Reklama

Nowość: można głosować pocztą

Opublikowano:
Autor:

Nowość: można głosować pocztą - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższych wyborach prezydenckich każdy może głosować korespondencyjnie. Warunek - trzeba to zgłosić do Ratusza najpóźniej do 27 kwietnia. Czy znaleźli się chętni płocczanie?

W najbliższych wyborach prezydenckich każdy może głosować korespondencyjnie. Warunek - trzeba to zgłosić do Ratusza najpóźniej do 27 kwietnia. Czy znaleźli się chętni płocczanie?

Możliwość głosowania korespondencyjnego już w majowych wyborach prezydenckich  daje  Polakom nowela prawa wyborczego podpisana przez  prezydenta Bronisława Komorowskiego. Do tej pory z takiego rozwiązania mogli korzystać tylko Polacy mieszkający za granicą i osoby niepełnosprawne. Teraz, w wyborach 10 maja za pośrednictwem poczty może głosować każdy, kto z najróżniejszych przyczyn nie może albo nie chce pofatygować się do urn.

Płocczanie bynajmniej nie rzucili się tłumnie na ten sposób głosowania. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Ratusza, do tej pory zamiar listownego głosowania zgłosiło jedynie sześcioro płocczan.

To ostatni dzwonek na podjęcie decyzji - zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić w urzędzie miasta lub gminy do 27 kwietnia. Jak podpowiada Fundacja Batorego, można to zrobić ustnie, pisemnie, telefaksem albo drogą elektroniczną, ale zgłoszenie musi zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy lub deklarację osobistego odbioru. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie (nie dotyczy to wyborców mieszkających na stałe za granicą i nieposiadających meldunku w Polsce).

O ile wniosek został wypełniony poprawnie, do 4 maja wyborca powinien dostać pakiet do głosowania (a w nim zaadresowana koperta zwrotna, karta do głosowania i koperta na nią, instrukcja głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania i ewentualnie - nakładka w alfabecie Braille’a, o ile wyborca o nią poprosił we wniosku). Koperty trzeba zakleić, bo inaczej karta nie zostanie policzona jako ważna. Podobnie z brakiem oświadczenia o tajnym i osobistym oddaniu głosu. Przed dniem głosowania można wrzucić zaklejoną kopertę do skrzynki pocztowej, a także dostarczyć ją do obwodowej komisji wyborczej w trakcie trwania głosowania.

Jak podaje Olga Skarżyńska z Fundacji, Koalicja Masz Głos, Masz wybór od lat zabiegała o wprowadzenie korespondencyjnego sposobu głosowania dla wszystkich obywateli, licząc, że wpłynie to na frekwencję wyborczą. Np. w Niemczech głosuje tak ok. 1/5 wyborców.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE