Reklama

Odebrano klucze do nowych mieszkań. Jak jest w środku? [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Odebrano klucze do nowych mieszkań. Jak jest w środku? [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek najważniejsze były białe koperty skrywające klucze do nowych 15 mieszkań oddanych w ramach programu „Mieszkania na start”. Lokale na wynajem mieszczą się w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 40.

W poniedziałek najważniejsze były białe koperty skrywające klucze do nowych 15 mieszkań oddanych w ramach programu „Mieszkania na start”. Lokale na wynajem mieszczą się w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 40.

Dwie istniejące kamienice – przy ul. Sienkiewicza 40 i 42 – w trakcie budowy zostały połączone w jedną. Dzięki temu powstało tu piętnaście lokali, chociaż przed modernizacją było ich trzynaście. Mają różną wielkość – od 25 do 65 metrów kwadratowych, ale wszystkie zostały wykończone pod klucz: są panele, terakota na podłodze, glazura i biały montaż, wstawiony sprzęt AGD.

– Ta inwestycja to świetny przykład, że jednocześnie można dbać o stare miasto, odnawiając budynki, oraz o młodych ludzi, zapewniając im miejsce do życia – podsumował efekty rewitalizacji kamienicy prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Wraz z posłanką Elżbietą Gapińską i przewodniczącym Rady Miasta Płocka, Arturem Jaroszewskim wręczali klucze nowym lokatorom, rodzinom z dziećmi, jak i pojedynczym osobom, które ubiegały się o kawalerkę.

– Mam nadzieję, że nasza płocka starówka będzie piękniała i młodniała – mówił prezes spółki MTBS, Mirosław Kłobukowski. - Życzę, aby wam się tu dobrze i szczęśliwie mieszkało.

Po wręczeniu kluczy wszystkich zaproszono do budynku na obejrzenie lokali i dopełnienia wszystkich procedur. Na początek były odwiedziny w mieszkaniu nr 5. – Jak ładnie, jak pachnie nowością – komentowano już na wejściu. Jeden z pokoi wkrótce przemieni się w pokój dziecięcy. Lokatorzy mogli wcześniej obejrzeć lokale, zrobić pierwsze plany. – Standard jest super na początek. Dla nas to pierwsze takie mieszkanie, w którym możemy urządzić się po swojemu.

Dla jednej z lokatorek informacja o przydzieleniu mieszkania była niespodzianką.

– Zupełnie się nie spodziewałam. Do tej pory wynajmowałam pokoje. A teraz wreszcie pierwsze samodzielne mieszkanko – cieszy się pani Joanna. – Akurat w moim przypadku opłaty będą kształtowały się podobnie, jak dotychczas. Różnie bywa w Płocku, czasem płaci się tylko za pokój, innym razem trzeba dopłacać do rachunków. Wszystko zależy od osoby, która wynajmuje. A tu wreszcie będę miała własne rachunki i mogę wracać do domu o której chcę – śmieje się. Dodaje, że musi pomyśleć o czymś do spania. – Zaczynam kompletnie od zera.

Mieszkania na samej górze mają większe okna i większy metraż, a także ściany jak na typowym poddaszu. – Trochę trudniej będzie urządzić – słyszymy. W łazience jeszcze nie można było włączyć światła. Pomieszczenie jest niewielkie, zamiast wanny kabina prysznicowa. W łazience pralka się nie zmieści.

Rewitalizacja budynku kosztowała prawie 5 milionów złotych. Spółce MTBS udało się pozyskać bezzwrotne dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 2,3 mln zł (45 proc.).

Miejska spółka ma większe plany. Po sąsiedzku, przy ul. Kaczmarskiego powstaje budynek, w którym będzie ponad 20 „Mieszkań na start” i siedem lokali użytkowych o powierzchni od 25 do ponad 30 metrów kwadratowych. – Obecnie trwają prace na drugiej kondygnacji. Budynek planujemy oddać do eksploatacji w czerwcu 2020 r. – mówił prezes MTBS. – To jest niezwykle trudny teren inwestycyjny, bardzo mało miejsca, bardzo duże wymogi konserwatorskie. Słyszę od wielu osób, że widać to przyspieszenie procesu rewitalizacyjnego. Dla mnie to duża satysfakcja, że w tym procesie uczestniczę.

Co dalej? Budynek przy ul. Sienkiewicza 44. Trwają prace projektowe. W tym przypadku prezes ma nadzieję, że prace ruszą w 2020 r. – Idziemy dalej ul. Sienkiewicza. Następny budynek do realizacji to Sienkiewicza 46 i perła w koronie, obiekt w mojej ocenie najpiękniejszy, czyli budynek przy ul. Sienkiewicza 48. Liczę, że budynek zostanie przekazany do realizacji w ciągu najbliższych trzech lat. Wierzę, że się uda jeszcze w tej kadencji zrewitalizować praktycznie całą prawą stronę ul. Sienkiewicza. Przyświeca nam pewna idea, aby ta nasza starówka zaczęła tętnić nowym życiem, by docelowo stałą się fajną dzielnicą przede wszystkim dla aktywnych zawodowo młodych ludzi. A to oznacza, że również kolejne mieszkania będą przeznaczone w ramach programu „Mieszkania na start”, ale podkreślam, za każdym razem to już decyzja prezydenta Płocka.

Spółka nadal zamierza starać się o środki z Banku Gospodarstwa Krajowego (chodzi o dofinansowanie w wysokości 50 proc.). BGK już przyznał dofinansowanie na budynek przy ul. Kaczmarskiego. – Wysoko nas oceniają. A nie ma co ukrywać, że warunkiem przyznania dofinansowania jest dołożenie wsadu finansowego z budżetu miasta. Połączenie tych dwóch elementów powoduje, że ten proces jest zwielokrotniony. Można zrealizować dwukrotnie więcej – dodaje Kłobukowski.

Do tej pory w ramach programu „Mieszkania na start” oddano do użytku blisko 130 lokali. Powstały zarówno na starówce, jak i na Podolszycach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE