Reklama

Odnowiona kamienica przy Sienkiewicza ma już lokatorów. Wręczono klucze [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Odnowiona kamienica przy Sienkiewicza ma już lokatorów. Wręczono klucze [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odrestaurowano zabytkowe attyki, balustrady, posadzki na klatkach schodowych, a nawet fragment, odkrytych podczas remontu, polichromii ściennych. Odnowiona kamienica przy Sienkiewicza 38 ponownie może zachwycić. W budynku powstało 30 mieszkań na wynajem. W poniedziałek lokatorzy, w tym ci najmniejsi płocczanie, odebrali klucze. Od razu mogli zacząć planować przyszłe umeblowanie.

Odrestaurowano zabytkowe attyki, balustrady, posadzki na klatkach schodowych, a nawet fragment, odkrytych podczas remontu, polichromii ściennych. Odnowiona kamienica przy Sienkiewicza 38 ponownie może zachwycić. W budynku powstało 30 mieszkań na wynajem. W poniedziałek lokatorzy, w tym ci najmniejsi płocczanie jak mały Adaś, odebrali klucze.

Nie ukrywano zadowolenia.

- Czynsz jest o połowę tańszy niż miesięczny koszt wynajmu - komentowała jedna z par. - Zamówiliśmy już meble do kuchni, niebawem przywiozą. Resztę już mamy, tylko trzeba przewieść i umeblować.

Poszczególne mieszkania różnią się metrażem (od 28 do 74 metrów kwadratowych). Za realizację - przebudowę i rozbudowę kamienicy - odpowiadała miejska spółka MZGM-TBS.

- To projekt bardzo ważny i potrzebny z kilku powodów - mówił na chwilę przed wręczeniem kluczy lokatorom prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. - Powstały kolejne lokale z programu "Mieszkania na start" - projektu realizowanego w Płocku już od kilku lat. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, staramy się umożliwić młodym ludziom start w dorosłość w jak najlepszym stopniu, proponując mieszkania na wynajem, aby mogli budować swoją przyszłość właśnie w Płocku. To jeden element, drugi to przebudowa, rewitalizacja tkanki miejskiej. Kamienica pochodzi z XIX w. Wymagała, tak jak część kamienic na Starym Mieście, rewitalizacji. Rewitalizacja dokonała się nie tylko w formie dużej bryły, ale też detali architektonicznych, które zostały odtworzone.

Kamienicę zaprojektował w 1870 roku wojewódzki architekt Górski. Pierwszy wpis do ksiąg wieczystych pochodzi z roku 1895, kiedy właścicielami byli Eugenia i Wacław Przybyłowicz. W 1902 r. obiekt kupił Salomon Bromberger. Na skutek niespłaconych pożyczek w 1936 r. własność przeszła w ręce Kalerii z Ustiszowych Forbertowej i jej córki Natalji, natomiast w roku 1959 przejął ją Skarb Państwa. W roku 2010 budynek został wyłączony z użytkowania przez PINB, z kolei w sierpniu 2016 r. rozpoczęły się prace, które zakończyły się dopiero w 2019 r.. Całkowity koszt robót budowlanych to prawie 12 mln zł, przy czym połowa tej kwoty to bezzwrotna pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Realizacja tej inwestycji nie zawsze była łatwa i przyjemna - przypominał wiceprezydent Piotr Dyśkiewicz. W trakcie prac - we wrześniu 2016 r.- doszło do katastrofy budowlanej. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach - ranny został jedynie kierownik robót zatrudniony przez wykonawcę, firmę Elko z Sochaczewa. Spadający gruz uszkodził również zaparkowany obok placu budowy samochód i pobliski budynek. Dokończenie przebudowy kamienicy powierzono firmie Wixbud.

- W ubiegły piątek zarząd spółki MZGM-TBS odebrał nagrodę za zajęcie drugiego miejsca w ogólnopolskim konkursie na inwestycję roku za realizację dawnego "dołka", który funkcjonuje pod nową nazwą Galeria Miodowa. Spółka pokazała, że chce i potrafi realizować dobre inwestycje - chwalił Dyśkiewicz.

Na tym nie koniec. Planowana jest odbudowa lewej oficyny (12 mieszkań), a także budowa budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Kaczmarskiego (kolejne 23 mieszkania). W obu przypadkach będzie zapewnione wsparcie finansowe z BGK.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE