Reklama

Nowy ośrodek już za 15 miesięcy? [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Nowy ośrodek już za 15 miesięcy? [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już na przełomie 2014 i 2015 roku Centrum Radioterapii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Winiarach może przyjąć pierwszych pacjentów - szacują szpital i spółka.

Już na przełomie 2014 i 2015 roku Centrum Radioterapii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Winiarach może przyjąć pierwszych pacjentów - szacują szpital i spółka.

Jak już pisaliśmy, spółka Radiology Therapeutic Center Poland wygrała przetarg na dzierżawę działki przy szpitalu na Winiarach i chce tam postawić ośrodek radioterapii. Dziś, w środę  dyrektor szpitala na Winiarach Stanisław Kwiatkowski i szefowa RTCP Barbara Werchowecka-Rusinek podpisali umowę na dzierżawę gruntów. Całkowity koszt inwestycji, sięgający około 60 milionów złotych, ma zostać pokryty w całości przez spółkę. Budowa centrum ma ruszyć na początku 2014 roku.

– W planach szpitala było uruchomienie zakłady radioterapii około 2020 roku, tymczasem zgłosiła się do nas firma RTCP, proponując wybudowanie tuż obok naszego gmachu nowoczesnego centrum radioterapii – mówił Stanisław Kwiatkowski. – Firma zamierza przez 25 lat dzierżawić od nas grunty, na których wybudowane zostanie centrum.


Barbara Werchowecka-Rusinek podkreślała, że w Polsce systematycznie rośnie liczba zachorować na nowotwory. – Tylko na terenie obsługiwanym przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku liczba nowych zachorowań sięga 1,5 tysiąca osób – mówiła prezes RTCP.

Obecny na uroczystym podpisaniu umowy marszałek województwa mazowieckiego podkreślał, że po uruchomieniu płockie centrum radioterapii obejmie swoim zasięgiem teren, na którym mieszka około 500 tysięcy ludzi. A skorzystają też sąsiedzi.

– To nie tylko Płock i powiaty z nim sąsiadujące, ale również powiaty żuromiński, płoński czy ciechanowski, a nawet część województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego – mówił Adam Struzik. – Trudno sobie jednak wyobrazić, aby tego typu ośrodek miał funkcjonować bez bardzo bliskiej współpracy ze szpitalem wielospecjalistycznym. Taką placówką w Warszawie jest na przykład Szpital Bródnowski, a w Płocku Wojewódzki Szpital Zespolony.


Adam Struzik nie omieszkał odnieść się do planów Ratusza i Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej zakładających powstanie w Płocku nowego, wielospecjalistycznego szpitala, w którym znaleźć by się miało również centrum onkologiczne z radioterapią. Inwestorem miałoby być konsorcjum Go-Invest. Wprawdzie jego przedstawiciele spotkali się już z władzami miasta i szpitala św. Trójcy, jednak na razie trudno mówić o jakichkolwiek konkretach.

– Budowanie tutaj nowego szpitala uważam za absolutnie bezsensowne. Bez względu na to, czy będzie to kompletnie nowa placówka medyczna, czy miałaby ona przejąć oddziały istniejące w św. Trójcy. Inwestycja taka jest mocno wątpliwa zarówno pod względem ekonomiczny,m jak i demograficznym – zdecydowanie powiedział marszałek województwa. – Od 15 lat liczba mieszkańców miasta i regionu systematycznie spada. A przy budowie nie można byłoby liczyć ani na pieniądze z Unii Europejskiej ani na wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.


Centrum Radioterapii, które ma powstać przy szpitalu na Winiarach, zakłada przyjmowanie około półtora tysiąca pacjentów rocznie. Żeby mogli oni bezpłatnie korzystać z oferowanych usług medycznych, konieczne jest podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. A z kolei aby było to możliwe, centrum musi zostać odpowiednio wyposażone. Dlatego będą tam funkcjonować dwa akceleratory oraz tomograf komputerowy 4D.

– Zanim rozpoczniemy wyposażanie ośrodka, przeprowadzimy bardzo szczegółowe rozmowy z kadrą szpitala na Winiarach. Liczę na to, że dzięki temu dowiemy się, jaki sprzęt jest w centrum najbardziej potrzebny – powiedziała Barbara Werchowecka-Rusinek. – Zamierzamy zatrudnić około 30 osób. Nie będą to jednak ludzie, których „podbierzemy” z tutejszego szpitala. Odkąd rozpoczęliśmy rekrutację do naszego centrum w Krakowie, zgłaszają się do nas specjaliści praktycznie z całej Polski. Chcemy im zapewnić nie tylko solidną pracę, ale również możliwość zawodowego rozwoju i dokształcania się pod okiem najlepszych fachowców na świecie.


RTCP jest powołaną do realizowania inwestycji w Polsce spółką celową holdingu medycznego RTC. Realizuje on przedsięwzięcia w Rumunii, Niemczech i w Polsce, inwestując w projekty medyczne. Jednym z nich jest międzynarodowa sieć stacji dializ.

Kolejny projekt zakłada stworzenie sieci ośrodków medycznych Amethyst Radiotherapy zajmujących się nowoczesną radioterapią. Jej pacjenci będą mogli korzystać z wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych skracających czas naświetlań i ograniczających ich skutki uboczne. Pierwsze Centrum Radioterapii Amethyst funkcjonuje już w stolicy Rumunii Bukareszcie.

Pierwszym w Polsce ośrodkiem budowanym przez RTCP jest Centrum Amethyst przy Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie. Inwestycja pochłonie około 80 milionów złotych, ma być gotowa pod koniectego roku. Przewiduje się, że korzystać z niego będzie mogło około dwóch tysięcy pacjentów rocznie.

Jak zapowiada RTCP, w płockim Centrum Amethyst mają zostać wybudowane od podstaw nowoczesne i wyposażone w sprzęt najnowszej generacji zakłady radioterapii i brachyterapii oraz poradnia radiologiczna. 30-osobowa kadra ma zostać wyszkolona w wiodących, międzynarodowych ośrodkach radioterapii.

Już niebawem rozpocząć się mają prace projektowe. Rozpoczęcie prac budowlanych jest zaplanowane na drugi kwartał 2014 roku. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, otwarcie centrum i przyjęcie pierwszych pacjentów zaplanowane jest na przełom 2014 i 2015 roku.

Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock oraz RCTP (wizualizacje Centrum Amethyst w Krakowie)

Zobacz, co pisaliśmy na temat powstania Centrum Amethyst oraz planach Ratusza i Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej:Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE