Reklama

Orlen chce być flagowym okrętem polskiej gospodarki

Opublikowano:
Autor:

Orlen chce być flagowym okrętem polskiej gospodarki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wzmocnienie swojej pozycji rynkowej, wykorzystanie źródeł energii, nastawienie na innowacje, orientacja na segmencie petrochemii, dalszy rozwój stacji paliw, oddanie do eksploatacji elektrociepłowni w Płocku i realizacja celów strategicznych z poszanowaniem środowiska naturalnego. Do tego współpraca z polską nauką i innymi państwowymi spółkami "w duchu patriotyzmu gospodarczego". Takie założenia przyjął Orlen na kolejne lata.

Wzmocnienie swojej pozycji rynkowej, wykorzystanie źródeł energii, nastawienie na innowacje, orientacja na segmencie petrochemii, dalszy rozwój stacji paliw, oddanie do eksploatacji elektrociepłowni w Płocku i realizacja celów strategicznych z poszanowaniem środowiska naturalnego. Do tego współpraca z polską nauką i innymi państwowymi spółkami „w duchu patriotyzmu gospodarczego”. Takie założenia przyjął Orlen na kolejne lata.

Orlen ogłosił w piątek przyjęcie nowej strategii działania na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Prezes koncernu Wojciech Jasiński zapowiedział, że będzie ona wkładem do rządowego programu budowy silnej Polski w Europie, a sam koncern powinien być "flagowym okrętem polskiej gospodarki". Planowane wydatki i rozmach inwestycji mają być największe w historii zakładu. Tylko na sam segment petrochemiczny planuje się wydanie 800 mln zł. W Polsce zamierzają wydać 60 proc. środków, pozostałe w Czechach (24 proc.), Kanadzie (8 proc.), na Litwie (5 proc.) i Niemczech (3 proc.). Pozwalają na to dobre wyniki finansowe. Koncern dysponuje już aktywami zdolnymi do przerobu 30 mln ton rożnych gatunków ropy rocznie. W swojej ofercie ma 50 produktów petrochemicznych i rafineryjnych sprzedawanych w ponad 60 krajach. Sieć stacji paliw rocznie, jak informuje biuro prasowe, każdego dnia odnotowuje 1,4 mln transakcji.

Przyjęte kierunki strategiczne dotyczą najbliższych pięciu lat, z kolei cele finansowe i operacyjne przyjęto w znacznie krótszej perspektywie, na lata 2017 – 2018. Plany będą cyklicznie aktualizowane. Zakłada się średnioroczny zysk na poziomie 8,8 mld zł EBITDA wg LIFO.

Strategia ponownie opiera się na trzech głównych filarach, które nazwano: Budowa wartości, Ludzie i Siła finansowa. Jakie są więc priorytety? Zależy od segmentu. Orlen chciałby zwiększyć udział w rynku paliw, wykorzystać wzrost znaczenia segmentu petrochemicznego. Ponadto koncern zamierza kontynuować budowę instalacji polietylenu w Czechach i metatezy w Polsce. W zakresie energetyki chciałby oddać do komercyjnej eksploatacji elektrociepłownie we Włocławku i w Płocku. To w segmencie downstream, w detalu wspomina się o bogatej ofercie na stacjach paliw, bazowaniu na programie lojalnościowym, dbałości o większą satysfakcję klientów i wspieraniu się nowoczesnymi technologiami, wprowadzeniu nowych usług i produktów w zakresie usług finansowych. W obszarze wydobycia wszystko zależy od sytuacji na rynku ropy i gazu. Ważne, aby móc reagować elastycznie na wszelkie zmiany. - Planuje się ostrożną kontynuację rozwoju obecnych aktywów w Polsce i w Kanadzie – czytamy w komunikacie.

W latach 2017 – 2018 na inwestycje koncern planuje przeznaczyć średniorocznie 5,4 mld, z czego 3,7 mld na te w segmencie downstream (petrochemia, rafineria, energetyka), 0,6 mld zł na segment detalu oraz 0,8 mld zł na wydobycie.

- Priorytetem w nadchodzących latach będzie wzmocnienie pozycji rynkowej i realizacja najważniejszych inwestycji rozwojowych – stwierdził prezes Orlenu, Wojciech Jasiński. - Kluczowym elementem naszej strategii pozostają ludzie. Wierzmy, że dzięki utalentowanym pracownikom i nowoczesnej kulturze organizacyjnej możliwa będzie dalsza budowa wartości koncernu. W naszej strategii stawiamy też na innowacje tworzące wartości. W duchu patriotyzmu gospodarczego będziemy również współpracować z polską nauką oraz z innymi spółkami Skarbu Państwa.

Ważne jest bezpieczeństwo surowcowe. We wrześniu 2016 roku zawarto umowę z PGNiG, aby zabezpieczyć dostawy gazu ziemnego na kolejne pięć lat. W zakresie dostaw ropy naftowej planowane jest umocnienie dotychczasowych relacji i pozyskanie kolejnych. Obecnie zaopatrzenie rafinerii koncernu odbywa się a bazie umów długoterminowych z producentami: Rosneft, Tatneft oraz Saudi Aramco.

Ważny pozostaje kapitał ludzki, dbałość o standardy pracy, brak tolerancji dla wypadków, zwiększenie dostępności szkoleń. Zapowiedziano realizację celów strategicznych z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.

Orlen w nowej strategii zamierza skupić się na innowacjach, budowanie organizacji opartej na wiedzy. - Konkurencyjność Polski opiera się głównie o przewagi kosztowe, te rezerwy jednak powoli się wyczerpują – informują w koncernie. - Mając świadomość zachodzących zmian, PKN Orlen szukając nowych szans rozwojowych, będzie aktywnie angażować się w projekty innowacyjne. W celu znalezienia innowacji tworzących wartość skoncentrujemy się zarówno na podstawowej działalności Grupy Orlen, jak również nowych, ale komplementarnych do obecnej działalności, kierunkach rozwoju.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE