Reklama

Nowy pomysł. Gwardii Ludowej nie zastąpi ul. Inżynierów Płockich?

Opublikowano:
Autor:

Nowy pomysł. Gwardii Ludowej nie zastąpi ul. Inżynierów Płockich? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni na najbliższej sesji zajmą się projektami uchwał w sprawie nowych nazw ulic w mieście. Projekty dopiero powstały, a już wychodzi na to, że treść jednego z nich zostanie zmieniona i być może nie będzie ulicy Inżynierów Płockich zamiast Gwardii Ludowej. Nowy pomysł wyszedł od dwóch radnych z PiS i.... PSL. Dyskusja toczy się także w sprawie innej nazwy ulicy. Ulica upamiętniająca znanego płocczanina znajdzie się wśród innych ulic, których patronami zostaną dwaj święci.

Radni na najbliższej sesji zajmą się projektami uchwał w sprawie nowych nazw ulic w mieście. Projekty dopiero powstały, a już wychodzi na to, że treść jednego z nich zostanie zmieniona i być może nie będzie ulicy Inżynierów Płockich zamiast Gwardii Ludowej. Nowy pomysł wyszedł od dwóch radnych z PiS i.... PSL. Dyskusja toczy się także w sprawie innej nazwy ulicy. Ulica upamiętniająca znanego płocczanina znajdzie się wśród innych ulic, których patronami zostaną dwaj święci. 

W związku z dekomunizacją 10 płockich ulic otrzyma zupełnie inne nazwy, w jednym przypadku dotychczasowa ulica Czwartaków nadal pozostanie z nazwą o takim samym brzmieniu, jednak o zupełnie innym znaczeniu, co też wpisano do projektu stosownej uchwały.

[ZT]15710[/ZT]

Po opublikowaniu projektów radny Andrzej Aleksandrowicz na swoim profilu na Facebooku komentował:

- Już na pierwszy "rzut oka" widać, że władze miasta, jak ognia, unikają propozycji nazw związanych z najnowszą historią Polski i walką z komunizmem. Właściwie nie można negatywnie oceniać zaproponowanych, nowych patronów, ale co najmniej dwa miejsca można by wykorzystać inaczej. Propozycja patronatu Wacława Milke jak najbardziej pozytywna, płocczanin szacowny i godny upamiętniania, ale przecież ma już choćby pomnik-ławeczkę w centrum miasta, szkołę swojego imienia, czy też tablicę pamiątkową w katedrze. Druga propozycja nowego patrona, która wzbudza moje wątpliwości, to "ul. Inżynierów Płockich" zamiast Gwardii Ludowej. Dobrze, że nie zdecydowano się na dopiski w stylu "PPS-WRN", ale nadawanie ulicom nazw grup zawodowych też mocno pachnie poprzednią epoką. A czemu nie "Prawników, Nauczycieli, Duchownych itd. Płockich" lub, biorąc pod uwagę bliskość Orlen Areny i stadionu, nie "Piłkarzy lub Sportowców Płockich"? Przecież mamy bohaterów lokalnych czasów najnowszych, bohatersko walczących i oddających zdrowie, często życie podczas walki z komuną. Są w bazie zespołu ds. nazewnictwa. Niestety nie sięga się po nich i wymyśla na siłę nazwy typu "Inżynierów Płockich", czy "Rondo Otolińska" przy ul. Otolińskiej.  

Na poniedziałkowym posiedzeniu komisji kultury, sportu i turystyki radni głosowali nad projektami. Siły połączyli Andrzej Aleksandrowicz (PiS) i Michał Sosnowski (PSL) wspólnie zgłaszając projekt uchwały, aby zamiast ulicy Inżynierów Płockich, która miała zastąpić obecną nazwę Gwardii Ludowej, wpisać jeszcze inną nazwę ulicy - 11. Grupy Operacyjnej NSZ. - Największej, najlepiej zorganizowanej na Mazowszu płockim struktury antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1946 – 1949 – uzasadniał radny treść projektu uchwały. - Nazwa nadana dla uczczenia i upamiętnienia mieszkańców Płocka i regionu płockiego, którzy polegli za wolną i niepodległą Polskę w walce z komunistami w pierwszych latach powojennych.

Sosnowski nawiązał do sprawy nadania nazwy ronda na osiedlu Winiary.

- Wówczas były spore kontrowersje, ponieważ rada osiedla nie zgadzała się nazwę rondo im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ. Miała już inną koncepcję. Ustaliliśmy kompromis, uznamy racje mieszkańców osiedla, natomiast wrócimy do tematu uczczenia 11 Grupy Operacyjnej przy okazji realizacji zapisów ustawy dekomunizacyjnej.

Przy okazji wspomniał też, że nowa rada osiedla Łukasiewicza nie otrzymała do konsultacji projektu uchwały. Sosnowski rozmawiał z nowym przewodniczącym. - Wiem, że popiera wniosek.

Ponadto wniosek poparło już Stowarzyszenie Historyczne im 11 Grupy Operacyjnej NSZ, stowarzyszenie Pro Partia i Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Wisła Płock. W trakcie komisji za zmianą było siedmioro radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wniosek przyjęto, został skierowany do prezydenta miasta. Tym samym zamiast Gwardii Ludowej zapewne będzie ul. 11 Grupy Operacyjnej NSZ.

Iwona Krajewska dopytywała o lokalizację ulicy, która niebawem miałaby zyskać za patrona druha Wacława Milke. Co do samej idei nie miała wątpliwości, raczej wobec wybranego miejsca. Część z ulic za patronów zyska świętych i w tym gronie znajdzie się Wacław Milke.

- Czy ta lokalizacja to całkowity przypadek? Chodzi mi o miejsce, które zostało wybrane wśród ulic, które w ogóle się nie wiążą z taką działalnością. Dobrze by było, aby był zachowany jakiś sens, a nie ulica Wacława Milke znajdowała się obok ulicy św. Wojciecha.

W odpowiedzi usłyszała, że na tym samym osiedlu będzie jeszcze ul. Pniewskiego.

Radni rozważali, czy nie lepiej, aby poszczególne ulice za patronów miały znanych płocczan.

- Miało tak się stać – twierdził Wojciech Hetkowski. - Byłem na komisji, odbyła się dyskusja. Najpierw proponowano świętych. Ostatecznie zdecydowano się na św. Zygmunta jako patrona Płocka, natomiast pozostałe ulice miały otrzymać nazwy upamiętniające płocczan, który zapisali się na kartach historii.

W posiedzeniu tej samej komisji uczestniczył radny Marek Krysztofiak. On z kolei miał wątpliwości w sprawie druha Wacława, tylko z innego powodu.

- Niedaleko ratusza mamy ławeczkę druha, jest Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. druha Wacława Milkie. Z początku miała być ulica kolejnego świętego, więc w toku dyskusji  rzucono „no to niech będzie druha”. Czy nie znalazłby się ktoś związany z Płockiem, który nie ma nic? Nie dyskutuję z zasługami druha, tylko mówię, jak to przebiegało na komisji. Przekonywano nas, w tym mnie, do takiej treść projektu uchwały, mimo że niezbyt to się komponuje z nazwami okolicznych ulic.

Pozostałe nazwy zaakceptowano jednogłośnie.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE