reklama
reklama

Ogromna chmura nad Orlenem. Co się działo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ogromna chmura nad Orlenem. Co się działo? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW niedzielę wieczorem płockie niebo spowiła dużych rozmiarów biała chmura. Ze zdjęć, którymi dzielili się zaniepokojeni internauci można wywnioskować, że obłok pochodził z zakładu produkcyjnego Orlenu. W nocy oraz nad ranem 6 i 7 października, stacje monitorujące zanieczyszczenie powietrza pokazały również spadek jego jakości. Do sprawy odniósł się koncern.
reklama

W niedzielę 6 października wieczorem, uwagę sporej grupy internautów przykuły widoczne na niebie duże kłęby dymu. Ich źródłem miały być kominy znajdujące się na terenie rafinerii PKN Orlen. Oprócz poszarzałego nieba, mieszkańcy wspominali też o wyczuwalnym nieprzyjemnym zapachu.

- Jak w Czarnobylu. Atomowe miasto.

- Władza się zmieniła, a śmierdzi jak śmierdziało i leci jak leciało.

- opisywali płocczanie.

Zmianę można było zauważyć również na stacjach kontrolujących jakość powietrza, choć była ona niewielka. Zgodnie z pomiarami stacji na ul. Królowej Jadwigi, 6 października o 16:00 skażenie dwutlenkiem siarki wzrosło o 3,1 ug/m3 w ciągu godziny, a o 17:00  zanieczyszczenie benzenem z 0,5 do 1,9 ug/m3 w ciągu dwóch godzin.

reklama

Większy wzrost był widoczny na stacji pomiarowej w Białej k. Płocka. Zanieczyszczenie pyłem PM10 wzrosło do 52,5 ug/m3 o godz. 9:00 w poniedziałek 7 października. Mimo to, pomiar nie osiągnął poziomu, który spowodowałby zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Co na to koncern?

O komentarz do sprawy zapytaliśmy Orlen. 

- Wyniki pomiarów prowadzonych na terenie Zakładu Produkcyjnego ORLEN w Płocku nie wykazały przekroczeń emisji dopuszczalnych ani tym bardziej podwyższonych stężeń tych substancji. Należy podkreślić, że poziomy dopuszczalne SO2 i pyłów w powietrzu ze względu na ochronę zdrowia ludzi, określone w przepisach, to: 350 ug/m3 jako średnio godzinna dla SO2 (wskazanie z wykresu 5,2 ug/m3) oraz 280 ug/m3 jako średnio godzinne dla pyłu PM10  (wskazanie z wykresu 52 ug/m3) - przekazała nam zespół prasowy Orlenu.

reklama

Orlen podkreśla, że podwyższone wyniki pomiarów o poranku są zazwyczaj związane ze zwiększoną aktywnością sektora bytowo-komunalnego np.: lokalnych kotłowni lub domowych pieców grzewczych. 

Poprosiliśmy też o wyjaśnienie pojawienia się dużych rozmiarów chmury, mającej pochodzić z instalacji.

- Opierając się na zdjęciach i relacjach nie jesteśmy w stanie z pewnością stwierdzić, czy chmura mogła powstać na naszym zakładzie. Wiemy jednak na pewno, że 6 października produkcja na terenie zakładu odbywała się bez żadnych awarii - przekazuje zespół prasowy.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama