Odwrócona hipoteka polega na tym, że zainteresowany senior oddaje prawo własności swojego mieszkania prywatnej firmie w zamian za comiesięczną wypłatę aż do końca życia.
Wprawdzie nie jest to nowość w Polsce, ale z danych wynika, że zjawisko powoli się nasila, a liderem pod względem umów jest województwo mazowieckie.
Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że największym zainteresowaniem usługa cieszy się wśród osób w wieku 75-80 lat - informuje money.pl.
Przeciętna wartość przekazywanych nieruchomości wynosiła ponad 410 tys. zł, a wielkość lokali - ok. 52 mkw.
Ile otrzymują seniorzy? Stawka miesięcznej wypłaty zależy od kilku czynników, np. wartości nieruchomości, wieku osoby, płci. są co roku waloryzowane zgodnie z wskaźnikiem inflacji konsumenckiej.
Nie są to jednak duże kwoty. Jak podaje money.pl, miesięczne wypłaty w 2023 r. wynosiły średnio 1033 zł. Ale dla wielu osób, np. z bardzo niską emeryturą lub rentą i nie mogących liczyć na wsparcie rodziny, to istotne wsparcie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.