Reklama

Nowinki w autobusach. Zobaczcie [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Nowinki w autobusach. Zobaczcie [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Komunikacja Miejska kusi pasażerów nowinkami, bo chce, by płocczanie zostawiali prywatne samochody w garażach, a do jazdy po mieście wybierali czerwoniaki. Uda się?

Komunikacja Miejska kusi pasażerów nowinkami, bo chce, by płocczanie zostawiali prywatne samochody w garażach, a do jazdy po mieście wybierali czerwoniaki. Uda się?

Wszystko dzięki projektowi o wartości 21 milionów złotych (prawie 10 mln to dotacja z Unii Europejskiej) - do tej pory udało się zrealizować już trzy z czterech zadań wchodzących w jego skład.  Po pierwsze - tabor Komunikacji Miejskiej wzbogacił się o 15 nowych autobusów Solaris. Dziesięć z nich to dwunastometrowe Urbino 10, a pięć to przegubowe Urbino 18 o długości osiemnastu metrów, wszystkie mają klimatyzację, monitoring i inne bajery. Po drugie - mamy w 15 nowych autobusach piloty dla niewidomych,  a we wszystkich co do jednego pojazdach Komunikacji Miejskiej - biletomaty. Ich działanie zostało zaprezentowane podczas specjalnego przejazdu zorganizowanego dla mediów podczas dzisiejszej  konferencji prasowej autobusie, a potem w ratuszu.

W biletomatach możemy kupić bilety normalne lub ulgowe na każdą z czterech stref, a także bilety 24-godzinne albo czasowe. Płacimy gotówką, ale tylko w bilonie . – Nasze urządzenie wydaje resztę, a kiedy okaże się, że chwilowo zabrakło w niej drobnych, bilet można  kupić u kierowcy – tłumaczył prezes KM Janusz Majchrzak. – Możliwe jest również skorzystanie z karty miejskiej lub z bankowej karty zbliżeniowej.

Bardzo przydatną nowością jest opisywana już przez Portal Płock aplikacja MyBus pozwalająca sprawdzić w komputerze, a także na tablecie lub smartfonie z aplikacją Android rzeczywistą lokalizację oczekiwanego autobusu i czas, w którym faktycznie pojawi się on na przystanku. Prezes Janusz Majchrzak zapewnia, że jeśli wszystko pójdzie z planem, podobny system informacji funkcjonował będzie również na przystankach.

Jedna z najbardziej rewolucyjnych nowości dotyczy systemu zewnętrznej informacji dźwiękowej ze specjalnych pilotów, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące będą mogły, przy pomocy specjalnego pilota, wywołać komunikat głosowy informujący o linii i kierunku jazdy nadjeżdżającego autobusu.

– Każda osoba z dysfunkcjami wzroku, która zainteresowana jest takim pilotem, może zgłosić się po jego odbiór do Tomasza Gorczycy, rzecznika prezydenta ds. osób niepełnosprawnych – mówi Anna Kicińska odpowiadająca w Komunikacji Miejskiej za kontakty z mediami. – Z naszych informacji wynika, że dotychczas po piloty zgłosiło się już około dziesięciu osób. Tomasz Gorczyca wciąż czeka na kolejnych chętnych do korzystania z tego ułatwiającego życie urządzenia.


Oprócz usprawnień, które dotyczą bezpośrednio wszystkich pasażerów, KM wprowadza również nowe rozwiązania, które powinny znacząco wpłynąć na podniesienie jakości przewozów, m.in. temu ma służyć system zarządzania flotą. Część autobusów wyposażona została w autokomputery i moduły GPS. Umożliwia to śledzenie przez dyspozytora, czy będące na trasie pojazdy mają opóźnienie, jadą zgodnie z rozkładem czy szybciej niż powinny. Dzięki temu możliwa jest błyskawiczna reakcja i skorygowania tempa jazdy. System zapisuje wszystkie dane z każdej trasy. Dzięki temu można odpowiednio zareagować, kiedy pasażerowie skarżą się na przykład, że oczekiwany przez nich autobus przyjechał za wcześnie.

– Chciałbym, aby przekonali się państwo, że Komunikacja Miejska po wdrożeniu naszego projektu okaże się konkurencyjna w stosunku do prywatnych samochodów – podsumował prezes Janusz Majchrzak.

Czytaj też:


Autobusy na piloty? Tak, dla niewidomych!

Nowe przystanki. Z monitoringiem i elektroniką 


Fot. Tomasz Paszkiewicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE