Reklama

Reklama

Odeszli w tym roku... Wspominamy zmarłych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Odeszli w tym roku... Wspominamy zmarłych - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapalając znicze na grobach najbliższych, warto pamiętać również o płocczanach i osobach związanych z Płockiem, którzy odeszli od nas w 2021 roku.

Reklama

Przypominamy tylko część z nich, z pewnością lista osób cenionych, wartościowych, których nam brakuje, jest znacznie dłuższa...

31 stycznia 2021 r. zmarł Adam Sierocki, wieloletni samorządowiec, wiceprzewodniczący rady powiatu płockiego. W samorządzie działał od 1994 roku. Przez ostatnie lata był m.in. przewodniczącym rady powiatu, członkiem wielu komisji, a w ostatnich latach pełnił funkcję wiceprzewodniczącego powiatowych rajców. Miał 70 lat.

24 marca br. smutna informacja dotarła ze świata sportu: w szpitalu zmarł Piotr Januszewski, zawodnik judo, trener i wychowawca młodych zawodników w klubie Judo Eljot Płock.

37-letni Piotr od lat wychowywał młodych judoków, prowadził zajęcia ogólnorozwojowe dla młodych płocczan w Stowarzyszeniu Sportu Młodzieżowego Wisła Płock. Działał też czynnie w Płockiej Radzie Sportu Walki.

3 kwietnia br. zmarł Tomasz Kolczyński, samorządowiec, były wiceprezydent Płocka i wieloletni radny. Miał 64 lata.

Tomasz Kolczyński od 1990 r. był pięciokrotnie wybierany do Rady Miasta Płocka. Był też przewodniczącym Rady Mieszkańców Osiedla Imielnica i współzałożycielem Parafialnego Klubu Sportowego Imielnica. 

3 lipca zmarł Tadeusz Taworski, wieloletni szef zoo w Płocku, miał 90 lat.

Tadeusz Taworski był wybitną postacią, wiele lat był dyrektorem ogrodu zoologicznego, jemu zawdzięczamy obecny kształt zoo.

Urodził się w Argentynie, mając trzy lata przybył z matką do Polski. W 1951 r. podjął pracę jako pomocnik pielęgniarza zwierząt w zoo we Wrocławiu. Ukończył studia na Wydziale Zootechniki w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu, a następnie zamieszkał w Płocku.

W latach 1990-1998 Taworski był radnym Rady Miasta Płocka.

5 czerwca w wieku 76 lat zmarła Wanda Gołębiewska, wybitna poetka z Płocka. Urodzona w Płocku, absolwentka „Jagiellonki”, autorka kilku tomików wierszy oraz bohaterka dwóch książek, napisanych o niej - „Gdyby nie Anna Frank” i „Niepokorna” autorstwa Leszka Skierskiego.  

W połowie lipca br. zmarł 81-letni Jan Szymański, pasjonat i kolekcjoner pamiątek związanych z Płockiem, autor wielu artykułów i publikacji, nominowany w plebiscycie na Płocczanina Roku 2019.

Zbierał ciekawe pamiątki, zdjęcia, pisał o ukochanym Płocku, a wiedzą w piękny sposób dzielił się z innymi. W 2019 r. Książnica Płocka wydała album pt. „Wszystkie miejscowości położone nad Wisłą żyją. Płock mój najdroższy też”. Jan Szymański przekazał wcześniej Książnicy gromadzone przez lata zdjęcia i widokówki, w tym wiele przedwojennych. 

W sierpniu br. Płockiem, regionem i krajem wstrząsnęła tragiczna śmierć Mariusza Bieńka, starosty płockiego. Do wypadku doszło w niedzielę 22 sierpnia br. na Wiśle powyżej miejscowości Świniary niedaleko Płocka. Z łodzi wypadło trzech mężczyzn, dwóch z nich wydostało się na brzeg, ale trzeciego nie udało się odnaleźć.

Był nim właśnie starosta. Niestety, trzy dni później ciało zaginionego zauważyli wędkarze, było to ok. 2 km od mostu im. Legionów Piłsudskiego w Płocku. Mariusz Bieniek miał niespełna 38 lat, był absolwentem Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku. W 2007 r. został zastępcą burmistrza Wyszogrodu, a w 2010 r. - burmistrzem. Starostą płockim został w 2014 r., Był żonaty, osierocił dwójkę dzieci.

30 września br. zmarł Maciej Bieniek, wieloletni akompaniator chóru Vox Singers, pianista, nauczyciel muzyki w III Liceum Ogólnokształcącym w Płocku. Maciej Bieniek był jednym z współtwórców chóru i doskonałym pianistą, chwalonym za błyskotliwość i talent. 

5 września w wieku 85 lat zmarł prof. dr inż. Andrzej Bukowski, wieloletni pracownik Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii w Politechnice Warszawskiej Filia w Płocku. W latach 1994–1998 był przewodniczącym Rady Miasta Płocka. 

Odszedł człowiek o bogatym i barwnym życiorysie, pozostawił wkład w życie naukowe między innymi w postaci cennego dorobku naukowego dla przyszłych pokoleń chemików.

Także 5 września odszedł Krzysztof Ganc, miał 67 lat. Był m.in. dyrektorem MZOS, prezesem Wisły Płock, kierownikiem wydziału komunikacji w płockim ratuszu. Krzysztfo Ganc był także działaczem "Solidarności" w czasie stanu wojennego. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy