Reklama

Nowe zasady ubiegania się o "Mieszkanie na start"

Opublikowano:
Autor:

Nowe zasady ubiegania się o "Mieszkanie na start" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiedy w zeszłym roku miasto wprowadzało program "Mieszkanie na start", radni długo zastanawiali się nad określeniem kryteriów ich przyznawania. W końcu udało się dojść do porozumienia, ale z zastrzeżeniem, że w przyszłości może dojść do zmian.

Kiedy w zeszłym roku miasto wprowadzało program "Mieszkanie na start", radni długo zastanawiali się nad określeniem kryteriów ich przyznawania. W końcu udało się dojść do porozumienia, ale z zastrzeżeniem, że w przyszłości może dojść do zmian.

Jak poinformował Ratusz, teraz będą mogli je wynająć również ci, którzy nie mogą wykazać się dochodem za poprzednie lata, ale znajdą kogoś, kto taki dochód posiada i może za nich poręczyć. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać np. studenci.

Dochody osób, które mogą się starać o wynajęcie lokalu z programu „Mieszkania na start” wynosić muszą:

- gospodarstwo jednoosobowe - od 2 000 zł do 4 218,92 zł,

- gospodarstwo dwuosobowe - od 1 600 zł do 3 375,14 zł,

- gospodarstwo trzy i więcej osobowe - od 1 200 zł do 2 531,35 zł.

- Obliczane jest to według następującego algorytmu: od najniższej kwoty emerytury brutto w danym roku do przeciętnego wynagrodzenia brutto według ostatniego komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, dlatego też kwoty w danym roku mogą ulec zmianie. W ostatni wtorek radni przyjęli poprawki do zasad przyznawania „Mieszkań na start”. Teraz o taki lokal mogą starać się osoby, które zarabiają, a jeszcze nie mogą wykazać się dochodem. Na przykład może być to student, który ma stypendium i pracuje – powiedzmy na pół etatu – więc ma pewne dochody. Ale pracę zaczął w 2017 roku. Tymczasem składając dziś wniosek o przydział „Mieszkania na start” w 2018 roku musi wykazać się dochodem z 2016 roku, którego wtedy jeszcze nie miał - tłumaczy Alina Boczkowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta. 

Teraz takie osoby przy staraniu się o mieszkanie, mogą skorzystać z pomocy swoich bliskich. - Kwota, o którą zarobki rodziców przekroczą najniższe krajowe wynagrodzenie, zostanie wtedy doliczona do dochodów wnioskodawcy. Czyli jeśli ojciec naszego przykładowego studenta zarabia - powiedzmy – 3,5 tys. zł (a najniższe krajowe wynagrodzenie wynosi 2 tys. zł) to 1,5 tys. zł można będzie teraz doliczyć do dochodów młodego wnioskodawcy - dodaje. 

Program "Mieszkanie na start" przewiduje wynajem młodym ludziom mieszkania na preferencyjnych warunkach. Własny kąt początkowo przyznawany jest na 5 lat. Istnieje możliwość przedłużenia, maksymalnie o kolejne 5 lat. 

Pierwsze mieszkania w miejskim programie przydzielono w budynku przy Sienkiewicza 25. Kolejne powstaną w remontowanych kamienicach przy Sienkiewicza 38 i Padlewskiego, a także w nowo budowanym bloku przy Kleeberga na Podolszycach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE