Reklama

Reklama

Nowy biskup udzielił dyspensy. 11 listopada będzie można zjeść mięso

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nowy biskup udzielił dyspensy. 11 listopada będzie można zjeść mięso - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest nowy dekret Biskupa Płockiego – to dyspensa od obowiązku spożywania pokarmów mięsnych. Chodzi o najbliższy piątek, 11 listopada.

Reklama

Przypomnijmy, choć katolik w piątki nie musi pościć, to powinien wstrzymać się od spożywania mięsa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, osoby, które z uzasadnionych przyczyn nie mogą zachować wstrzemięźliwości (np. są w podróży), powinny podjąć inną formę pokuty.

Od tej zasady są jednak wyjątki. Wiernych może zwolnić od niej chociażby biskup diecezjalny - udzielając dyspensy. 

- Biorąc pod uwagę dobro duchowe wiernych, mając na względzie kan. 1250 i kan. 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz ustalenia podjęte podczas 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (Kamień Śląski, 11-12 października 2022 r.), w myśl kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych w dniu 11 listopada 2022 r. (piątek – Narodowe Święto Niepodległości) wszystkim wiernym diecezji płockiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie diecezji płockiej – napisał ks. Szymon Stułkowski, Biskup Płocki.

Ordynariusz diecezji zachęca do innych form pokutowania w ten dzień.

- Zachęcam jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności – napisał biskup w swoim dekrecie.

Warto też przypomnieć, że w 2013 roku Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zniesieniu nakazu powstrzymywania się od zabaw w piątki. Nakaz ten obowiązuje obecnie we wszystkie dni Wielkiego Postu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy