reklama

Nowe nazwy przystanków. Krótkie i swojskie

Opublikowano:
Autor:

Nowe nazwy przystanków. Krótkie i swojskie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKrótkie, hasłowe, swojskie - takie są w większości nowe nazwy przystanków zaproponowane przez Komunikację Miejską w związku z wchodzącymi w życie 30 września zmianami układu komunikacyjnego. Tylko co z przyjezdnymi, którzy mogą nie mieć pojęcia, co to jest np. Stanisławówka?

Krótkie, hasłowe, swojskie - takie są w większości nowe nazwy przystanków zaproponowane przez Komunikację Miejską w związku z wchodzącymi w życie 30 września zmianami układu komunikacyjnego. Tylko co z przyjezdnymi, którzy mogą nie mieć pojęcia, co to jest np. Stanisławówka?

Komunikacja Miejska poinformowała o wykazie nowych nazw przystanków w Płocku i okolicznych miejscowościach. Zmian jest sporo, polegają one przede wszystkim na dążeniu do hasłowości i zastępowaniu długich, nawet kilkuwyrazowych nazw ulic i całych skrzyżowań krótszymi, celniejszymi, tak jak to funkcjonuje m.in. w Warszawie. Przykładowo zamiast „Jana Pawła II-Wiśniewskiego” przystanek na Podolszycach Południe będzie się nazywał po prostu „Wiśniewskiego”, a z długiej nazwy „Kolegialna-Gradowskiego” zostanie tylko „Gradowskiego”.

Część przystanków została oznaczona nazwami charakterystycznych obiektów, które znajdują się w pobliżu. I tak na przykład dotychczasowy przystanek „Mickiewicza-Traugutta” zmieniono na Stadion Miejski" , "Łukasiewicza-Wielka Płyta" na "III Liceum”. Zamiast na „Łukasiewicza-Gwardii Ludowej” będziemy wysiadać na przystanku „Orlen Arena”, zamiast na „Łukasiewicza-Długa” - przy „Parku Technologicznym”, w miejsce przystanku „4. Pułku Strzelców Konnych” będzie „Ogródek jordanowski”, a „Kolejowa-Strażacka” zmieni się na „Radziwie, wiadukt”. Podobną zasadę stosowano w wielu wypadkach przy oznaczaniu przystanków w podpłockich miejscowościach - np. zamiast nic nikomu niemówiących nazw typu „Grabina II” czy „Sikórz II” będzie „Grabina, plaża”, „Sikórz, kościół”.

Są też ine zupełnie nowe nazwy, w większości odnoszą się do najbliższej przecznicy, np. "Wolskiego" (zamiast Tysiąclecia Łukasiewicza), "Fabryczna" (zamiast "Wyszogrodzka Spółdzielcza"). Przystanki końcowe otrzymały nazwy dzielnic, np. „Podolszyce” zamiast dotychczasowej „Jana Pawła II-Mazura” czy „Winiary szpital” zamiast „Medyczna szpital (nazwy przystanków końcowych będą wyświetlane na tablicach kierunkowych w autobusach).

Płocczanie raczej nie powinni mieć większego kłopotu z nowym nazewnictwem, a w wielu przypadkach jeżdżenie autobusami może być wygodniejsze. Nie trzeba się już będzie zastanawiać, przy jakiej dokładnie ulicy jest Orlen Arena i czy jeśli wysiądziemy na przystanku „Łukasiewicza-Gwardii Ludowej” to trzeba będzie pokonać długą drogę na piechotę do tego obiektu, czy też nie. Ale co z przyjezdnymi? Wyobraźmy sobie, że ktoś, kto nie mieszka w Płocku, chce się np. dostać do ZUS-u albo na Politechnikę, ale zamiast dotychczasowego przystanku z nazwą ulic Jachowicza-Kilińskiego, ma przystanek „Stanisławówka”. Skąd ma wiedzieć, że to nasza płocka, lokalna nazwa kościoła pw. św. Stanisława Kostki? I przede wszystkim skąd ma wiedzieć, że ów kościół znajduje się przy Jachowicza?

Nasze wątpliwości rozwiał pracujący przy opracowywaniu nowego układu Jakub Putyra z Komunikacji Miejskiej. Nasz rozmówca wyjaśnia, że choć faktycznie akurat „Stanisławówka” jest nazwą potoczną i osoby spoza Płocka mogą nie wiedzieć, o jaki obiekt chodzi, nazwanie przystanku np. „Politechnika” wcale nie byłoby trafniejsze - bo gmachy uczelni mieszczą się również w innych miejscach Płocka, nie tylko przy Jachowicza i ta nazwa mogłaby wprowadzać podróżnych w błąd. - Osoby niemieszkające w Płocku również nie powinny mieć problemu z nowymi nazwami, ponieważ informacja o ulicy, w pobliżu której znajduje się obiekt, będzie dostępna w rozkładzie jazdy - wyjaśnia Jakub Putyra. - Na przykład obok nazwy „Stanisławówka” widnieje adnotacja „Jachowicza” jako nazwa całego węzła przystanków.

Owe węzły przystanków również mają ułatwić pasażerom życie. - Każdy pojedynczy przystanek jest teraz przyporządkowany do całego zespołu, np. wszystkie przystanki w pobliżu skrzyżowania Jachowicza z Bielską otrzymały jedną wspólną nazwę "Jachowicza", a np. przystanki w pobliżu dworca kolejowego przy Chopina nazwę "Dworzec kolejowy" - wskazuje Jakub Putyra. - To ułatwienie zwłaszcza dla sprawdzających połączenia w Internecie. Wyszukiwarka wskaże połączenia z całego węzła, a nie oddzielnie, dla pojedynczych przystanków.

Wykaz nazw przystanków - starych i zmienionych, jak również nowe rozkłady jazdy są już dostępne na stronie Komunikacji Miejskiej. Działa też dostosowana do wchodzącego w życie 30 września układu wyszukiwarka połączeń



Rozkłady jazdy ważne od 30 września 2012r.

O zmianach w trasach pozostałych linii czytaj też: Za chwilę rewolucja. Zobacz, co się zmieni

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE