Reklama

Odeszli już od nas. Wspominamy tych, którzy zmarli w tym roku

Opublikowano:
Autor:

Odeszli już od nas. Wspominamy tych, którzy zmarli w tym roku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Odeszli, ale wiele z tego, czego dokonali w trakcie swojego krótkiego albo długiego życia, czego nas uczyli, o czym świadczyli, zostanie w nas na zawsze. Wspominamy płocczan, których nie ma już wśród nas.

Odeszli, ale wiele z tego, czego dokonali w trakcie swojego krótkiego albo długiego życia, czego nas uczyli, o czym świadczyli, zostanie w nas na zawsze. Wspominamy płocczan, których nie ma już wśród nas.

Zapalając znicze na grobach naszych najbliższych, nie zapominajmy również o tych mniej lub bardziej płocczanach i osobach związanych z Płockiem, którzy odeszli od nas w ciągu ostatniego roku. Niektórym z nich możemy osobiście zapalić światełko, o innych wspomnijmy w modlitwie.

Wiktor "Kropidło" Sumiński

W czasie okupacji działał w konspiracji w ramach Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, a następnie oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej na terenie powiatu gostynińskiego. Był członkiem grupy „Rybitwa” dowodzonej przez Władysława Dubielaka ps. „Myśliwy”. Uczestniczył w kilkudziesięciu akcjach zbrojnych, wymierzonych w komunistyczny aparat represji. 11 stycznia 1947 roku, podczas próby odbicia uwięzionych kolegów z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gostyninie i zdobycia samochodu funkcjonariuszy, Wiktor Sumiński został aresztowany. Po półrocznym, brutalnym śledztwie został skazany na karę śmierci, zamienioną po amnestii na 10 lat więzienia. Wolność odzyskał w styczniu 1957. Działania Wiktora Sumińskiego po wielu latach zostały przez sąd uznane za walkę o niepodległość, a wyrok skazujący uznano za nieważny. W roku 2015 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W kwietniu 2016 awansowano go do stopnia podporucznika WP w stanie spoczynku i odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w marcu tego roku.

[ZT]18275[/ZT]

doc. dr Wiesław Koński

5 kwietnia odszedł od nas wieloletni pracownik PKN Orlen, autor monografii o Petrochemii, od 1980 r. członek Towarzystwa Naukowego Płockiego, a od 1983 r. Sekretarz Generalny TNP, dziennikarz, społecznie pełnił funkcję redaktora naczelnego „Notatek Płockich”, autor m.in. książki pt. „Dwa wieki prasy płockiej”, wykładowca i co się z tym wiąże, także promotor prac dyplomowych wielu studentów w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica.

[ZT]18675[/ZT]

ksiądz prałat Władysław Stradza

Również w kwietniu, w wyniku ciężkiej choroby, zmarł ksiądz prałat Władysław Stradza. Parafia pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika swoją działalność rozpoczęła 12 czerwca 1982 roku, dokładnie w samym środku stanu wojennego w Polsce. Funkcję proboszcza powierzono właśnie księdzu Władysławowi Stradze. Na emeryturę odszedł w 2006 roku. Mszy pogrzebowej przewodniczył biskup Piotr Libera. Ks. prał. Władysław Stradza spoczął na cmentarzu katolickim (przy Al. Kobylińskiego) w Grobowcu Kapituły Katedralnej Płockiej. 

[ZT]18720[/ZT]

Dawid Rutkowski

Miał zaledwie 27 lat, kiedy jego życie zmieniło się w koszmar. Płocczanin uległ bardzo poważnemu wypadkowi. Cudem przeżył. Pierwszy etap walki o życie wygrał, ale okazało się, że ma bardzo poważny uraz mózgu. Większość lekarzy nie dawała zbyt dużych szans na wybudzenie się ze śpiączki, ale jego narzeczona i bliscy nie stracili nadziei. Była konieczna  całodobowa opieka specjalistów i rehabilitacja. Az wreszcie przełom, a przynajmniej tak się wydawało, chwycił dłoń narzeczonej, zareagował także na ich ulubioną piosenkę. Lekarze określili jego stan jako "zespół zamknięcia". Prawdopodobnie wiedział, co się wokół niego dzieje, ale stał się więźniem swojego ciała. Rozpoczęła się zbiórka na leczenie, organizowano liczne akcje w Płocku. Niestety, mimo podjętej rehabilitacji, wielkiemu zaangażowaniu rodziny i przyjaciół, Dawid zmarł w maju.

[ZT]19097[/ZT]

Andrzej Kruszewski

We wtorek, 8 maja w godzinach porannych po ciężkiej chorobie, opatrzony Sakramentami świętymi, zmarł wierny kibic klubu Wisła Płock, Andrzej Kruszewski, ojciec obecnego prezesa klubu. Miał 70 lat.

[ZT]18988[/ZT]

Grzegorz Kuś

Po długiej walce z chorobą, w wieku 58 lat, zmarł zagorzały kibic Wisły Płock i Mazura Gostynin, Grzegorz Kuś. Jeszcze w marcu pana Grzegorza, na prośbę jego syna, odwiedzili grający w ekstraklasie piłkarze Wisły Płock, którzy wręczyli mu czapkę oraz szalik klubowy. Niestety, 17 maja mężczyzna nie zdołał już dłużej walczyć z chorobą.

[ZT]19144[/ZT]

Magdalena Hińcz

Pani Magda wychowywała samotnie dwoje dzieci, jednocześnie zmagając się z nowotworem złośliwym. Szansą na powrót do zdrowia była trwająca sześć miesięcy terapia specjalnym, bardzo drogim lekiem. Trzydziestoparoletnia płocczanka nie poddawała się. Była już po dwóch operacjach i chemioterapii. Chciała żyć, miała też dla kogo walczyć. Niestety pojawiły się nowe ogniska choroby, a nie było jej stać na leczenie. Zbiórką zajęła się fundacja Siepomaga. Akcję wsparło ponad 2 tys. osób. Niestety we wrześniu dotarła do nas informacja, że płocczanka zmarła nim zbiórka dobiegła końca.

[ZT]20136[/ZT]

Krystian Popiela

Śmiertelny wypadek miał miejsce na autostradzie A4 w miejscowości Wola Wielka (woj. podkarpackie). 20-latek stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w bariery i dachował. 

Krystian Popiela do Wisły Płock trafił latem 2016 roku. W barwach Wisły rozegrał dwa spotkania na szczeblu Ekstraklasy, a po sezonie trafił na wypożyczenie do Olimpii Grudziądz. Później grał w Unii Tarnów, a od jesieni w Stali Rzeszów. 

[ZT]20195[/ZT]

Wojciech Ostrzycki

Wojciech Ostrzycki związany był z Płockiem od 1968, aż do zakończenia kariery trenerskiej z powodu choroby w 2013 roku. Zainicjował powojenny sport pływacki w Płocku. W 1970 r. był współzałożycielem sekcji pływackiej w Płocku przy MKS “Jutrzenka”.  Zarażał pasją do sportu. Wychował kilka pokoleń pływaków. Zawodnicy, których wspierał, zdobyli w sumie ponad 500 medali, startując w zawodach różnej rangi, w tym: Mistrzostwach Europy, Pucharach Świata, Mistrzostwach Polski. Ostrzycki był również współorganizatorem Memoriału Cezarego Piórkowskiego. W 2015 r. przyznano mu Srebrny Medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego. A przypomnijmy, że Wojciech "Ostry" Ostrzycki napisał również książkę "Styl dowolny" wydaną przy współpracy Książnicy Płockiej i stowarzyszenia "Starówka Płocka". Opisał w niej swoją pracę w pływaniu, a przede swoich bardzo licznych wychowanków.

Krzysztof Gawłowski

Krzysztof Gawłowski zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł w nocy z 27 na 28 w wieku 62 lat. Był prezesem klubu Wisła Płock od 16 stycznia 1999 r. do 1 lutego 2001 r.

[ZT]20730[/ZT]

W tym roku odeszli od nas również artyści, jedni związani z Płockiem poprzez swoje dzieła, jak Edward Dwurnik, ale też ci, którzy bywali obecni w naszych domach za pośrednictwem radia, kiedy rozbrzmiewają przeboje Maanamu. W tym roku melomani ze smutkiem pożegnali autorkę tekstów i piosenkarkę, Korę Jackowską.

[ZT]19799[/ZT]

W tym roku zmarli m.in.: aktorki Alina Janowska i Agnieszka Kotulanka, aktor - słynny Maliniak w serialu „Czterdziestolatek”, Roman Kłosowski, a także autor plakatu NSZZ „Solidarności” na wybory 4 czerwca 1989 r., Tomasz Sarnecki. Plakat pokazywał Gary’ego Coopera jako szeryfa z filmu „W samo południe”, na tle napisu „Solidarność” oraz z wpiętym znaczkiem „Solidarności” w klapę, ponad gwiazdą szeryfa. Później ten plakat prezentowano m.in. w Victoria and Albert Museum w Londynie.

Nie ma już nami Leszka A. Moczulskiego, autora piosenki "Cała jesteś w skowronkach", którego poezję śpiewali też Marek Grechuta (np. „Korowód”), Grzegorz Turnau (np. „Do wód”) oraz Czesław Niemen („Z pierwszych ważniejszych odkryć”).

Odeszła reportażystka, autorka biografii wielkich Polaków, fotografik, scenarzystka, publicystka i popularyzatorka polskiej kultury Barbara Wachowicz.

Nie żyje polski muzyk jazzowy, Jerzy Milian, który grał na wibrafonie w sekstecie Krzysztofa Komedy. Nie pójdziemy na koncert z udziałem światowej sławy polskiego jazzmana, Tomasza Stańki, ani nie obejrzymy filmu wyreżyserowanego przez Antoniego Krauze.

Wspomnijmy też Tomasza Mackiewicza, himalaistę, który zginął podczas próby wejścia zimowego na Nanga Parbat. Niestety los nie oszczędził także najdłużej żyjącego dowódcy polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej, Franciszka Kornickiego. To człowiek-legenda, wojskowy pilot, podpułkownik Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, po II wojnie światowej major (Squadron Leader) Królewskich Sił Powietrznych.

Przyszło się rozstać z językoznawcą, specjalistą w dziedzinie komunikowania masowego, projektodawcą ustawy o języku polskim. Walery Pisarek był pierwszym przewodniczącym Rady Języka Polskiego.

Powojenne losy tzw. AK-owskiego „Pokolenia Kolumbów” pokazywał Roman Bratny, autor powieści „Kolumbowie. Rocznik 20”. Był poetą, pisarzem i scenarzystą filmowym.

W gronie tych, którzy odeszli, znalazł się również aktor Wojciech Pokora. Zagrał niezapomniane role m.in. w „Małżeństwie z rozsądku”, „Człowieku z M-3”, „Hydrozagadce”, „Poszukiwanym, poszukiwanej”, „Nie ma róży bez ognia”, „Brunecie wieczorową porą”, „C.K. Dezerterach”. Można go było zobaczyć na scenie stołecznego Teatru Dramatycznego, Teatru Kwadrat, Teatru Nowego czy w kabaretach Owca i Dudek, u Olgi Lipińskiej. Ponadto współpracował z Teatrem Rozmaitości, Teatrem Komedia, Teatrem Studio, Teatrem 6. piętro oraz Och-Teatrem.

Przypomnijmy lotnika i oficera AK, powstańca warszawskiego, generała brygady Wojska Polskiego, Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, ps. "Motyl", „Stanisław”, członka założyciela i prezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, był też w składzie Rady Honorowej budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Osoby zainteresowane muzyką, z pewnością kojarzą Roberta Brylewskiego, współzałożyciela zespołów punk rockowych: Kryzys i Brygada Kryzys oraz grającego reggae Izraela. Współzałożyciel grupy Armia, w której w latach 1985–1993 był gitarzystą. Nie odzyskał już przytomności po dotkliwym pobiciu na warszawskiej Pradze. Ten rok niestety obfitował w kolejne złe wiadomości dla fanów, jak śmierć artystki, która zmagała się z chorobą afektywną dwubiegunową, wokalistki zespołu The Cranberries, Dolores O'Riordan.

W świecie sportu kolejna wielka strata, zmarła Irena Szewińska, jedna z najsłynniejszych polskich lekkoatletek specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, a po zakończeniu kariery działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. Czterokrotnie została wybrana na najlepszego sportowca Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce.

Nie zaśpiewa już na żywo legendarna amerykańska piosenkarka, nazywana "królową soulu" Aretha Franklin.

Także w tym roku zmarł weteran wojny wietnamskiej, członek Izby Reprezentantów, a w latach 1987–2018 senator Partii Republikańskiej. John Mc Cain.

Bez wątpienia stratą dla kina była śmierć reżysera filmowego, który  od 1968 r. mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. Miloš Forman zyskał rozgłos dzięki takim filmom, jak „Miłość blondynki”, „Odlot”, „Lot nad Kukułczym Gniazdem”, „Hair”, „Amade usz” oraz „Niebezpieczne związki”. Za „Larry’ego Flynta” otrzymał dwie nominacje do Oscara i zdobył Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

Pracujący nad rozwiązaniem zagadek czarnych dziur i grawitacją kwantową, jeden z najsłynniejszych astrofizyków, Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE