Reklama

Obchody 3 maja. "Nie wystarczy o konstytucji pięknie mówić"[FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Obchody 3 maja. "Nie wystarczy o konstytucji pięknie mówić"[FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś od rana w centrum Płocka trwały obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości zaczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego, a o 10:00 w katedrze rozpoczęła się Msza Święta w intencji ojczyzny. Następnie złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod odwachem.

Dziś od rana na w centrum Płocka trwały obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości zaczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego, a o 10:00 w katedrze rozpoczęła się Msza Święta w intencji ojczyzny. Następnie złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod odwachem.

3 maja 1791 roku Polacy, jako drudzy na świecie, uchwalili konstytucję. Ustawa zasadnicza obowiązywała jednak niezwykle krótko. Po przegranej w 1792 roku wojnie z Rosją, do której o pomoc zwrócili się konfederaci targowiccy, doszło do obalenia dokumentu i w konsekwencji II rozbioru Polski. Trzy lata później, w wyniku III rozbioru, Rzeczpospolita przestała oficjalnie istnieć. Niepodległość odzyskaliśmy dopiero w 1918 roku. Wtedy też, w 1919 roku, po raz pierwszy obchodzono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Po II wojnie światowej trzeci maja jest świętem dopiero od 1990 roku.

- Ustawa Zasadnicza czyniła z Rzeczpospolitej Polski nowoczesne państwo. Przez długie lata Konstytucja 3 maja była symbolem narodowej dumy i wolności - mówił prezydent Andrzej Nowakowski, który pod odwachem wygłosił krótkie przemówienie. - Historia Konstytucji 3 maja to jednak także przestroga. Nie wystarczy uchwalić konstytucji. Wewnętrzne waśnie, konfederacje, a w konsekwencji Targowica doprowadziły do utraty wolności. Na ponad 120 lat Polska zniknęła z mapy Europy. Nie wystarczy o konstytucji i demokracji tylko pięknie mówić. Trzeba stać na straży wartości i zasad demokratycznych. Nie wystarczy budować kolejnych pomników. Trzeba stać na straży pamięci narodowej, pamiętając o przeszłości i tych, którzy wolność wywalczyli. Trzeba budować narodową wspólnotę, w której nikomu nie wolno odmawiać prawa do patriotyzmu, bo wszyscy jesteśmy Polakami. 

Po przemówieniu prezydenta złożono kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W imieniu płocczan wieniec złożył Andrzej Nowakowski wraz ze swoimi zastępcami. Kwiaty składali także m.in. stowarzyszenia i organizacje kombatantów, weteranów, żołnierzy Armii Krajowej i więźniów politycznych oraz politycy i ich delegacje, służby mundurowe, uczniowie płockich szkół czy nauczyciele. Odsłonięto także wmurowaną w odwach tablicę, upamiętniającą żołnierzy 2 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego. 

Kilka minut po dwunastej uroczystości przeniosły się na Stary Rynek. Mieszkańców przywitał polonez, odtańczony przez Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" i mazurek odegrany przez orkiestrę dętą Zespołu Szkół Technicznych. Następnie mieszkańcy byli świadkami formowania Pułku 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego oraz Pułku 2 Ułanów Księstwa Warszawskiego. Żołnierze złożyli uroczystą przysięgę, a mieszkańcy mogli się dowiedzieć ciekawostek na temat oddziału.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE