Reklama

Nowe logo, nowa nazwa i... książęca para

Opublikowano:
Autor:

Nowe logo, nowa nazwa i... książęca para - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości – Prostsze w formie, nowoczesne, ale jednocześnie wskazujące na to, co jest dla nas ważne – tak o nowym logo mówił prof. Maciej Słodki, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku. Lada moment zostanie rektorem Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

– Prostsze w formie, nowoczesne, ale jednocześnie wskazujące na to, co jest dla nas ważne – tak o nowym logo mówił prof. Maciej Słodki, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku. Lada moment zostanie rektorem Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

Zmiana nazwy nastąpi od 1 września 2019 r. Zapowiedź pojawiła się w marcu tego roku podczas uroczystości z okazji 20-lecia istnienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Obecnie chcą sięgać po nowe, czerpiąc jednocześnie z historii, stąd m.in. obecność podczas piątkowej konferencji prasowej książęcej pary uczelnianej: dwojga studentów PWSZ w ozdobnych strojach. Księżna okazała się studentką drugiego roku pedagogiki, która właśnie wróciła z Hiszpanii (przebywała tam w ramach programu Erasmus), natomiast książę studiuje na kierunku pielęgniarstwo, jest także przewodniczącym samorządu studenckiego i ratownikiem medycznym, szkoli się na pilota.

– Zmiana nazwy i podkreślenie w niej naszej identyfikacji z Mazowszem od razu nasunęły nam skojarzenie z książętami mazowieckimi. Studiują u nas kreatywni, pełni pasji, energiczni młodzi ludzie, za miesiąc powitamy kolejnych. Żartujemy, że wraz z Mazowiecką Uczelnią Publiczną rusza nowa era książąt mazowieckich, bo z myślą o tych młodych ludziach już finalizujemy i planujemy kolejne przedsięwzięcia – mówił rektor PWSZ, prof. Maciej Słodki.

Dlaczego uczelnia publiczna, a nie państwowa? Zamiana wyrażenia "wyższa szkoła" na słowo "uczelnia" wynikała z zapisów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, w której jest mowa o "publicznych uczelniach zawodowych". – Wyraz „publiczny” trafnie oddaje też idee zawarte w naszej misji i strategii, uwydatniając, że działamy na rzecz zbiorowości, służymy wspólnocie. Zależało nam również, by podkreślić, że kształcimy kadry dla miasta i regionu – stąd wyraz „mazowiecka”. Tym bardziej, że Płock, historyczna stolica Mazowsza, siedziba książąt mazowieckich, zawsze silnie identyfikował się z regionem mazowieckim – dodał rektor.

Nie chcą jednak całkowicie zacierać tego, co było. – Każdy z nas ma sentyment do nazwy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Dlatego od przyszłego roku akademickiego będziemy posługiwać się dwoma znakami graficznymi – zapowiedział prof. Słodki. – Jednym będzie godło naszej uczelni, które jest modyfikacją znaku PWSZ w Płocku.

Wprowadzono w nm nową nazwę, natomiast w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się jej skrót, umieszczono rok założenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku: 1999. Godło ma być oficjalnym znakiem umieszczanym na sztandarze, dokumentach, medalach czy dyplomach.

Skoro jednak jest nowa nazwa, postanowili wprowadzić nowy graficzny element: logo. Odzew na ogłoszony konkurs na jego opracowanie był bardzo dobry. Przysłano ponad 40 projektów. Zwyciężył pomysł Katarzyny Worek z Cieszyna. – Pani Katarzyna opisała czym się kierowała projektując nowe logo. Chciała, aby ukazywało wiedzę jako solidną podstawę do znalezienia pracy i udanego, świadomego życia. Ponadto było punktem zaczepienia, gdyż system edukacyjny pomaga nam się usamodzielnić, otworzyć skrzydła. Od siebie mogę dodać, że każdy w tym znaku widzi coś innego. Jedni dostrzegają Wisłę, drudzy książkę, z kolei studenci pielęgniarstwa czepek.

Powracając jednak do nowej nazwy. Możliwy skrót – MUP – wielu osobom może skojarzyć się raczej z Miejskim Urzędem Pracy. Rektor przyznał, że taki skrót nie zostanie zarejestrowany. – Nie będziemy używać takiego skrótu. Zamierzamy używać tylko pełnej nazwy bądź potocznej „Mazowiecka”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE