Reklama

Nowy sprzęt ratowniczy dla strażaków [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Nowy sprzęt ratowniczy dla strażaków [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowy sprzęt ratowniczy dla strażaków, podobnie jak podnośnik hydrauliczny o zasięgu 52 metrów, posłuży do prowadzenia akcji wysokościowych.

Nowy sprzęt ratowniczy dla strażaków, podobnie jak podnośnik hydrauliczny o zasięgu 52 metrów, posłuży do prowadzenia akcji wysokościowych.

Nowy nabytek dla strażaków z PKN Orlen umieszczony na podwoziu składa się z kosza osobowego z udźwigiem do 500 kg i działka wodno-piankowego o wydajności 2,5 tys. litrów na minutę, które może być sterowane automatycznie. Drabina jest w pełni zautomatyzowana, a do jej obsługi wystarczy jeden strażak, który może nią sterować z pulpitu głównego znajdującego się na podeście lub bezpośrednio z kosza. Ma zasięg do 32 metrów. Maksymalną wysokość osiągnie w minutę.

- Drabina będzie wykorzystywana przede wszystkim do działań ratowniczych, ale także do prac specjalistycznych wykonywanych na wysokościach – informują w biurze prasowym koncernu. - Sprzęt wyposażony jest w agregat prądotwórczy z silnikiem 4-suwowym. Posiada cztery przęsła wysuwane, z których ostatnie jest „łamane” i zdaniem ratowników w istotny sposób zwiększa jego możliwości taktyczne, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Pozwala również na kompleksową, szybszą i bezpieczniejszą pomoc zwłaszcza w takich warunkach, gdzie prowadzenie akcji ratowniczych jest trudne, a wymagania bardzo wysokie. 

Jak dodają, zaletą nowego sprzętu ratowniczego jest mechanizm stabilizacyjny polegający na użyciu 10 punktów podparcia pojazdu w czasie pracy drabiny. Umożliwia to zmniejszenie nacisku na jedną podporę oraz zapobiega przesuwaniu się pojazdu szczególnie, gdy musi stać na nierównym terenie. - Wszystkie ruchy drabiny są natychmiast rozpoznawane przez główny komputer, który przetwarza dane i w ułamkach sekund stabilizuje jej poziom np. w czasie porywistego wiatru czy nagłego obciążenie kosza. Drabina ma także możliwość pracy w przypadku wysuwu przęseł i podparcia tylko z jednej strony pojazdu, posiada również automatyczne poziomowanie na podporach i wieńcu obrotowym wieżyczki – wyjaśniają w koncernie.

Nowy sprzęt ratowniczy przyjechał do Płocka z niemieckiej fabryki Magirusa w Ulm posiadającej bogate doświadczenie w produkcji pojazdów specjalistycznych od ponad 150 lat. Nabytek będzie uzupełnieniem dotychczasowego sprzętu. Obecnie na terenie Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN w Płocku znajduje się 20 pojazdów, w tym 11 samochodów ratowniczo – gaśniczych, pięć samochodów specjalnych służących do ratownictwa chemicznego, wodnego oraz do prac na wysokości, dwa samochody specjalne ze zbiornikiem przystosowanym do przewożenia środków gaśniczych oraz dwa samochody specjalne służące do prowadzenia działań operacyjnych. 

W tym roku Zakładowa Straż PKN Orlen będzie obchodziła 55-lecie istnienia. Powstawała wraz z budową płockiego kombinatu. To największa w Polsce, jak podkreślają w biurze prasowym, Zakładowa Straż Pożarna. Uczestniczy także w akcjach ogólnopolskich w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Od wielu lat współpracuje ze służbami ratowniczymi z całej Polski, jak również ze strażami pożarnymi Litwy i Czech.

Fot. PKN Orlen

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE