Reklama

Orlen czy Lotos największym gigantem w przemyśle?

Opublikowano:
Autor:

Orlen czy Lotos największym gigantem w przemyśle? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeden z portali gospodarczych zestawił wyniki sprzedaży w 2016 roku, tworząc ranking największych polskich firm przemysłowych. Dominują koncerny z sektora energii i paliw, górnictwa, chemii i petrochemii.

Jeden z portali gospodarczych zestawił wyniki sprzedaży w 2016 roku, tworząc ranking największych polskich firm przemysłowych. Dominują koncerny z sektora energii i paliw, górnictwa, chemii i petrochemii.

W pierwszej dziesiątce zestawienia przygotowanego przez portal gospodarczy wnp.pl mamy przemysłowe olbrzymy: Grupę KGHM Polska Miedź, PGNiG (miejsce drugie), PGE Grupę Energetyczną (miejsce trzecie), Tauron Polską Energię, Enea, mamy też w pierwszej dziesiątce BP, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Poland i Volkswagen Poznań. Prym wiodą przede wszystkim spółki z dominującym kapitałem państwowym, cztery to podmioty zagraniczne i jedna firma oparta jest na polskim kapitale.

Orlen okazał się najlepszy (miejsce pierwsze), wyprzedzając Grupę Lotos (czwarta lokata) z wynikiem sprzedaży w 2016 roku wynoszącym 79,5 mld zł i zyskiem netto na poziomie 5,7 mld zł (Lotos - dla porównania - sprzedaż w 2016 r.: 20,9 mld zł, zysk netto w 2016 r.: 1 mld zł). Koncern uznano za absolutnego giganta i nie tylko w przemysłowym segmencie, a także za największą firmę w Polsce zarządzającej sześcioma rafineriami i siecią 2,7 tys. stacji paliw w Europie Środkowej, poszerzającą swoją działalność w segmencie energetyki (elektrociepłownie we Włocławku i w Płocku).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE