Reklama

Odnowią kamienice. Zobaczcie jak [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Odnowią kamienice. Zobaczcie jak [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 2016 roku na Starym Mieście ma powstać 37 mieszkań komunalnych. Bank Gospodarstwa Krajowego właśnie zakwalifikował dwa wnioski, które złożyło miasto o dofinansowanie budowy kamienic przy ul. Sienkiewicza oraz Kwiatka.

Do  2016 roku ma powstać 37 mieszkań komunalnych na Starym Mieście. Bank Gospodarstwa Krajowego właśnie zakwalifikował dwa wnioski, które złożyło miasto o dofinansowanie budowy kamienic przy ul. Sienkiewicza oraz Kwiatka.

Jak poinformował Hubert Woźniak z biura prasowego Ratusza, Bank pozytywnie rozpatrzył wnioski złożone do Funduszu Dopłat na dwie inwestycje zrealizowane z pomocą Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w centralnej części miasta.

Dzięki temu przy ul. Sienkiewicza 25 powstanie zupełnie nowa kamienica w miejscu obecnego budynku. Stary, z racji złego stanu technicznego, zostanie zburzony. MTBS już ogłosił przetarg ograniczony na roboty budowlane związane z rozbiórką obiektów przy ul. Henryka Sienkiewicza 25 wraz z budową budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą. Zamówienie obejmie rozbiórkę frontowego, parterowego budynku mieszkalnego, jak również przyległej, dwukondygnacyjnej oficyny, budynku gospodarczego, ogrodzenia oraz tzw. sławojki, popularnie zwanej wychodkiem. W ich miejsce powstanie dwupiętrowy nowy budynek z miejscami parkingowymi oraz przyłączonymi mediami.

Z kolei dwupiętrowa nieruchomość przy ul. Kwiatka 3, jako kamienica wpisana do rejestru zabytków jeszcze w czasie, kiedy Płock pełnił funkcję województwa, przejdzie rewitalizację. Budynek zostanie tylko częściowo rozebrany, a front całkowicie odnowiony. Znajdująca się tuż obok oficyna składająca się dwóch połączonych ze sobą skrzydeł powstanie od nowa. Najpierw jednak, nim dojdzie do jakichkolwiek prac, zostaną przeprowadzone wykopaliskowe badania archeologiczne, a nad całością robót ziemnych wprowadzi się nadzór archeologa.

Bez zmian pozostaną jego dotychczasowe funkcje, czyli połączenie części mieszkalnej z lokalami usługowymi zlokalizowanymi na parterze. Nowy, zaprojektowany obiekt będzie miał trzy kondygnacje wraz z nieużytkowym poddaszem. W ramach zagospodarowania przyległego terenu powstanie obszar wyłożony kostką granitową zarówno dla pieszych, jak i pojazdów. Tuż obok zaplanowano trawnik, plac zabaw i kilka miejsc postojowych dla rowerów.

Termin wykonania obu prac wynosi 12 miesięcy. Rozstrzygnięcie obu przetargów nastąpi w oparciu o najniższą zaproponowaną cenę.

Zgodnie z projektami MTBS odda w ten sposób do użytku 15 mieszkań komunalnych przy ul. Sienkiewicza 25 o powierzchni od 23 do 57 metrów kwadratowych, natomiast przy ul. Kwiatka będą to 22 mieszkania o powierzchni od 28 do 56 metrów kwadratowych.

Najprawdopodobniej umowę na realizację z BGK Urząd Miasta podpisze tuż po wakacjach, we wrześniu, co oznaczałoby, że prace ruszyłyby jeszcze w tym roku. Nie jest to także pierwsza tego typu inwestycja. W październiku 2013 roku MTBS oddał już od użytku zrewitalizowaną kamienicę przy ul. Sienkiewicza 65 z sześcioma mieszkaniami komunalnymi.

Tego typu działania odbywają się na mocy ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Zawarte w niej przepisy przewidują nawet 50% dofinansowanie wartości prowadzonych robót.

 

Fot. MTBS, Urząd Miasta Płocka – wizualizacje nowego budynku przy ul. Sienkiewicza 25.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE