy sprawdzą

Opublikowano:
Autor:

Orlen gotowy na awarię? Strażacy sprawdzą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W PKN Orlen zarządzono ćwiczenia, aby sprawdzić w praktyce zapisy Planu Operacyjno-Ratowniczego w zakresie nagłego wystąpienia pożaru. W symulacyjnej akcji udział weźmie 120 strażaków z 35 jednostek Zakładowych i Państwowych Straży Pożarnych z dwóch województw, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

W PKN Orlen zarządzono ćwiczenia, aby sprawdzić w praktyce zapisy Planu Operacyjno-Ratowniczego w zakresie nagłego wystąpienia pożaru. W symulacyjnej akcji udział weźmie 120 strażaków z 35 jednostek Zakładowych i Państwowych Straży Pożarnych z dwóch województw, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

 

Jak poinformowało biuro prasowe Orlenu, manewry na terenie instalacji Wydzielania Butadienu i instalacji Hydrorafinacji rozpoczną się 11 lipca o godzinie 9.00 rano. Wówczas do akcji przystąpią strażackie ekipy, które przyjadą do Płocka m. in. z Warszawy, Włocławka, Ciechanowa, Żuromina, Płońska oraz Sochaczewa.

W ramach planowanej akcji dokonano wyboru dwóch potencjalnych scenariuszy z aktualnie obowiązujących na terenie przedsiębiorstwa Planów Operacyjno-Ratowniczych dla Zakładów Dużego Ryzyka. Pierwszy zakłada wystąpienie rozszczelnienia rurociągu ekspedycyjnego butadienu, natomiast drugi będzie polegał na akcji ratowniczej w sytuacji wypływu siarkowodoru z górnej części kolumny instalacji produkcyjnej.

W pierwszym zadaniu strażacy skupią się przede wszystkim na ugaszeniu pożaru wypływającego butadienu na tyle szybko, aby nie przestał zagrażać sąsiednim zbiornikom. Dopiero w drugiej kolejności będą musieli zadbać o ochłodzenie uszkodzonego zbiornika i uszczelnienie wycieku.

Od ewakuacji poszkodowanych pracowników z wysokości rozpocznie się realizacja drugiego scenariusza ćwiczeń. Równie ważna okaże się tu ochrona pozostałych pracowników znajdujących się w tym czasie na niższych podestach instalacji, którzy również zostali narażeni na kontakt z siarkowodorem. Wówczas usuwa się truciznę zarówno z całej powierzchni skóry, jak i z odzieży. Kiedy strażacy już się z tym uporają, przystąpią do ograniczenia dalszego rozprzestrzeniania się chmury gazu, uszczelniając wyciek.

Aby akcja cały czas przebiegała sprawnie, zostanie utworzony sztab taktyczny, w którego skład wejdą przedstawiciele PKN Orlen, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z Płocka oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zostanie także uruchomiony sztab Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, aby wdrażać tzw. zewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy na wypadek rozprzestrzenienia się jakichkolwiek negatywnych skutków potencjalnej awarii poza obszar zakładu.

Zakończenie manewrów planowane jest na godzinę 13.30.

Fot. PKN Orlen, Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE