Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) to koszmar hodowców drobiu. Choroba nie przenosi się z ptaków na ludzi, ale dla drobiu wirus jest niezwykle groźny. Zakażony nim ptak po prostu umiera. Wirus charakteryzuje się nie tylko wysoką śmiertelnością, ale też łatwością przenoszenia. Stąd podejmowane od tygodni działania.
Ogniska choroby w województwie mazowieckim
Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków zostało kilka dni temu zdiagnozowane w miejscowości Bieżuń w powiecie żuromińskim. Gospodarstwo, w którym zdiagnozowano wirusa, utrzymywało ponad 80 tys. kur niosek. To 10. ognisko HPAI wykryte w 2025 roku w województwie mazowieckim i 33 w Polsce.
W związku z ogniskiem choroby wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie.
Za obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), zwany dalej „obszarem zapowietrzonym”, uznaje się teren obejmujący:
w powiecie żuromińskim:
- w gminie Bieżuń, miejscowości: Bielawy Gołuskie, Dąbrówki, Dźwierzno, Gołuszyn, Karniszyn, Karniszyn-Parcele, Kobyla Łąka, Kocewo, Mak, Małocin, Myślin, Pełki, Sadłowo, Sadłowo-Parcele, Stanisławowo, Stawiszyn-Łaziska, Stawiszyn-Zwalewo, Sławęcin, Trzaski, Wilewo, Wieluń-Zalesie, Władysławowo, Zgliczyn Pobodzy, miasto Bieżuń, Strzeszewo,
- w gminie Żuromin, miejscowości: Chamsk z wyjątkiem części miejscowości ograniczonej na zachód drogą krajową nr 541, na południe od ulicy Wyzwolenia oraz na wschód ulicą Mazowiecką aż do granicy miejscowości, Dębsk, Franciszkowo z wyjątkiem części miejscowości na północ od ulicy Ponad Lasem, Młudzyn
- w gminie Siemiątkowo, miejscowości: Gradzanowo, Wola Łaszewska, Siciarz,
- w gminie Lutocin, miejscowości: Jonne, Mojnowo, Obręb, Seroki, Swojęcin, Zimolza;
w powiecie mławskim:
- w gminie Radzanów, miejscowości: Bojanowo, Bębnowo, Cegielnia Ratowska, Gradzanowo Włościańskie, Gradzanowo Zbęskie, Józefowo, Luszewo, Radzanów, Ratowo, Wróblewo z wyjątkiem części miejscowości na wschód od drogi z miejscowości Bońkowo Podleśne do granicy obrębu Wróblewo, Zgliczyn-Glinki, Zgliczyn-Witowy,
- w gminie Strzegowo, miejscowość Chądzyny-Krusze,
- w gminie Szreńsk, miejscowości: Bielawy, Ługi z wyjątkiem części miejscowości na północ od drogi łączącej miejscowości Trzaski i Kobuszyn oraz na wschód od drogi łączącej miejscowości Ługi i Stare Nadratowo, Pączkowo, Szreńsk na południe od ulicy Bieżuńskiej i Mławskiej, Sławkowo, Złotowo.
Obszar zapowietrzony oznacza się w promieniu 3 km od wykrycia ogniska choroby.
Obszar zagrożony ustala się w promieniu 10 km od ogniska choroby. Znajdują się w nim miejscowości z powiatów żuromińskiego, sierpeckiego, mławskiego i płońskiego.
Sytuacja na pewno odbije się wcześniej czy później na konsumentach. Jak informuje portal agropolska.pl, rosną ceny niektórych rodzajów drobiu w skupach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.