Reklama

Obiecała żołnierzom przechować puchar w czasie wojny. Teraz ten puchar trafił do muzeum

Opublikowano:
Autor:

Obiecała żołnierzom przechować puchar w czasie wojny. Teraz ten puchar trafił do muzeum  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkająca w Wyszogrodzie Halina Jasińska we wtorek przekazała Muzeum Mazowieckiemu rodzinną pamiątkę. To puchar starosty szubińskiego, przechodnia nagroda w corocznych zawodach sportowych organizowanych przed wojną z okazji Powiatowego Święta Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego. - Marzeniem mojego taty, który już nie żyje, było, by ten puchar gdzieś przekazać.

Mieszkająca w Wyszogrodzie Halina Jasińska we wtorek przekazała Muzeum Mazowieckiemu rodzinną pamiątkę. To puchar starosty szubińskiego, przechodnia nagroda w corocznych zawodach sportowych organizowanych przed wojną z okazji Powiatowego Święta Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego. - Marzeniem mojego taty, który już nie żyje, było, by ten puchar gdzieś przekazać.

Wielu uczestników zawodów z powiatu szubińskiego zdecydowało się wstąpić do formujących się od 1937 r. batalionów Obrony Narodowej. Batalion nazywał się „Kcynia”, a brygada, której ten batalion podlegał - Chełmińska Brygada ON. Gdy wybuchała druga wojna światowa, szubińscy żołnierze ON wyruszyli na front. Wśród zabranych cennych pamiątek był m.in. puchar z zawodów sportowych.

– Puchar trafił do mojej babci, Stefanii Szymańskiej. Otrzymała go na przechowanie. Później puchar miała moja mama, a po mamie ja go przejęłam – wspominała pani Halina.

W jej rodzinie przechowywano pamiątkę przez ponad 80 lat. Powierzchnia pucharu u góry i dołu zawiera zdobienia, na środku widać napisy i daty. – To były igrzyska sportowe między jednostkami wojskowymi. Kto wygrał, ten przejmował puchar – tłumaczyła. Stąd te wygrawerowane daty i nazwy jednostek na czaszy pucharu. Niestety z powodu wybuchu II wojny światowej właściciele niedługo mogli się nim nacieszyć. Kierownik muzeum w Wyszogrodzie, Zdzisław Leszczyński, napisał w nowym numerze półrocznika "Nasze Korzenie" (jest dostępny w Muzeum Mazowieckim):

– We wrześniu 1939 r. batalion, wraz z Armią Pomorze, wziął udział w walkach nad Bzurą w okolicach Płocka. 15 września utworzył, wraz z batalionem ON Bydgoszcz, zgrupowanie pod dowództwem mjr. Gawrońskiego, które zajęło pozycję Iłów-Stare Budy. W nocy z 15 na 16 września był pod Iłowem, a następnie w wyniku silnego niemieckiego ostrzału artyleryjskiego i ataku lotnictwa, został prawie doszczętnie zniszczony. Tylko nielicznym udało się dotrzeć do Warszawy.

Babcia pani Haliny mieszkała w Wyszogrodzie, jednak z racji wybuchu wojny postanowiła przenieść się na pewien czas. - Przez teren, na którym było gospodarstwo, przechodziło wojsko z Poznania. powiedzieli, że idą do Warszawy i chcieliby zostawić puchar na przechowanie. Obiecała żołnierzom, że jeśli przeżyją, odda im ten puchar. Podała swój wyszogrodzki adres.

W rezultacie babcia pani Haliny przechowała puchar w czasie wojny i po jej zakończeniu w popielniku, mając nadzieję, że któryś z żołnierzy przeżył, może nawet się po niego zgłosi. Tak się jednak nie stało.

Pai Halina chciała przekazać puchar placówce muzealnej, z początku w okolicach Bydgoszczy. – Ale jakoś nikt nie był tym zainteresowany. Około 8 lat temu zadzwoniono do mnie z muzeum w okolicach Poznania z pytaniem, za jaką kwotę zechcę oddać puchar. Powiedziałam, że za darmo, nie chcę pieniędzy. Oni mi na to, żebym wysłała go pocztą, bo mają małe środki, nikt nie może do nas przyjechać. A skoro Wyszogród leży niedaleko Warszawy, więc skierowałam uwagę na Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, aby tam ten puchar zostawić i mogliby odebrać będąc w drodze do Warszawy. Nie chciałam wysyłać go pocztą.

Ostatecznie puchar trafi do Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, której jest filią Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Pani Halina otrzymała podziękowania i jubileuszowy medal, który powstał z okazji kolejne rocznicy powstania Muzeum Mazowieckiego (dodajmy, że muzeum powstało w 1821 r.). – Ten puchar to niemy świadek II wojny światowej, kampanii wrześniowej. Znajdzie się na stałej ekspozycji w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej – zapewniał Tomasz Kordala. W tym czasie puchar stał na patio Muzeum Mazowieckiego, wzbudzając zainteresowanie obecnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE