Reklama

O trudnych rozmowach miasta i Orlenu. Radna kontra skarbnik

Opublikowano:
Autor:

O trudnych rozmowach miasta i Orlenu. Radna kontra skarbnik  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek w auli ratusza dyskutowano na temat budżetu miasta na 2020 rok. Niespodziewanie dyskusja została sprowadzona na powód opóźnienia w podpisaniu umowy sponsorskiej między Sekcją Piłki Ręcznej Wisła Płock i PKN Orlen.

W czwartek w auli ratusza dyskutowano na temat budżetu miasta na 2020 rok. Niespodziewanie dyskusja została sprowadzona na powód opóźnienia w podpisaniu umowy sponsorskiej między Sekcją Piłki Ręcznej Wisła Płock i PKN Orlen.

Radny Tomasz Kolczyński pytał m.in. o połączenie komunikacyjne Podolszyc Południe z osiedlem Imielnica. Na to zadanie przewidziano w przyszłym roku 1 mln zł. Jak wyjaśniał dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w płockim Ratuszu, Andrzej Niedbała, chodzi o pierwszą fazę związaną z wykupami i wykonaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

- Były przeprowadzone rozmowy z niektórymi właścicielami gruntów - mówił dyrektor. - Ceny daleko odbiegały od realny cen zebranych z rynku.

- Dziś to dość trudna inwestycja. Jeden czy dwóch właścicieli zakrzyknęło ceny takie jak na starówce - odparł miejski skarbnik, Wojciech Ostrowski. - Jeżeli tak dalej będzie, to w ogóle tego nie wykupimy i nie zbudujemy w tym miejscu, gdzie planujemy i co wydawałoby się najrozsądniejsze. Do końca nie wiem, w jaki sposób to będzie zrobione i kontynuowane, dlatego musimy prowadzić rozmowy, a zastanawiać się ewentualnie nad alternatywą w jakimś innym miejscu.

- Jesteśmy na etapie rozmów i planów związanych z tymi koncepcjami. Gdzie będzie taniej z możliwością wykupu, to tę koncepcję przekażemy dalej w kierunku realizacji projektu - dopowiadał Niedbała.

- Ciesze się, że pan skarbnik chwali się wysokim budżetem po stronie dochodów. Jest wiele pozycji, które znacznie wzrosły dzięki wpływom z budżetu państwa - podkreślała radna Wioletta Kulpa, wskazując na dotacje zlecone z zakresu administracji rządowej (wzrost z planowanych 12,8 do 14,7 mln zł), wpływy z podatku PIT i CIT (o 21 mln zł), środki na oświatę i wychowanie (z 14 do 18,2 mln zł), na 500+ (wzrost o 50 mln zł), Wyprawkę 300+ (o 1 mln zł). - Dzięki temu możemy cieszyć się budżetem wynoszącym 1 mld 100 mln zł.

Radna dopatrzyła się w projekcie budżetu sprowadzenia wielu zadań do małych kwot na prace przygotowawcze. - Albo jest kontynuacja albo przepisanie zapisów z 2019 r. W sumie mamy kwotę 246,7 mln zł na inwestycje. Wyjęłam z tego budżetu wszystkie projekty obywatelskie i podniesienie kapitału zakładowego spółek, czyli na inwestycje zostaje ok. 200 mln zł.

Dalej dopytywała np. o prace przygotowawcze dotyczące modernizacji parkingu przy Orlen Arenie, adaptację budynku mieszkalnego przy Kalinowej na potrzeby placówki opiekuńczo-wychowawczej. - To budynek jednorodzinny. Na co przeznaczamy te 2 mln zł, skoro za takie pieniądze można pół bloku wybudować - zaznaczyła. Interesowała ją Sekcja Piłki Ręcznej Wisły Płock, zmniejszenie wkładu na podwyższenie kapitału zakładowego do 3 mln 260 tys. zł. W ten sposób pojawił się temat pieniędzy z Orlenu, czy koncern dał więcej, czy mniej na rzecz spółki. Radna zapewniła, że "skarbnik się myli" i Orlen "dał więcej" przy okazji nowej umowy sponsorskiej.

Odnośnie pieniędzy dla spółek Wojciech Ostrowski stwierdził: - Niech się rządzą. Jeśli będzie im brakowało, to zawsze lepiej dołożyć niż dać za dużo, żeby nie byli rozrzutni. Co do SPR Wisła Płock, to my pożyczyliśmy im w tym roku z budżetu 2 mln zł. Pani powinna to pamiętać. Gdyby nie ta pożyczka, mieliby ponad 5 mln zł na 2020 rok. Umowa z Orlenem była podpisana po 5 miesiącach od zakończenia poprzedniej, więc nie mieli na życie, musieliśmy im te pieniądze pożyczyć.

- Panie skarbniku, spodziewałam się z pana strony różnych rzeczy, ale nie tego, że zdradzi pan szczegóły negocjacji. Myślę o SPR. Jeśli pan mówi, że to jest wina głównego sponsora, to proszę zdradzić szczegóły ile stało przeszkód po stronie Urzędu Miasta Płocka, który nie chciał zgodzić się na pewne zapisy. Sama interweniowałam u pana dwa razy - wspominała radna Kulpa. - Jeśli pan w ten sposób podsumowuje współpracę z głównym sponsorem, to gratuluję. Szczegóły negocjacji powinny pozostać w gabinecie, a nie być w taki sposób upubliczniane. Pan wprowadza w błąd, bo to z winy Urzędu Miasta i Prezydenta Miasta Płocka w dużej mierze te negocjacje i ostateczne zapisy były opóźniane. Jeśli pan w ten sposób prowadzi rozmowy, to w moim przekonaniu jest to zachowanie nie na miejscu.

Na tę uwagę Wojciech Ostrowski przyznał: - Nie do końca wiem, co powiedzieć, gdyż to, co teraz miałbym zamiar powiedzieć, to dopiero bym zaczął cokolwiek zdradzać. Powiedziałem jedną rzecz, że opóźniło się podpisanie umowy sponsorskiej z Orlenem. Nic więcej. To pani zaczyna tłumaczyć z czyjej to było winy. Z winy Orlenu cztery miesiące, z winy miasta miesiąc. To pani zaczyna rozmowę o szczegółach negocjacji, nie ja.

[ZT]23968[/ZT]

Miejski skarbnik odparł również, że nigdy nie chwalił się żadnym budżetem, mówił jedynie o faktach. - Przynajmniej trzykrotnie powtórzyłem, że mamy wzrost wynikający z 500+.

Na pytania radnej odpowiadał dyrektor Niedbała: - W przypadku obiektu na ul. Kalinowej chodzi o kompleksową przebudowę wraz z dostosowaniem do wymogów stawianych tego typu ośrodkom. Zakładamy wariant optymistyczny dla mnie, pesymistyczny dla skarbnika.

Powstanie podobny obiekt, jak przy ul. Południowej. Tamten również kosztował ponad 2 mln zł.

[ZT]21920[/ZT]

W kwestii parkingu przy Orlen Arenie wyjaśniano: - Dochodziły do nas sygnały, że obiekt budowlany należy zbadać. Trzeba wykonać badania i ekspertyzy techniczne konstrukcji. To są prace przygotowawcze. Kiedy dowiemy się w jakim stanie jest obiekt, zlecimy wykonanie dokumentacji projektowej ewentualnie w oparciu o zakres, który wyjdzie na podstawie tych ekspertyz i badań.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE