Reklama

Nowe ceny i podział miasta na strefy sposobem na likwidację nieuczciwych taksówkarzy?

Opublikowano:
Autor:

Nowe ceny i podział miasta na strefy sposobem na likwidację nieuczciwych taksówkarzy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Maksymalne stawki za przejazd taksówką, podział miasta na dwie strefy cen - nad tym niebawem pochylą się radni. O zmiany zwrócili się sami taksówkarze, którzy doszli do wniosku, że zmiany poczynione w 2009 r. "doprowadziły do bałaganu w opłatach za przejazd" taksówką. - Niejednokrotnie kierowcy Taxi pobierali opłaty według ich uznania, które były krzywdzące dla klientów, tj. mieszkańców Płocka - uznali członkowie stowarzyszenia Taxi Płock reprezentującego przedsiębiorców.

Maksymalne stawki za przejazd taksówką, podział miasta na dwie strefy cen - nad tym niebawem pochylą się radni. O zmiany zwrócili się sami taksówkarze, którzy doszli do wniosku, że zmiany poczynione w 2009 r. "doprowadziły do bałaganu  w opłatach za przejazd" taksówką. - Niejednokrotnie kierowcy Taxi pobierali opłaty według ich uznania, które były krzywdzące dla klientów, tj. mieszkańców Płocka - uznali członkowie stowarzyszenia Taxi Płock reprezentującego przedsiębiorców.

Radnym miejskim od 2001 r. przysługuje możliwość ustalania cen za przewozy taksówkami na terenie gminy, a także określania strefy cen (stawek taryfowych). Do Ratusza zwróciło się Stowarzyszenie TAXI Płock reprezentujące przedsiębiorców. Przy współpracy ze stowarzyszeniem, jak i przedstawicielami korporacji z Płocka, co podkreślono w uzasadnieniu, opracowano projekt uchwały uwzględniający zgłoszone postulaty. Jeśli projekt zaakceptują radni, wówczas zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

- Zespół składający się z członków Stowarzyszenia Taxi Płock i urzędników Urzędu Miasta Płocka wypracował projekt o wprowadzeniu stawek maksymalnych za usługi taxi na terenie miasta Płocka w celu zlikwidowania nieuczciwych taksówkarzy - czytamy w dokumentach załączonych do projektu uchwały.

Prezes stowarzyszenia Taxi Płock tłumaczy, że aprobata radnych dla projektu uchwały jest dla nich bardzo ważna. Obecnie są stawki uwolnione, oni z kolei chcą to zmienić:

- Chcemy ograniczyć stawki w taki sposób, aby kierowcy, którzy nie są w korporacji, nie zrobili sobie na przykład 10 zł za trzaśnięcie drzwiami i 3 zł za kilometr. Nie chodzi o podnoszenie cen - zapewnia.

Jak dodaje, obecnie jest 6 zł za wejście, 2 zł kilometr i 40 zł za godzinę postoju. Zaproponowano więc górny pułap (stawkę maksymalną), którego nie można przekroczyć naliczając kwotę za przejazd.

Ustalono stawki maksymalne w pierwszej strefie za kilometr w dni powszednie w godz. 6.00-22.00 w wysokości 2,60 zł, z kolei od godz. 22.00 do 6.00 w dni powszednie, w niedziele i dni świąteczne ustawowo wolne od pracy oraz 24 grudnia w ciągu całej doby i 31 grudnia od godz. 16.00 - 3,90 zł.

Ustalono stawki maksymalne w drugiej strefie za kilometr w dni powszednie w godz. 6.00-22.00, bez wykorzystania jazdy w kierunku powrotnym, w wysokości 5,20 zł, natomiast od godz. 22.00 do 6.00 w dni powszednie, w niedziele i dni świąteczne ustawowo wolne od pracy oraz 24 grudnia w ciągu całej doby i 31 grudnia od godz. 16.00, bez wykorzystania jazdy w kierunku powrotnym - 7,80 zł.

Opłata za 1 godzinę postoju dla wszystkich taryf miałaby wynieść 50 zł, opłata początkowa dla wszystkich taryf - 8 zł.

Zaproponowano wprowadzenie II strefy taxi w rejonie miasta obejmującym osiedla: Góry, Ciechomice i Pradolinę Wisły, a także w części niezamieszkałej, a należącej do do terenu administracyjnego miasta: ul. Wyszogrodzka za ul. Zajęczą, ul. Zglenickiego za skrzyżowaniem Nowa Biała, trasa ks. J. Popiełuszki za rondem 19 pp Odsieczy Lwowa, ul. Dobrzykowska za rodem 19 pp Odsieczy Lwowa. - Świadczenie przez nas usług we wskazanych rejonach nie daje szansy na powrót do miasta kursem z klientem - uzasadniono. - Dlatego też II strefa pozwoli nam zmniejszyć koszty powrotu z tych rejonów miasta.

 

Mapa pokazuje granicę I strefy cen z zaznaczonymi punktami: ul. Spokojną, Bielską 70, Zajęczą i rondem 19 pp Odsieczy Lwowa.

Określono także przepisy porządkowe dla przewozu osób i bagażu taksówkami, które miałyby obowiązywać wszystkich kierujących i pasażerów. Kierowcę powinna cechować kultura osobista, schludny wygląd, musi też dbać o czystość wewnątrz pojazdu, z kolei pasażer odwzajemnić się uprzejmym i kulturalnym zachowaniem, zastosowaniem się do poleceń kierowcy dotyczących zachowania bezpieczeństwa przewozu. Zaproponowane zasady regulują np. kwestię pomocy osobom starszym przy wejściu i wyjściu z pojazdu, powinność wykonywania kursu najkrótszą drogą, możliwość odmowy wykonania kursu, wystawienia rachunku bądź faktury za przewóz, przewożonego bagażu lub zwierząt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE