Reklama

Reklama

ORLEN chce wykorzystać nasze ścieki. Podpisano porozumienie z Wodociągami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

ORLEN chce wykorzystać nasze ścieki. Podpisano porozumienie z Wodociągami  - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy ścieki płocczan mogą przydać się koncernowi? Okazuje się, że tak. Koncern podpisał porozumienie z Wodociągami Płockimi, a prace zaczął specjalny zespół, który przeprowadzi badania pilotażowe.

Reklama

Koncern chce wykorzystać oczyszczone ścieki w swoim zakładzie produkcyjnym. Efektem może być zmniejszenie poboru wody z Wisły. 

- Rozwój gospodarczy na świecie oraz wzrost liczby mieszkańców znacznie zwiększył zapotrzebowanie na energię. Spowodował także wyczerpywanie się zasobów naturalnych. Prognozy Organizacji Narodów Zjednoczonych zakładają, że do 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie o 1/3, co przełoży się na 50 proc. wzrost zapotrzebowania na wodę, a co za tym idzie także na zwiększony wolumen odprowadzanych ścieków oraz energię w tym okresie. Unia Europejska chcąc powstrzymać zmiany klimatu, przyjęła plan działań na rzecz zrównoważonej gospodarki czyli „Europejski Zielony Ład”, w którym kładzie nacisk na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym. Inicjatywy i działania PKN ORLEN takie jak dzisiejsze porozumienie to realne działania na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu oraz realizacja strategii Koncernu, który będzie neutralny klimatycznie już w 2030 roku – powiedział Józef Węgrecki Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN.

Obecnie trwają prace umożliwiające pilotażowy test wykorzystania miejskich ścieków z Płocka w ORLENIE. Poprzedzone one były m.in. prefisibility study wraz z analizą technologii doczyszczania ścieków, analizami zapisów polityk i regulacji prawnych oraz analizami strumienia oczyszczonych ścieków z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Płocku w ujęciu ilościowym i jakościowym. Dodatkowo wykonano badania wody surowej z Wisły oraz wykonano analizy możliwych tras poprowadzenia rurociągu transportującego ścieki z miejskiej oczyszczalni do Zakładu Produkcyjnego ORLENU w Płocku.

- Przeprowadzone analizy wskazują, że projekt Koncernu i Wodociągów Płockich pozwoli na zmniejszenie wolumenu surowej wody pobieranej z Wisły o około 25 proc. Ponadto będzie miał pozytywny wpływ na jakość wody w Wiśle, ponieważ oprócz zmniejszonego poboru wody przez Koncern także Wodociągi Płockie będą wprowadzać do rzeki mniej ścieków komunalnych. Nasz wspólny projekt to doskonały przykład domykania obiegu gospodarki surowcowej – mówi Andrzej Wachowski – Dyrektor Biura Gospodarki Wodno-Ściekowej PKN ORLEN.

Koncern wskazuje, że będzie to już kolejny projekt ORLENU realizowany w ramach gospodarki obiegu zamkniętego pod nazwą „Blue Bridge”. ORLEN podkreśla, że powiązanie zasobów takich, jak woda i energia staje się jednym z kluczowych determinantów zapewnienia warunków do zrównoważonego rozwoju cywilizacyjnego w ujęciu zarówno globalnym, jak i lokalnym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy